Try 3 months for $3

Track

BULLDOG CHALLENGE

In Seward

RIVER DIVISION

BOYS TEAM SCORING: Lincoln Southwest 106, Omaha Burke 74, Millard West 54, Papillion-La Vista South 45, Lincoln Southeast 42, Papillion-La Vista 28, Omaha Central 27, Omaha Westside 26, Lincoln North Star 19, York 12.

BOYS TOP FINISHERS: 3,200 relay--Papillion-La Vista South (Jones, Pollett, Leute, Price), 8:40.15; 2. Millard West, 8:43.90; 3. Lincoln North Star, 8:44.32; 3,200--1. Boyle, Southwest, 9:53.61; 2. McNeill, Papio South, 10:01.14; 3. Rheiner, Burke, 10:13.08; 60 hurdles--1. Harrison, Burke, :08.42; 2. Sattlefield, Papio South, :08.89; 3. Papio South, :08.99; 60--1. Dickerson, Westside, :07.04; 2. Reimer, North Star, :07.05; 3. Jackson, Burke, :07.09; 400--1. Payne, Burke, :52.44; 2. Jarosz, Southwest, :52.99; 3. Odermann, Millard West, :53.64; 1,600--1. McDonald, Millard West, 4:34.59; 2. Hayes, Millard West, 4:36.33; 3. Erdkamp, York, 4:40.59; 800--1. Nolley, Southwest, 2:00.35; 2. Kilton, Central, 2:01.95; 3. Anderson, Millard West, 2:04.41; 200--1. Dickerson, Westside, :22.83; 2. Jackson, Burke, :23.15; 3. Leader, Southwest, :23.88; 1,600 relay--1. Omaha Burke (Wynne, Watts, Harrison, Payne), 3:36.49; 2. Lincoln Southeast, 3:38.42; 3. Papillion-La Vista South, 3:39.32; 

shot put--1. Herman, Papio, 52-3; 2. Carroll, Millard West, 48-3; 3. Jones, Burke, 46-1; long jump--1. Jarosz, Southwest, 22-9; 2. Lewis, Southwest, 21-11; 3. Anderson, Southeast, 21-10¾; triple jump--1. Lewis, Southwest, 46-3; 2. Beasley, Burke, 42-1¾; 3. Grixby, Southwest, 40-10; pole vault--1. Peterson, Southeast, 13-1; 2. Koolen, Southeast, 12-7; 3. Grixby, Southwest, 11-7; high jump--1. Lewis, Southwest, 6-6; 2. Thompson, Southeast, 6-4; 3. Conner, York, 6-2.

GIRLS TEAM SCORING: Papillion-La Vista South 118, Lincoln Southwest 114, Millard West 95, Lincoln Southeast 28, Lincoln North Star 22½, Papillion-La Vista 22, Omaha Central 13, York 12, Omaha Westside 4, Omaha Burke 4, Bellevue East 1½.

GIRLS TOP FINISHERS: 3,200 relay--1. Millard West (Heffner, A. Koza, R. Koza, McDonald), 10:17.08; 2. Papillion-La Vista South, 10:25.34; 3. Omaha Central, 10:42.26; 3,200--1. Crews, Papio South, 11:58.28; 2. Blehm, Southwest, 12:05.55; 3. Robinson, Papio South, 12:34.97; 60 hurdles--1. Adams, Millard West, :09.44; 2. Sattlefield, Papio South, :09.45; 3. Steiner, Southwest, :09.46; 60--1. Cuevas, Papio South, :07.85; 2. Thompson, Southwest, :08.15; 3. Leybold, Southwest, :08.16; 400--1. Dilsaver, Southwest, :59.94; 2. Norblade, Papio South, 1:01.97; 3. Wurtele, Millard West, 1:03.59; 1,600--1. Rosenthal, Papio South, 5:29.80; 2. Heffner, Millard West, 5:35.08; 3. McDonald, Millard West, 5:38.06; 800--1. Blehm, Southwest, 2:24.31; 2. Rinn, Southwest, 2:24.41; 3. Hirschfeld, York, 2:28.14; 200--1. Cuevas, Papio South, :26.87; 2. Nyffeler, Millard West, :27.19; 3. Sattlefield, Papio South, :26.87; 1,600 relay--1. Millard West (R. Koza, A. Koza, Millard, Miller), 4:15.31; 2. Papillion-La Vista South, 4:18.62; 3. Lincoln Southwest, 4:25.50; 

shot put--1. McDonald, Papio South, 39-11½; 2. Squier, Southwest, 39-7½; 3. McCullough, Southeast, 38-1½; long jump--1. Thiyang, Papio South, 17-7½; 2. Thompson, Southwest, 17-6¾; 3. Adams, Millard West, 17-5¾; triple jump--1. Thiyang, Papio South, 36-9½; 2. Thompson, 35-8; 3. Mally, Millard West, 35-2¼; pole vault--1. Gardner, North Star, 10-7; 2. Mathison, Papio, 9-7; 3. Kucks, Millard West, 8-7; high jump--1. Berry, Southwest, 5-4; 2. Bergholz, Millard West, 5-2; 3. Hellbush, North Star, 5-2.

NEBRASKA WESLEYAN INDOOR INVITATIONAL

In Lincoln

BOYS TEAM SCORING: Malcolm 134, Johnson County Central 102, Bishop Neumann 64, Cornerstone Christian 62, Parkview Christian 34, Cedar Bluffs 21, Northeast 3.

BOYS TOP FINISHERS: 55--1. Thomas, Malcolm, :06.97; 2. Bailey, JCC, :07.00; 3. Kavan, Bishop Neumann, :07.13; 200--1. Poppen, Cornerstone, :25.18; 2. Thomas, Malcolm, :25.33; 3. Kavan, Bishop Neumann, :25.70; 400--1. Strong, Cornerstone, :55.20; 2. Schrag, Cornerstone, :57.74; 3. Wellman, JCC, :58.43; 800--1. Beekman, Malcolm, 2:11.66; 2. Beach, Malcolm, 2:18.79; 3. Wellman, JCC, 2:19.86; 1,600--1. Beekman, Malcolm, 4:43.30; 2. Beach, Malcolm, 5:04.65; 3. Haeder, Cornerstone, 5:22.06; 3,200--1. Twohig, Malcolm, 10:52.38; 2. Boesen, Malcolm, 11:20.78; 3. Haeder, Cornerstone, 11:42.94; 55 hurdles--1. Swartz, Bishop Neumann, :08.75; 2. Thiesen, Cedar Bluffs, :09.57; 3. Liberty, JCC, :10.28; 1,600 relay--1. Cornerstone Christian, 4:00.47; 2. JCC, 4:25.49; 3. Parkview Christian, 4:36.31; 3,200 relay--1. Malcolm, 9:14.87; 2. Bishop Neumann, 10:03.16; 3. JCC, 10:20.88; 

high jump--1. Page, Parkview Christian, 6-0; 2. Loga, Malcolm, 6-0; 3. Liberty, JCC, 5-10; pole vault--1. Dorsey, JCC, 9-0; 2. Rodriguez, JCC, 8-0; 3. Tallon, Malcolm, 7-6; long jump--1. Loga, Malcolm, 19-4¾; 2. Thiesen, Cedar Bluffs, 18-¾; 3. Sabatka, Bishop Neumann, 17-6½; triple jump--1. Page, Parkview Christian, 41-7; 2. Liberty, JCC, 38-2¾; 3. Poppen, Cornerstone, 36-8¾; shot put--1. Bailey, JCC, 43-11; 2. Rother, JCC, 43-6½; 3. Saathoff, Malcolm, 38-10.

GIRLS TEAM SCORING: Malcolm 175, Johnson County Central 93, Omaha Christian 47, Bishop Neumann 37, Cedar Bluffs 32, Cornerstone Christian 17, Parkview Christian 13, Northeast 4.

GIRLS TOP FINISHERS: 55--1. Ludemann, JCC, :07.74; 2. Virus, Malcolm, :07.75; 3. Shanahan, Cedar Bluffs, :07.82; 200--1. Virus, Malcolm, :28.95; 2. Shanahan, Cedar Bluffs, :29.43; 3. Paider, Malcolm, :30.27; 400--1. Helms, Malcolm, 1:05.93; 2. Rother, JCC, 1:07.37; 3. Schrag, Cornerstone, 1:11.99; 800--1. Teten, Malcolm, 2:47.03; 2. Pingel, JCC, 3:06.18; 3. Vasquez, Cedar Bluffs, 3:07.19; 1,600--1. McDonald, JCC, 5:45.64; 2. Teten, Malcolm, 6:01.58; 3. Thomas, Malcolm, 6:07.93; 3,200--1. McDonald, JCC, 12:40.03; 2. Thomas, Malcolm, 13:02.76; 3. Bergstrom, Omaha Christian, 15:09.53; 55 hurdles--1. Gines, Omaha Christian, :09.51; 2. Haberman, Bishop Neumann, :10.33; 3. Sehi, Malcolm, :10.49; 1,600 relay--1. Malcolm, 4:36.02; 2. JCC, 4:43.20; 3. Omaha Christian, 4:55.12; 3,200 relay--1. Malcolm, 11:22.16; 2. Parkview Christian, 12:21.47; 3. JCC, 14:04.61; 

high jump--1. Thomas, Malcolm, 4-10; 2. Day, Malcolm, 4-4; 3. Anderson, Omaha Christian, 4-4; pole vault--1. Sandell, Malcolm, 7-6; 2. Lewis, Malcolm, 6-0; 3. Earnest, Malcolm, 5-6; long jump--1. Minzel, Malcolm, 15-8½; 2. Chvatal, Bishop Neumann, 14-11; 3. Shanahan, Cedar Bluffs, 14-10¼; triple jump--1. Minzel, Malcolm, 33-¾; 2. Bergstrom, Omaha Christian, 31-8¼; 3. Beethe, JCC, 31-3; shot put--1. Witte, Malcolm, 37-1; 2. Thipphavong, JCC, 33-1; 3. Wessel, Malcolm, 30-5.

DOANE INVITATIONAL

Class B

BOYS TEAM SCORING: Norris 90.5, Waverly 74, Crete 69, Ralston 40, Mount Michael 34, Beatrice 30, Auburn 26, Northwest 20, Falls City 17, Ashland-Greenwood 12, Syracuse 10, Platteview 9.5, Raymond Central 2.

BOYS TOP FINISHERS: high jump--1. Medill, Norris, 6-4; 2. Roepke, Mount Michael, 6-0; 3. Reckling, Crete, 5-10; pole vault--1. Catt, Norris, 12-0; 2. Licht, Beatrice, 11-6; 3. Robertson, Norris, 10-6; long jump--1. Medill, Norris, 20-11 3/4; 2. Schwaniger, Norris, 19-11 3/4; 3. Roepke, Mount Michael, 19-11 1/4; triple jump--1. Lauenroth, Crete, 41-4 3/4; 2. Malone, Crete, 41-4; 3. Goodban, Waverly, 40-2 1/2; shot put--1. Lothrop, Crete, 48-9; 2. Kitrell, Ashland-Greenwood, 47-2 1/2; 3. Fye, Crete, 45-3;

4x800 relay--1. Northwest (Harb, Hageman, Foight, Juengst), 8:45.60; 2. Ralston, 9:08.65; 3. Norris, 9:29.45; 60 hurdles--1. Darnell, Auburn, :08.59; 2. Murray, Waverly, :08.72; 3. McDonnell, Ralston, :08.84; 60 dash--1. Mahoney, Beatrice, :07.19; 2. Darnell, Auburn, :07.31; 3. Mostek, Norris, :07.34; 400--Weatherwax, Waverly, :52.33; 2. Reckling, Crete, :53.71; 3. Mitchell, Waverly, :54.55; 3,200--1. Gathje, Mount Michael, 10:46.00; 2. Ortiz, Crete, 11:00.67; 3. Valerio-Boster, Ralston, 11:16.12; 800--1. Jones, Ralston, 2:10.71; 2. Kobza, Falls City, 2:13.33; 3. Orchard, Syracuse, 2:15.93; 200--1. Mahoney, Beatrice, :23.39; 2. Schmidt, Norris, :23.98; 3. Weathermax, Waverly, :24.16; 1,600--1. VanBrocklin, Norris, 4:45.77; 2. George, Platteview, 4:55.88; 3. Harb, Northwest, 4:59.83; 4x400 relay--1. Waverly (Mitchell, Stovall, Weatherwax, Prang), 3:39.73; 2. Crete, 3:40.01; 3. Ralston, 3:46.62.

GIRLS TEAM SCORING: Platteview 81, Waverly 80, Beatrice 72, Syracuse 68, Crete 34, Norris 27.5, Ashland-Greenwood 23.5, Raymond Central 13, Ralston 12, Nebraska City 10, Omaha Mercy 8, Auburn 5.

GIRLS TOP FINISHERS: high jump--1. Koehler, Platteview, 5-5; 2. Newton, Crete, 5-4; 3. Moss, Syracuse, 5-2; pole vault--1. Havlat, Norris, 9-0; 2. Maschmann, Beatrice, 8-6; 3. Saunders, Beatrice, 8-6; long jump--1. Simonson, Platteview, 16-5; 2. Meyer, Syracuse, 16-5; 3. Wells, Ralston, 15-9 1/2; triple jump--1. Meyer, Syracuse, 35-6 3/4; 2. Barnard, Beatrice, 34-11; 3. Eltze, Crete, 34-7 3/4; shot put--1. Clark, Syracuse, 38-11 1/2; 2. Hoos, Waverly, 38-4 1/2; 3. Maly, Crete, 35-10 1/2;

4x800 relay--1. Beatrice (Pinkerton, Hatcliff, Eichenberger, Leners), 10:28;22; 2. Omaha Mercy, 10:45;35 3. Syracuse, 11:11.27; 60 hurdles--1. Johnson, Platteview, :09.80; 2. Zanker, Platteview, :09.80; 3. Clarke, Waverly, :10.00; 60 dash--Simonson, Platteview, :07.89; 2. Schernikau, Waverly, :08.00; 3. Roy, Norris, :08.08; 400--1. Mayer, Ashland-Greenwood, 1:05.34; 2. Persinger, Waverly, 1:05.84; 3. Keller, Waverly, 1:06.20; 3,200--1. Nash, Platteview, 12:41.91; 2. Schaulis, Nebraska City, 13:39.27; 3. Theel, Platteview, 13:49.09; 800--Pinkerton, Beatrice, 2:29.52; 2. Haecker, Raymond Central, 2:31.83; 3. Danson, Waverly, 2:32.44; 200--Schernikau, Waverly, :26.84; 2. Meyer, Syracuse, :27.39; 3. Wells, Ralston, :28.04; 1,600--1. Hatcliff, Beatrice, 5:53.31; 2. Lytle, Beatrice, 5:55.32; 3. Wilkinson, Syracuse, 6:01.41; 4x400 relay--1. Waverly (Danson, Hartweg, Lange, Clarke), 4:23.09; 2. Syracuse, 4:23.83; 3. Platteview, 4:25.42.

 

0
0
0
0
0

Load comments