Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Prep track and field results, 4/6
agate

Prep track and field results, 4/6

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}

Track

THUNDERBIRD INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORES: Freeman 150, Lincoln Lutheran 84, Falls City SH 66, Pawnee City 53, Parkview Christian 32, Johnson-Brock 31, Johnson County Central 30, HTRS 22, Tri County 21, Weeping Water 19.

BOYS TOP FINISHERS: 100--1. Sudgen, Freeman, :11.24; 2. Page, Parkview Christian, :11.73, 3. Casteel, Falls City SH, :11.82; 200--1. Sugden, Freeman, :23.23; 2. Lytle, Pawnee City, :23.84; 3. Jurgens, Lincoln Lutheran, :24.11; 400--1. Ruse, Freeman, :51.47; 2. Sugden, Freeman, 53.04; 3. Jordan, Falls City SH, :55.29; 800--1. Ruse, Freeman, 2:03.10; 2. Lebo, Lincoln Lutheran, 2:07.99; 3. Stadler, HTRS, 2:13.30; 1,600--1. Lebo, Lincoln Lutheran, 5:07.45; 2. Buhr, Freeman, 5:08.09; 3. Ruse, Freeman, 5:08.10; 3,200--Franzen, Lincoln Lutheran, 11:17.44; 2. Havelka, Freeman, 11:25.93; 3. Behrends, Johnson-Brock, 11:48.42; 110 hurdles--1. Sugden, Freeman, :16.33; 2. Jurgens, Freeman, :17.10; 3. Smith, Weeping Water, :17.21; 300 hurdles--1. Sugden, Freeman, :43.62; 2. Fossenbarger, Johnson-Brock, :45.87; 3. Jurgens, Freeman, :46.15; 400 relay--1. Falls City SH, :48.40; 2. Johnson Co. Central, :48.47; 3. Parkview Christian, :49.47; 800--1. Lincoln Lutheran, 3:43.21; 2. Pawnee City, 3:52.00; 3. Falls City SH, 3:54.62; 3,200--1. Pawnee City 9:12.92; 2. Freeman, 9:33.44; 3. Johnson-Brock, 9:50.04.

High jump--1. Osterhaus, Freeman, 6-0; 2. Vetrovsky, Freeman, 5-8; 3. Niles, Freeman, 5-8; pole vault--1. Garrison, Tri County, 12-9; 2. Dierberger, HTRS, 11-0; 3. Lang, Pawnee City, 10-0; long jump--1. Chandler, Parkview Christian, 19-9½; 2. Lee, Lourdes Central, 19-8½; 3. Lang, Pawnee City, 10-0; triple jump--1. Lee, Lourdes Central, 41-5¾; 2. Page, Parkview Christian 41-1¾; 3. Osterhaus, Freeman, 40-11; shot put--1. Reiman, Weeping Water, 49-11; 2. Marr, Lincoln Lutheran, 46-11½; 3. Nachtigal, Falls City SH, 43-5; discus throw--1. Marr, Lincoln Lutheran, 143-6; 2. Nachtigal, Falls City SH, 143-5; 3. Osborne, Pawnee City, 136-1.

GIRLS TEAM SCORES: Lincoln Lutheran 95.5, Pawnee City 94, Lourdes CC 65, Johnson County Central 58, HTRS 54, Freeman 51.5, Falls City SH 43, Lewiston 24, Weeping Water 23, Johnson-Brock 16, Parkview Christian.

GIRLS TOP FINISHERS: 100--1. Leimbach, Lincoln Lutheran, :13.49; 2. Berkebile, Johnson Co. Central, :13.65; 3. Klein, Freeman, :13.84; 100 unified--1. Ortiz, Johnson Co. Central, :17.12; 2. Burger, Johnson Co. Central, :17.75; 3. Swanson, Johnson Co. Central, :18.10; 200--1. Fulton, Lourdes Central, :27.68; 2. Leimbach, Lincoln Lutheran, :28.06; 3. Meyer, Lourdes Central, :28.07; 400--1. Fulton, Lourdes Central, 1:03.31; 2. Otto, Freeman, 1:04.39; 3. Lytle, Pawnee City, 1:07.79; 800--1. Lytle, Pawnee City, 2:43.73; 2. Otto, Freeman, 2:44.77; 3. Mogensen, Weeping Water, 2:51.36; 1,600--1. Lytle, Pawnee City, 6:08.44; 2. Simon, Falls City SH, 6:18.48; 3. McDonald, Johnson Co. Central, 6:27.78; 3,200--Simon, Falls City SH, 13:13.88; 2. McDonald, Johnson Co. Central, 13:38.84; 3. Branek, Pawnee City, 14:08.49; 100 hurdles--1. Rodencal, Lincoln Lutheran, :16.01; 2. Novak, HTRS, :17.93; 3. Husband, Freeman, :18.53; 300 hurdles--1. Rodencal, Lincoln Lutheran, :49.45; 2. Vonderschmidt, Falls City SH, :55.28; 3. Weyers, Lewiston, :55.98; 400 relay--1. Lincoln Lutheran, :53.62; 2. HTRS, :57.19, 3. Johnson Co. Central, 57.25; 800 relay--1. Lourdes Central, 4:34.96, 2. Freeman, 4:42.59; 3. Pawnee City, 4:50.56; 3,200 relay--1. Pawnee City, 11:16.98; 2. Falls City SH, 11:51.94; 3. Weeping Water, 12:18.86.

High jump--1. Buchmeier, Johnson-Brock, 5-0; 2. Oxley, Lincoln Lutheran, 4-11; 3. de Konning, Pawnee City, 4-10; pole vault--1. Gottula, Pawnee City, 7-0; 2. Howe, HTRS, 7-0; 3. Fankhauser, HTRS, 6-0; long jump--1. Berkebile, Johnson Co. Central, 15-7; 2. Rodencal, Lincoln Lutheran, 15-1; 3. Novak, HTRS, 15-0; triple jump--1. Novak, HTRS, 31-1; 2. Meyer, Lourdes Central, 30-10; 3. Dierberger, HTRS, 30-6½; shot put--1. Wohlgemuth, Lincoln Lutheran, 38-7; 2. Albrecht, Johnson Co. Central, 37-10; 3. Branch, Pawnee City, 36-11½; discus throw--1. Wohlgemuth, Lincoln Lutheran, 109-2; 2. Branch, Pawnee City, 108-10; 3. Harrah, Weeping Water, 103-4.

 

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Husker News