{{featured_button_text}}

Track

DAN TESAR INVITATIONAL

At Tri County

BOYS TEAM SCORING: Wilber-Clatonia 108, Lincoln Lutheran 84, Fairbury 59.5, Tri County 58.5, Sutton 53.5, Fillmore Central 50.5, Lincoln Christian 40, Johnson County Central 20, Southern 20, Auburn 20.

100--1. Bradley, Southern, :11.6; 2. Stoner, Fillmore Central, :11.8; 3. Bailey, Johnson Co. Cent., :12.0; 200--1. Baumert, Sutton, :23.0; 2. Bradley, Southern, :23.4; 3. Stoner, Fillmore Central, :23.6; 400--1. L’Heureux, Lutheran, :50.7; 2. Evans, Wilber-Clatonia, :53.76; 3. Hinrichs, Fairbury, :54.31; 800--1. Niemeyer, Tri County, 2:00.1; 2. J. Meyer, Lutheran, 2:00.9; 3. Smith, Tri County, 2:08.8.

1,600--1. Canfield, Christian, 4:42.5; 2. Nichols, Fillmore Central, 4:53.7; 3. Larson, Tri County, 4:54.8; 3,200--1. Niemeier, Tri County, 10:09.0; 2. McGerr, Christian, 10:37.1; 3. Larson, Tri County, 10:53.8; 110 high hurdles--1. C. Meyer, Lutheran, :14.9; 2. Baumert, Sutton, :15.1; 3. Zimmerman, Wilber-Clatonia,:15.5; 300 intermediate hurdles--1. Meyer, Lutheran, :38.8 (meet record, former record :39.3, Aspegren, Fillmore Central, 2003); 2. Koch, Christian, :42.5; 3. Evans, Wilber-Clatonia, :43.1.

400 relay--1. Lutheran (LeGrande, Thomas, C. Meyer, L’Heureux) :44.6; 2. Fillmore Central :46.7; 3. Fairbury :46.9; 1,600 relay--1. Lutheran (L’Heureux, LeGrande, C. Meyer, J. Meyer) 3:25.8 (meet record); 2. Wilber-Clatonia 3:39.8; 3. Christian 3:42.1; 3,200 relay--1. Wilber-Clatonia (Dawson, Hoover, Lokken, Vlasak) 8:33.4; 2. Sutton 8:39.3; 3. Lutheran 8:50.5.

High jump--1. Starr, Fairbury, 6-0; 2. George, Sutton, 6-0; 3. (tie) Combs, Wilber-Clatonia and Frary, Auburn, 5-8; long jump--1. Stoner, Fillmore Central, 19-10¾; 2. Rezabek, Wilber-Clatonia, 19-4½; 3. Combs, Wilber-Clatonia, 19-3; triple jump--1. Combs, Wilber-Clatonia, 41-11½; 2. Robertson, Fairbury, 40-6¼; 3. LeGrande, Lutheran, 40-5½; pole vault--1. Pulliam, Wilber-Clatonia, 14-6; 2. Larson, Tri County, 11-6; 3. (tie) Chica, Wilber-Clatonia and Beed, Fairbury, 11-6; shot put--1. Bailey, Johnson Co. Central, 47-3¼; 2. Roybal, Auburn, 47-0; 3. Rother, Johnson Co. Central, 45-¾; discus--1. Buxton, Fairbury, 137-10; 2. Sauberan, Christian, 126-0; 3. Hooper, Wilber-Clatonia, 121-5.

GIRLS TEAM SCORING: Lincoln Lutheran 120.33, Fairbury 119, Johnson County Central 53.66, Wilber-Clatonia 48, Tri County 45, Auburn 44, Lincoln Christian 33, Fillmore Central 30, Sutton 27, Southern 7.

100--1. Kohlhof, Lutheran, :13.0; 2. Owigho, Lutheran, :13.4; 3. Penrod, Christian, :13.5; 200--1. Huss, Fairbury, :27.0; 2. Kohlof, Lutheran, :27.2; 3. Lierman, Fairbury, :27.3; 400--1. Huss, Fairbury, 1:01.1; 2. Perrien, Sutton, 1:03.8; 3. Grant, Auburn, 1:05.2; 800--Holtmeier, Tri County, 2:32.9; 2. Lierman, Fairbury, 2:35.7; 3. Scott, Fillmore Central, 2:37.0.

1,600--1. McDonald, Johnson Co. Cent., 5:37.1; 2. Daniell, Christian, 5:51.9; 3. Koch, Tri County, 5:53.3; 3,200--1. McDonald, Johnson Co. Cent., 12:27.2; 2. Blatny, Fairbury, 13:05.6; 3. Reeves, Auburn, 13:26.6; 100 high hurdles--1. Puelz, Lutheran, :15.9; 2. Rodencal, Lutheran, :16.4; 3. Cuciti, Christian, :16.7; 300 low hurdles--1. Puelz, Lutheran, :48.0; 2. Griess, Sutton, :50.3; 3. Grant, Auburn, :50.5.

400 relay--1. Lutheran (Leimbach, Owigho, Kohlhof, Puelz) :51.4; 2. Johnson County Central :53.5; 3. Wilber-Clatonia :53.7; 1,600 relay--1. Fairbury (Huss, DeBoer, Mans, Lierman) 4:22.2; 2. Wilber-Clatonia 4:26.5; 3. Lutheran 4:28.4; 3,200 relay--1. Tri County (Holtmeier, Koch, Kirchoff, Crawford) 10:17.5; 2. Fairbury 10:38.5; 3. Fillmore Central 10:39.1.

High jump--1. Clark, Johnson Co. Cent., 5-0; 2. Lierman, Fairbury, 4-10; 3. Andelt, Christian 4-10; long jump--1. Leimbach, Lutheran, 16-3; 2. Souvannavong, Wilber-Clatonia, 15-10; 3. Mowery, Auburn, 15-9; triple jump--1. Souvannavong, Wilber-Clatonia, 33-9; 2. Lierman, Fairbury, 32-3; 3. Klover, Southern, 31-6½; pole vault--1. Puelz, Lutheran, 12-0 (meet record, previous record, 11-6, Puelz, Lutheran, 2018); 2. Shaylee, Wilber-Clatonia, 9-0; 3. Ohle, Fairbury, 9-0; shot put--1. Schmidt, Fillmore Central, 36-10½; 2. Moll, Lutheran, 36-5¼; 3. Freese, Tri County, 36-4; discus--1. Huss, Fairbury, 138-7; 2. Eden, Fairbury, 132-0; 3. Moll, Lutheran, 109-1.

WISNER-PILGER INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: Stats not provided.

BOYS EVENT WINNERS: 100--Godinez, Wakefield, :11.71; 200--Godinez, Wakefield, :23.83; 400--Arenas, Wakefield, :54.53; 800--Brester, Howells-Dodge, 2:08.51; 1,600--Ruskamp, Wisner-Pilger, 5:01.44; 3,200--Bennett, Elkhorn Valley, 11:17.07; 110 hurdles--Ollendick, Elkhorn Valley, :16.96; 300 hurdles--Arenas, Wakefield, :43.49; 400 relay--Wakefield (Harder, Godinez, Samuelson, Erb), :46.82; 1,600 relay--Wakefield (Heitz, Godinez, Bokemper, Erb), 3:40.49; 3,200 relay--Wakefield (J. Heitz, Lopez, Peitz, S. Heitz), 8:49.86.

High jump--Page, Parkview Christian, 5-10; pole vault--Bennett, Elkhorn Valley, 11-0; long jump--Page, Parkview Christian, 20-2½; triple jump--Page, Parkview Christian, 43-0; shot put--Gardea, Wakefield, 49-0; discus--Huerta, Homer, 133-0.

GIRLS TEAM SCORING: Wisner-Pilger 118½, Elkhorn Valley 104, Wakefield 82, Howells-Dodge 69, Mead 68, Homer 47, Cedar Bluffs 29½, Parkview Christian 8.

GIRLS EVENT WINNERS: 100--Shanahan, Cedar Bluffs, :13.12; 200--Shanahan, Cedar Bluffs, :27.74; 400--Kneifl, Wisner-Pilger, 1:01.55; 800--Felty, Mead, 2:39.97; 1,600--Felty, Mead, 6:07.21; 3,200--Dolph, Wakefield, 13:08.82; 100 hurdles--Svoboda, Wisner-Pilger, :16.67; 300 hurdles--Svoboda, Wisner-Pilger, :48.85; 400 relay--Wakefield (Valenzuela, Chase, Brudigam, Bokemper), :55.70; 1,600 relay--Wakefield (Chase, Brudigam, Skagseth, Valenzuela, 4:39.35; 3,200 relay--Howells-Dodge (Brester, Pokorny, Ratzlaff, Praest), 11:09.41.

High jump--Wegner, Wisner-Pilger, 5-1; pole vault--Miler, Elkhorn Valley, 9-0; long jump--Kneifl, Wisner-Pilger, 16-7¾; triple jump--Halbmaier, Mead, 32-1; shot put--Waterman, Wisner-Pilger, 33-½; discus--Prusa, Howells-Dodge, 118-1.

EXETER-MILLIGAN INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: McCool Junction 135, Bruning-Davenport-Shickley 127, Giltner 105, Harvard 93, Exeter-Milligan 74, Hampton 9, McCool Junction JV 9.

BOYS TOP FINISHERS: 100--1. Jindra, EM, :11.43; 2. Hinrichs, Giltner, :11.46; 3. Lyon, Giltner, :11.77; 200--1. Lyon, Giltner, :24.25; 2. Hinrichs, Giltner, 24.27; 3. Jindra, EM, :24.28; 400--1. Dickson, BDS, :53.91; 2. Lyon, Giltner, :55.28; 3. Jindra, EM, :56.03; 800--1. Aamodt, McCool Junction, 2:13.99; 2. Pribyl, EM, 2:15.34; 3. Rocco, Harvard, 2:17.63; 1,600--1. Neville, McCool Junction, 4:59.12; 2. Aamodt, McCool Junction, 5:16.05; 3. Gaughen, Harvard, 5:17.33; 3,200--1. Neville, McCool Junction, 11:37.41; 2. Brugger, McCool Junction, 12:52.43; 3. Hoffman, Giltner, 12:59.37; 110 high hurdles--1. Brandt, EM, :16.79; 2. Hobbs, McCool Junction, :17.82; 3. Humphrey, Giltner, :18.15; 300 intermediate hurdles--1. N. Okraska, Harvard, :43.40; 2. Hobbs, McCool Junction, :45.36; 3. Beethe, EM, :47.63; 400 relay--1. Giltner, :45.93; 2. Harvard, :47.56; 3. BDS, :48.62; 800 relay--1. Harvard (Reazola, Marshall, B. Okraska, Rocco), 1:43.44; 2. EM, 1:45.21; 3. BDS, 1:48.83; 1,600 relay--1. McCool Junction, 3:46.29; 2. BDS, 3:51.34; 3. Harvard, 3:57.76.

High jump--1. Phillips, Giltner, 5-5.2; 2. Kleinschmidt, BDS, 5-5.1; 3. Aamodt, McCool Junction, 5-3.2; long jump--1. Piper, Harvard, 18-8¾; 2. Wilson, Giltner, 18-4¼; 3. Quinones, BDS, 18-¼; triple jump--1. Gonnerman, McCool Junction, 37-10; 2. Shipley, BDS, 35-8½; 3. Lovan, McCool Junction, 34-7¾; pole vault--1. Mick, BDS, 13-3; 2. N. Okroska, Harvard, 12-3.2; 3. B. Okraska, Harvard, 12-3.1; shot put--1. Christensen, BDS, 48-2¾; 2. Kirkpatrick, McCool Junction, 46-4; 3. Schoenholz, BDS, 44-6½; discus--1. Weber, BDS, 140-7; 2. Christensen, BDS, 136-5; 3. Klute, Hampton, 135-4.

GIRLS TEAM SCORING: Giltner 161, McCool Junction 128, Exeter-Milligan 100, BDS 75, Harvard 49, Hamton 18. NO TEAM SCORING: McCool Junction JV.

GIRLS TOP FINISHERS--100--1. White, EM, :13.43; 2. Good, Giltner, 13.69; 3. Watson, Giltner, 13.92; 200--Janzen, Giltner, :26.60; 2. Good, Giltner, :28.18; 3. Watson, Giltner, :28.40; 400--1. Janzen, Giltner, 1:02.75; 2. Hoelck, Giltner, 2:33.82; 3. White, EM, 1:05.20; 800--Hoelck, Giltner, 2:33.82; 2. Stark, McCool Junction, 2:34.84; 3. Papik, Exeter-Millgan, 2:38.93; 1,600--1. Gerken, McCool Junction, 5:38.73; 2. Wilson, Giltner, 5:43.73; 3. Harrison, EM, 6:09.45; 3,200--1. Gerken, McCool Junction, 13:32.73; 2. Wilson, Giltner, 13:39.13; 3. Arndt, Hampton, 13:57.00; 100 hurdles--1. White, Exeter-Milligan, :16.08; 2. Preissler, Giltner, :17.27; 3. Sliva, BDS, :18.16; 300 hurdles--1. Preissler, Giltner, :50.17; 2. Nierman, Harvard, :52.35; 3. Plock, McCool Junction, :55.25; 400 relay--McCool Junction, :56.56; 2. EM, :56.62; 3. BDS, :57.77; 800 relay--EM, 2:02.29; 2. McCool Junction, 2:05.71; 3. BDS, 2:12.19; 1,600 relay--1. Giltner, 4:27.73; 2. McCool Junction, 4:44.89; 3. Exeter-Milligan, 5:01.00.

High jump--1. Stark, McCool Junction, 4-11; 2. Sliva, BDS, 4-7; 3. Harrison, EM, 4-5; long jump--Stacy, McCool Junction, 13-0; 2. Watson, Giltner, 12-4; 3. Babula, EM, 12-4; triple jump--Rhoades, Giltner, 31-3½; Stark, McCool Junction, 30-5; 3. Vodicka, McCool Junction, 30-0; pole vault--1. Preissler, Giltner, 10-9; 2. Roades, Giltner, 8-9; 3. Siebert, McCool Junction, 8-3; shot put--1. Julich, Harvard, 41-2½; 2. Kamler, BDS, 33-8¾; 3. Hudson, BDS, 33-0¾; discus--1. Julich, Harvard, 100-10; 2. Wilkerson, Harvard, 100-5; 3. Kamler, BDS, 98-4.

FRIEND INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: Freeman 162, Diller-Odell 86, East Butler 79, Cross County 66, Crete 42, Nebraska Lutheran 42, Friend 18, Meridian 16, Seward 15, Dorchester 1.

BOYS EVENT WINNERS--100--Ma. Janak, East Butler, :11.40; 200--Ma. Janak, East Butler, :23.70; 400--Lenners, Freeman, :54.40; 800--Unvert, Freeman, 2:12.70; 1,600--Hofpar, East Butler, 5:22.40; 3,200--Pinkelman, Cross County, 11:52.90; 110 hurdles--Pelc, Freeman, :16.20; 300 hurdles--Pelc, :42.10; 400 relay--Freeman, :45.40; 1,600 relay--Diller-Odell, 3:43.40; 3,200 relay--Freeman, 8:49.40.

High jump--Richert, Nebraska Lutheran, 6-0; pole vault--Jones, Diller-Odell, 11-0; long jump--Eisenbarth, Freeman, 20-0½; triple jump--Anderson, Freeman, 39-6½; shot put--Rezac, East Butler, 42-1; discus--Jurgens, Diller-Odell, 134-6.

GIRLS TEAM SCORING: Cross County 114, Diller-Odell 91, Freeman 68, Friend 60, East Butler 51, Meridian 42, Nebraska Lutheran 38, Dorchester 30, Seward 16, Crete 13.

GIRLS EVENT WINNERS--100--Pretzer, Diller-Odell, :12.90; 200--Pretzer, Diller-Odell, :27.50; 400--Noble, Cross County, 1:01.40; 800--Noble, Cross County, 2:37.10; 1,600--Swanson, Diller-Odell, 6:12.90; 3,200--Oltman, Freeman, 13:14.30; 100 hurdles--Niemeier, Friend, :16.40; 300 hurdles--Niemeier, Friend, :49.20; 400 relay--Cross County, :55.60; 1,600 relay--Freeman, 4:31.40; 3,200 relay--Freeman, 11:14.10.

High jump--Swanson, Diller-Odell, 5-2; pole vault--Kort, Meridian, 9-0; long jump--Swanson, Diller-Odell, 15-6¼; triple jump--Niemeier, Friend, 34-4; shot put--Cole, Cross County, 33-8½; discus--Holland, Freeman, 101-8.

CENTENNIAL INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: Malcolm 137, Minden 134, Centennial 89, Columbus Lakeview 59, David City 35, Milford 29, Raymond Central 22, Heartland 22.

BOYS EVENT WINNERS--100--Thomas, Malcolm, :11.60; 200--Thomas, Malcolm, :23.64; 400--Denker, David City, :54.20; 800--Beekman, Malcolm, 2:00.90; 1,600--Beekman, Malcolm, 4:48.16; 3,200--Twohig, Malcolm, 10:54.85; 110 hurdles--Chasek, Minden, :15.02; 300 hurdles--Chasek, Minden, :41.82; 400 relay--Minden, :45.28; 1,600 relay--Minden, 3:33.03; 3,200 relay--Malcolm, 8:55.10.

Shot put--Butzke, Centennial, 46-8; discus--Hasse, Minden, 148-2½; high jump--Loga, Malcolm, 6-4; pole vault--Riley, Minden, 13-6; long jump--Land, Minden, 20-6; triple jump--Drozd, Columbus Lakeview, 41-1.

GIRLS TEAM SCORING: Malcolm 160, Centennial 103, Milford 86½, Raymond Central 55½, Columbus Lakeview 53, Heartland 28, David City 21, Minden 19.

GIRLS EVENT WINNERS: 100--Stock, Columbus Lakeview, :12.95; 200--Stock, Columbus Lakeview, :26.95; 400--Helms, Malcolm, 1:02.78; 800--Haecker, Raymond Central, 2:31.85; 1,600--Haecker, Raymond Central, 5:46.90; 3,200--Thomas, Malcolm, 12:27.44; 100 hurdles--Minzel, Malcolm, :16.92; 300 hurdles--Gierhan, Centennial, :50.48; 400 relay--Malcolm, :52.44; 1,600 relay--Raymond Central, 4:21.80; 3,200 relay--Malcolm, 10:44.74.

Shot put--Witte, Malcolm, 38-4; discus--Witte, Malcolm, 127-8; high jump--Kolb, Milford, 5-0; pole vault--Casper, Heartland, 10-6; long jump--Mueller, Raymond Central, 16-8½; triple jump--Minzel, Malcolm, 34-10½. 

0
0
0
0
0

Load comments