{{featured_button_text}}

Track

KEARNEY INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: Creighton Prep 130, Lincoln Southwest 128, Kearney 123, Columbus 71, Lincoln East 70, Kearney JV 1.

BOYS TOP FINISHERS: 100--1. Maessner, Kearney, :10.60; 2. Jarosz, Southwest, :10.98; 3. Armstead, Creighton Prep, :10.99; 200--1. Maessner, Kearney, :21.48; 2. Jarosz, Southwest, :22.21; 3. Armstead, Creighton Prep, :22.62; 400--1. Buom, Southwest, :51.15; 2. McCray, East, :52.82; 3. Taylor, Creighton Prep, :52.85; 800--1. Nolley, Southwest, 1:59.81; 2. West, Creighton Prep, 2:00.27; 3. Mahoney, Creighton Prep, 2:03.93; 1,600--1. Nolley, Southwest, 4:33.87; 2. Buckley, Creighton Prep, 4:34.34; 3. Boyle, Southwest, 4:35.06; 3,200--1. Oliver, East, 10:05.47; 2. Boyle, Southwest, 10:06.28; 3. Allen, East, 10:18.77; 110 hurdles--1. Stoeckle, Columbus, :14.68; 2. Strako, Creighton Prep, :41.55; 3. Krejci, Creighton Prep, :15.23; 300 hurdles--1. Stoeckle, Columbus, :40.39; 2. Frandoling, East, :41.55; 3. Masters, Kearney, :41.66; 400 relay--1. Kearney (Farritor, Maessner, Southwell, Masters), :43.75; 2. Creighton Prep, :43.89; 3. Columbus, :44.20; 1,600 relay--Lincoln Southwest (Leader, McCormack, Nickeson, Buom), 3:32.03; 2. Kearney, 3:34.40; 3. Lincoln East, 3:35.13; 3,200 relay--1. Creighton Prep (West, Mahoney, Burns, Buckley), 8:21.86; 2. Lincoln Southwest, 8:39.42; 3. Lincoln East, 8:41.77; high jump--1. Sorensen, Kearney, 6-0; 2. Vaughn, Southwest, 5-10; 3. Stessman, Creighton Prep, 5-10; pole vault--1. Nolan, Columbus, 12-6; 2. Elton, Columbus, 12-0; 3. Cool, Kearney, 11-6; long jump--1. Jarosz, Southwest, 22-2¾; 2. Sorenson, Kearney, 21-4¾; 3. Morman, Creighton Prep, 21-4¼; triple jump--1. Morman, Creighton Prep, 43-6½; 2. Sorensen, Kearney, 42-1¾; 3. Stoeckle, Columbus, 41-11½; shot put--1. Brown, East, 51-3½; 2. Prochaska, Kearney, 46-5½; 3. VanWinkle, Kearney, 46-2; discus--1. Brown, East, 182-2; 2. Spragg, Columbus, 162-4; 3. Prochaska, Kearney, 158-2.

GIRLS TEAM SCORING: Lincoln Southwest 159, Kearney 144, Lincoln East 97, Omaha Marian 62, Columbus 58, Kearney JV 3.

GIRLS TOP FINISHERS: 100--1. Scarlett, Kearney, :12.12; 2. Harris, Marian, :12.24; 3. Thompson, Southwest, :12.42; 200--1. Dilsaver, Southwest, :25.37; 2. Scarlett, Kearney, :25.46; 3. Hartter, East, :26.10; 400--1. Harris, Marian, :58.30; 2. Dilsaver, Southwest, :58.96; 3. Hartter, East, 1:02.16; 800--1. Blehm, Southwest, 2:23.02; 2. Rinn, Southwest, 2:24.12; 3. Whalen, 2:30.24; 1,600--1. Godwin, Kearney, 5:18.97; 2. Muma, East, 5:20.81; 3. Searcey, East, 5:29.78; 3,200--1. Blehm, Southwest, 12:01.22; 2. Schmidt, East, 12:02.28; 3. Bonsall, Kearney, 12:07.43; 100 hurdles--1. Dahlgren, Kearney, :14.93; 2. Thompson, Southwest, :15.23; 3. Johnson, East, :15.56; 300 hurdles--1. Dahlgren, Kearney, :46.88; 2. Mehlin, Kearney, :48.61; 3. Johnson, East, :48.88; 400 relay--1. Kearney, :52.29; 2. Lincoln Southwest, :52.43; 3. Columbus, :52.87; 1,600 relay--1. Kearney, 4:13.95; 2. Lincoln Southwest, 4:20.48; 3. Lincoln East, 4:23.75; 3,200 relay--1. Lincoln East (Schutz, Weber, Searcey, Muma), 10:12.29; 2. Lincoln Southwest, 10:22.06; 3. Kearney, 10:40.43; high jump--1. Harris, Marian, 5-4; 2. Berry, Southwest, 5-2; 3. Skiles, Kearney, 5-0; pole vault--1. Garrett, Coilumbus, 12-9; 2. Honda, East, 10-7; 3. Thee, Kearney, 10-1; long jump--1. Thompson, Southwest, 18-2½; 2. Garrett, Columbus, 16-5½; 3. Kreifels, East, 16-3½; triple jump--1. Thompson, Southwest, 36-3½; 2. Wood, Kearney, 35-5; 3. Mathews, Marian, 34-½; shot put--1. Gerber, Columbus, 39-8½; 2. Squier, Southwest, 39-3½; 3. Novacek, Kearney, 36-10½; discus--1. Squier, Southwest, 128-0; 2. Fuller, Kearney, 120-8; 3. Godfrey, Kearney, 117-2.

WAVERLY INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: Waverly 123, Beatrice 115½, Crete 79, Hastings 76½, Wahoo 59, Norris 50½, Bennington 44½, Lincoln Christian 43, York 36, Seward 29.

BOYS TOP FINISHERS: 100--1. Brees, Seward, :11.0; 2. Mahoney, Beatrice, :11.1; 3. Hausmann, Norris, :11.2; 200--1. Brees, Seward, :22.4; 2. Mahoney, Beatrice, :22.5; 3. Gansebom, Bennington, :23.0; 400--1. Lockard, Licnoln Christian, :50.1; 2. Weatherwax, Waverly, :51.0; 3. Reckling, Crete, :52.1; 800--1. Lockard, Lincoln Christian, 2:03.5; 2. Jones, Ralston, 2:04.0; 3. Lampe, Bennington, 2:04.8; 1,600--1. VanBrocklin, Norris, 4:42.6; 2. Erdkamp, York, 4:44.2; 3. Welsh, Hastings, 4:44.7; 3,200--1. Welsh, Hastings, 9:51.0; 2. VanBrocklin, Norris, 9:55.3; 3. Erdkamp, York, 10:09.7; 110 hurdles--1. Turner, Crete, :14.6; 2. McDonnell, Ralston, :15.4; 3. Nieman, Waverly, :15.5; 300 hurdles--1. Foreman, Seward, :41.6; 2. Murray, Waverly, :41.8; 3. Krieser, Crete, :42.8; 400 relay--1. Crete (Reckling, Malone, Chao, Turner), :44.1; 2. Waverly (Nieman, Weatherwax, Prang, Larsen), :44.5; 3. Seward (Warner, Franklin, Knisley, Brees), :44.7; 1,600 relay--1. Crete (Reckling, Fye, Lauenroth, Turner), 3:28.6; 2. Waverly (Prang, Nieman, Weatherwax, Mitchell), 3:34.5; 3. Bennington (Olbrich, Dolinsky, Leuders, Gansebom), 3:35.0; 3,200 relay--1. Beatrice (Pinkerton, Hatcliff, Leners, Eichenberger), 10:13.8; 2. Wahoo (Kavan, Schnakenberg, Jorgenson, Brigham), 10:39.0; 3. Waverly (Lange, Rourke, Suhr, Schwarzenbach), 11:10.4; high jump--1. Lauenstein, Waverly, 5-3½; 2. Newton, Crete, 5-0; 3. Beahm, Hastings, 4-10; long jump--1. Korte, Lincoln Christian, 16-11½; 2. Eltze, Crete, 16-3¼; 3. Lambrecht, Waverly, 16-1¼; triple jump--1. Barnard, Beatrice, 25-10¾; 2. Eltze, Crete, 33-11; Lambrecht, Waverly, 33-9½; pole vault--1. Edmonds, Wahoo, 10-6; 2. Havlat, Norris, 9-2; Maschmann, Beatrice, 9-2; discus--1. Dickey, Seward, 148-8; 2. Snodgrass, York, 146-5; 3. Fye, Crete, 143-3; shot put--1. Nouili, Norris, 47-8½; 2. Swahn, Wahoo, 46-9½; 3. Lothrop, Crete, 46-9½.

GIRLS TEAM SCORING: Crete 101, Seward 99, Waverly 89, Norris 85½, Hastings 61, York 48½ Bennington 41, Ralston 40, Beatrice 38, Lincoln Christian 37, Wahoo 22.

GIRLS TOP FINISHERS: 100--1. Bartels, Bennington, :12.4; 2. Roy, Norris, :12.5; 3. Schernikau, Waverly, :12.5; 200--1. Schernikau, Waverly, :26.1; 2. Barnard, Beatrice, :26.8; 3. Roy, Norris, :27.2; 400--1. Bartels, Bennington, :59.6; 2. Pinkerton, Beatrice, 1:01.3; 3. Cress, Hastings, 1:03.4; 800--1. Pinkerton, Beatrice, 2:27.4; 2. Danson, Waverly, 2:30.7; 3. Leners, Beatrice, 2:36.3; 1,600--1. Hirschfeld, York, 5:38.9; 2. Portwine, York, 5:42.6; 3. Beisel, Seward, 5:46.5; 3,200--1. Espinosa, Hastings, 12:49.5; 2. Philipp, York, 12:56.2; 3. Lytle, Beatrice, 13:01.9; 100 hurdles--1. Battaglia, Seward, :16.2; 2. Cuciti, Lincoln Christian, :16.3; 3. Sealey, Hastings, :16.8; 300 hurdles--1. Clarke, Waverly, :48.6; 2. Sealey, Hastings, :50.8; 3. Cuciti, Lincoln Christian, :52.3; 400 relay--1. Hastings (Jones, Sealey, Cress, Kadow), :52.1; 2. Waverly (Schernikau, Persinger, Hartweg, Clarke), :52.3; 3. Norris (Tracy, McMurray, McCain, Roy), :52.7; 1,600 relay--1. Waverly (Keller, Persinger, Schernikau, Clarke), 4:17.7; 2. Beatrice (Pinkerton, Schaefer, Eichenberger, Leners), 4:24.3; 3. Bennington (Turner, Ryan, Rupprecht, Bartels), 4:30.0; 3,200 relay--1. Bennington (Shanks, E. Tomjack, B. Tomjack, Lampe), 8:26.2; 2. Ralston (Molegaard, Padilla, Valerio-Boster, Jones), 8:32.0; 3. Waverly (Schroeder, Connot, Stovall, Murray), 8:32.3; high jump--1. Rodriguez, Beatrice, 6-5; 2. Medill, Norris, 6-2; 3. Conner, York, 6-2; long jump--1. Schneider, Wahoo, 22-3¼; 2. Knisley, Seward, 21-6¼; 3. Medill, Norris, 21-4¼; triple jump--1. Wingrove, Waverly, 42-6¼; 2. Lauenroth, Crete, 42-4¼; 3. Malone, Crete, 42-4; pole vault--1. Berry, Seward, 16-1; 2. Dumas, Hastings, 13-2; 3. Turpen, Hastings, 12-8; discus--1. Hoos, Waverly, 126-11; 2. Maly, Crete, 121-3; 3. Lindgren, Wahoo, 114-4; shot put--1. Maly, Crete, 39-4½; 2. Gerlach, Waverly, 38-8; 3. Gerlach, Norris, 38-2.

MILLARD SOUTH INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: Fremont 103, Millard North 83, Papillion-La Vista South 68, Omaha Burke 62, Lincoln Southeast 56, Papillion-La Vista 42½, Lincoln North Star 37, Lincoln Pius X 28, Millard South 20, Lincoln Northeast 12, Bellevue West 11½, Omaha Westside 4.

BOYS TOP FINISHERS: 100--1. Allen, Papillion-La Vista, :10.9; 2. Harris, Millard South, :10.9; 3. Crosby, Lincoln North Star, :11.1; 200--1. Munger, Millard North, :22.8; 2. Peak, Omaha Burke, :22.9; 3. McClanahan, Papillion-La Vista South, :23.0; 400--1. Arps, Fremont, :51.1; 2. Shannon, Lincoln Northeast, :51.6; 3. Peak, Omaha Burke, :52.33; 800--1. Ferguson, Fremont, 1:57.9; 2. Gonzalez, Fremont, 1:58.8; 3. Easley, Lincoln Pius X, 2:01.9; 1,600--1. Chot, Lincoln North Star, 4:31.0; 2. Schulz, Fremont, 4:37.0; 3. Jones, Papillion-La Vista South, 4:37.6; 3,200--McNeill, Papillion-La Vista South, 10:01.2; 2. Nollendorfs-Miller, Lincoln Southeast, 10:05.5; 3. Rheiner, Omaha Burke, 10:11.3; 110 hurdles--1. Thompson, Omaha Burke, :14.6; 2. Harrison, Omaha Burke, :14.6; 3. Houston, Bellevue West, :14.7; 300 hurdles--1. Clausen, Papillion-La Vista South, :41.1; 2. Thompson, Omaha Burke, :41.1; 3. Harrison, Omaha Burke, :41.4; 400 relay--1. Millard North (Munger, Losole, Ellis, Wright), :43.7; 2. Millard South (Reuting, I. Harris, R. Harris, Perchal), :43.8; 3. Papillion-La Vista (Almaguer, Allen, Krogman, Abels), :44.1; 1,600 relay--1. Fremont (Arps, Gonzalez, McMahon, Ferguson), 3:25.5; 2. Papillion-La Vista South (Clausen, Nisotis, Winkler, Rosenthal), 3:31.4; 3. Lincoln Southeast (Anderson, Beaman, Weston, Rutledge), 3:33.6; 3,200 relay--1. Fremont (Schulz, England, Blocker, Gonzalez), 8:13.9; 2. Lincoln North Star (Ali, Collins, Hudson, Chot), 8:18.6; 3. Papillion-La Vista South (Jones, Pollett, Anthony, Price), 8:19.7; high jump--1. McMahon, Fremont, 6-4; 2. Thompson, Lincoln Southeast, 6-4; 3. Abels, Papillion-La Vista, 6-2; long jump--1. Losole, Millard North, 22-9; 2. Anderson, Lincoln Southeast, 21-8¾; 3. Everitt, Fremont, 21-3½; triple jump--1. Jung, Millard North, 44-4; 2. Austin, Lincoln North Star, 43-4½; 3. Terry, Millard North, 43-4; pole vault--1. Peterson, Lincoln Southeast, 13-8; 2. Mendoza, Fremont, 13-2; 3. Koolen, Lincoln Southeast, 13-2; discus--1. Mertz, Millard North, 159-11; 2. Shubert, Millard North, 159-11; 3. Menning, Fremont, 156-2; shot put--1. Shubert, Millard North, 61-7½; 2. Herman, Papillion-La Vista, 51-4; 3. Gubbels, Lincoln Pius X, 49-8.

GIRLS TEAM SCORING: Papillion-La Vista South 162⅓, Lincoln Pius X 67, Papillion-La Vista 60, Millard South 52, Millard North 39, Lincoln North Star 38, Omaha Burke 33⅓, Lincoln Southeast 32⅓, Bellevue West 20, Lincoln Northeast 17, Omaha Westside 6.

GIRLS TOP FINISHERS: 100--1. Cuevas, Papillion-La Vista South, :12.5; 2. Starks, Omaha Burke, :12.8; 3. Boothe, Lincoln Pius X, :12.8; 200--1. Cuevas, Papillion-La Vista South, :26.1; 2. Robinson, Omaha Burke, :26.9; 3. Johnson, Bellevue West, :27.0; 400--1. Louthan, Millard North, :59.5; 2. Norblade, Papillion-La Vista South, 1:00.3; 3. Dalton, Lincoln Pius X, 1:01.3; 800--1. Stinson, Millard South, 2:26.5; 2. Sander, Lincoln Pius X, 2:26.9; 3. Mantsorov, Millard North, 2:27.5; 1,600--1. Rosenthal, Papillion-La Vista South, 5:21.0; 2. Young, Millard North, 5:23.0; 3. Ray, Lincoln Northeast, 5:23.2; 3,200--1. Ray, Lincoln Northeast, 11:37.7; 2. Crews, Papillion-La Vista South, 11:38.7; 3. Martin, Lincoln Pius X, 12:11.4; 100 hurdles--Simmons, Papillion-La Vista South, :15.5; 2. MacTaggart, Millard South, :16.3; 3. Bare, Millard South, :16.6; 300 hurdles--1. Sattlefield, Papillion-La Vista South, :47.6; 2. Thiyang, Papillion-La Vista South, :50.2; 3. Glesinger, Papillion-La Vista South, :50.9; 400 relay--1. Papillion-La Vista South (Simmons, Cuevas, Sattelfield, Norblade), :50.34; 2. Lincoln Pius X (Harper, Hastings, Gabel, Boothe), :50.6; 3. Omaha Burke (King, Starks, Harrison, Robinson), :51.44; 1,600 relay--1. Lincoln Pius X (Sander, Rolfes, Volkmer, Dalton), 4:10.7; 2. Papillion-La Vista South (Richards, Charlesworth, Norblade, Sattlefield), 4:12.3; 3. Lincoln Southeast (Gifford, Madlock, McClendon, Uribe), 4:14.6; 3,200 relay--1. Millard North (Mantsorov, Young, Goodrich, Louthan), 9:53.9; 2. Papillion-La Vista South (Jones, Rosenthal, Ralston, Charlesworth), 10:04.4; 3. Lincoln Pius X (Kramer, Occansey, Volkmer, Abel), 10:08.2; high jump--1. Broin, Papillion-La Vista, 5-6; 2. Sis, Papillion-La Vista, 5-2; 3. Hellbusch, Lincoln North Star, 5-0; long jump--1. Thiyang, Papillion-La Vista South, 17-4¾; 2. Hiatt, Bellevue West, 17-4¼; 3. Leybold, Lincoln Southeast, 17-3¼; triple jump--1. Kaasch, Millard South, 37-7¾; 2. Thiyang, Papillion-La Vista South, 36-11; 3. Broin, Papillion-La Vista, 35-3¼; pole vault--1. Gardner, Lincoln North Star, 10-8; 2. LeGrand, Papillion-La Vista South, 10-2; 3. Mathison, Papillion-La Vista, 9-8; discus--1. McDonald, Papillion-La Vista, 140-8; 2. Barrow, Lincoln North Star, 116-2; 3. Castaneda, Papillion-La Vista South, 106-5; shot put--1. McDonald, Papillion-La Vista, 40-10; 2. Barrow, Lincoln North Star, 38-11; 3. McCullough, Lincoln Southeast, 38-9½.

0
0
0
0
0

Load comments