Subscribe for 33¢ / day

Note: Active athletes in bold and italics

*-converted yard time

100 Meters

Athlete, school, year | Mark

Tim Thompson, Boys Town, 2010 | :10.2

Scott Yank, Lincoln Southeast, 1981 | :10.3

Cole Biodrowski, Fort Calhoun, 2001 | :10.3

Dylan Kautz, Norfolk Catholic, 2016 | :10.3

Willie Vinson, Omaha Burke, 1982 | :10.4

George Beckwith, Omaha Flanagan, 1991 | :10.4

Ronnie Doss, Omaha Benson, 1993 | :10.4

Ahman Green, Omaha Central, 1995 | :10.4

Eric Crouch, Millard North, 1997 | :10.4

Broc Howard, Kearney, 1998 | :10.4

Andrew Shanle, St. Edward, 2002 | :10.4

Eric Meyer, Logan View, 2004, 2006 | :10.4

B.J. Lawrence, Omaha Northwest, 2007 | :10.4

Seth Wiedel, Thayer Central, 2010 | :10.4

Daniel Davie, Beatrice, 2010 | :10.4

Kenzo Cotton, Papillion-LV, 2012 | :10.4

200 Meters

Terry Williams, Omaha Central, 1962 | :20.9*

Pat Belling, Omaha Roncalli, 1998 | :21.0

Cole Biodrowski, Fort Calhoun, 2001 | :21.0

Scott Yank, Lincoln Southeast, 1981 | :21.1

Nate Probasco, Scribner-Snyder, 2001 | :21.1

Don Roberts, Trenton, 1933 | :21.3

Alex Nelson, Elkhorn South, 2018 | :21.3

Dylan Kautz, Norfolk Catholic, 2016 | :21.3

Eugene Littler, Mitchell, 1937 | :21.3*

Kenzo Cotton, Papillion-LV, 2012 | :21.31

Gale Merry, Bayard, 1938 | :21.4*

Ray Knaub, Scottsbluff, 1956 | :21.4*

Kent McCloughan, Broken Bow, 1961 | :21.4*

Mike Thompson, O. Holy Name, 1973 | :21.4*

Mark McGavish, Lincoln Southeast, 1980 | :21.4*

Mike Ockerman, Bellevue West, 1981 | :21.4*

Jim Sutfin, Millard South, 1985 | :21.4*

400 Meters

Lukas Hulett, Bellevue East, 2006 | :46.98

Cody Rush, Northwest, 2012 | :47.05

P.J. Grosserode, Lincoln Pius X, 1997 | :47.25

Kenzo Cotton, Papillion-La Vista, 2014 | :47.66

Andy Birkel, Lincoln Southeast, 2003 | :47.77

Lionel McPhaull, Omaha North, 1993 | :47.93

Matt Donahue, Fremont, 2007 | :48.07

Sean O'Connor, Fremont, 1990 | :48.08

Garrett Teel, Lincoln Pius X, 2013 | :48.10

Jim Johnson, Boys Town, 1961 | :48.1*

Danny Hill, Omah Westside, 2000 | :48.12

Mike Ross, Omaha Bryan, 1986 | :48.13

800 Meters

Brian Turner, Millard North, 2000 | 1:50.82

Jack Lemke, Omaha Benson, 2004 | 1:51.13

Ryan Barrows, York, 1997 | 1:51.59

Jacob Holtmeier, Lincoln Pius X, 2013 | 1:51.72

Scott Poehling, Fremont Bergan, 1976 | 1:52.2*

Greg Peterson, Oakland-Craig, 2004 | 1:52.21

Ty Hansen, Fremont, 2015 | 1:52.63

Moujtaba Mohammed, North Star, 2014 | 1:52.81

Tim Riveria, Omaha Central, 1997 | 1:52.84

Jim Hawkins, Omaha North, 1969 | 1:53.0*

1,600 Meters

Milo Greder, Westside, 2017 | 4:09.6

Colby Wissel, Kearney, 2004 | 4:10.44

Brian Turner, Millard North, 2000 | 4:10.8

Danny Aldaba, Fremont, 2012 | 4:12.24

Mohamed Hamdan, North Star, 2013 | 4:13.59

Brandon Jessop, Kearney, 1997 | 4:13.6

Ty Hansen, Fremont, 2015 | 4:13.71

John Nownes, Creighton Prep, 2015 | 4:13.90

Nate Nielsen, Lincoln Southeast, 1987 | 4:13.94

Seth Hirsch, Millard West, 2017 | 4:14.1

3,200 Meters

Seth Hirsch, Millard West, 2017 | 8:54.12

Colby Wissel, Kearney, 2004 | 8:55.6*

Joe Harter, Millard West, 2013 | 9:05.34

Milo Greder, Omaha Westside, 2017 | 9:05.97

Dana Carne, Omaha North, 1999 | 9:06.57

Paul Schultz, Omaha Burke, 1977 | 9:08.3*

Tim Wakeland, Bellevue West, 1983 | 9:10.94

David Iteffa, Fremont, 1990 | 9:11.8

John Nownes, Creighton Prep, 2015 | 9:12.56

Bryan Clark, Auburn, 1983 | 9:12.9

110 High Hurdles

Randy Brooks, Creighton Prep, 1977 | :13.4*

Chad Hohnstein, Scottsbluff, 1996 | :13.7

Mashona Marsh, Omaha Benson, 1975 | :13.8*

Paul Anderson, Gordon, 1972 | :13.8*

Justin Wickard, Scottsbluff, 2001 | :13.8

Aaron Brandt, Bishop Neumann, 2006 | :13.8

Darius Luff, Lincoln High, 2018 | :13.84

Doug Schmitz, Scottsbluff, 1972 | :13.9*

Justin Poots, Seward, 1998 | :13.9

Andrew Pearson, Seward, 2003 | :13.9

Luke Siedhoff, Crete, 2015 | :13.9

Jon Flight, Wahoo, 2017 | 13.96

Joe Orduna, Omaha Central, 1966 | :14.0*

Randy Butts, Grand Island, 1969 | :14.0*

Steve Buckner, Grand Island, 1972 | :14.0*

Rich Brandfas, Lincoln Southeast, 1975 | :14.0*

Drew Anderson, Kearney, 2000 | :14.0

Jeff Luebbe, Seward, 2002 | :14.0

A.J. Montgomery, Minden, 2005 | :14.0

Brandon Harrington, Northwest, 2005 | :14.0

Lance Thorell, Loomis, 2007 | :14.0

Sean Pille, Oakland-Craig, 2012 | :14.0

300 Intermediate Hurdles

Aaron Brandt, Bishop Neumann, 2006 | :37.29

Jeremy Buckner, Grand Island, 1991 | :37.36

Jeff Luebbe, Seward, 2002 | :37.4

J Jones, Beatrice, 1981 | :37.46

Chad Hohnstein, Scottsbluff, 1996 | :37.6

Stephon Washington, Omaha Burke, 2010 | :37.71

Ira Cooper, Omaha Westside, 1998 | :37.82

Drew Anderson, Kearney, 2000 | :37.89

Nehemiah Wilkins, Boys Town, 2011 | :37.90

Dana Jenkins, Omaha Burke, 1985 | :37.94

Danny Marousek, Millard South, 1994 | :37.94

400 Relay

School, year | Time

Papillion-La Vista, 2013 | :41.40

Omaha Central, 2007 | :41.74

Omaha Central, 1999 | :41.79

Kearney, 2014 | :41.89

Omaha Central, 1986 | :41.91

Grand Island, 2000 | :41.91

Lincoln High, 2018 | :41.95

Omaha Central, 2011 | :41.97

Omaha North, 1993 | :41.99

Boys Town, 2009 | :42.0

Omaha Burke, 2013 | :42.0

1,600 Relay

Millard West, 2013 | 3:16.48

Lincoln Pius X, 2013 | 3:16.91

Fremont, 1985 | 3:17.15

Omaha Central, 1985 | 3:18.04

Omaha North, 2006 | 3:18.81

Millard West, 2014 | 3:18.92

Omaha North, 2004 | 3:19.05

Omaha North, 1969 | 3:19.1*

Omaha Benson, 2003 | 3:19.14

Omaha Central, 2001 | 3:19.27

Omaha Benson, 2001 | 3:19.27

3,200 Relay

Lincoln North Star, 2005 | 7:44.13

Kearney, 1997 | 7:45.30

Fremont, 2005 | 7:45.65

Creighton Prep, 2015 | 7:47.4

Lincoln Southeast, 1988 | 7:49.3

Scottsbluff, 1997 | 7:50.83

Scottsbluff, 1998 | 7:50.97

Omaha Burke, 2016 | 7:51.45

Omaha Central, 1983 | 7:51.49

Hastings, 1988 | 7:52.3

Fremont, 2014 | 7:52.38

High Jump

Randall Carter, Papillion-La Vista, 2007 | 7-4

Mayson Conner, York, 2018 | 7-2¼

Aaron Plas, McCook, 2002 | 7-2

Kyle Odvody, Wahoo, 2000 | 7-1½

Chris Murrell, Grand Island, 1989 | 7-1¼

Larry Meyer, Fremont, 1977 | 7-1

Lane McDuffee, Fremont, 1997 | 7-¼

Doug Phelps, Hastings, 1975 | 7-0

Larry Flock, McCook, 1978 | 7-0

James Blackledge, Millard North, 1984 | 7-0

Jeff Olson, Fremont, 1987 | 7-0

Josh Long, Arapahoe, 1995 | 7-0

Paul Hamilton, Sidney, 2007 | 7-0

Deverell Biggs, Omaha Central, 2010 | 7-0

Grant Anderson, Wayne, 2013 | 7-0

Allen Gordon, Omaha North, 2017 | 7-0

Long Jump

Robert Rands, Bellevue East, 2005 | 25-¼

Gale Sayers, Omaha Central, 1961 | 24-10½

Artis Garris, Bellevue East, 1992 | 24-7

Tom Haase, Aurora, 1987 | 24-6½

Ted Lampkin, Omaha Central, 2010 | 24-4¾

Ronnie Doss, Omaha Benson, 1992 | 24-3¼

Bobby Williams, Lincoln High, 1961 | 24-½

Mark Munger, Hastings, 1972 | 24-½

Johnny King, Omaha Flanagan, 1991 | 24-½

Tyler Wullenwaber, Centennial, 2009 | 24-½

Triple Jump

Todd Brown, Holdrege, 1978 | 50-2¼

Jim Horner, Millard, 1979 | 50-½

John Gibson, Papillion-La Vista, 1996 | 49-1¾

Porter Groves, Lincoln Northeast, 2009 | 48-9¼

Derek Zimmerman, Freeman, 2014 | 48-9

Treyshaun Burnett, Omaha North, 2017 | 48-7¾

Stanley Smith, Omaha Central, 2007 | 48-7

Benji Prebyl, Beatrice, 1994 | 48-6½

Richard Ross, Lincoln High, 2000 | 48-5½

Lonell Cooper, Bellevue West, 1999 | 48-5

Pole Vault

Seth Burney, Beatrice, 2006 | 16-7

Gable Baldwin, Grand Island CC, 2003 | 16-4

Steven Cahoy, Grand Island, 2013 | 16-3¼

Tyler Loontjer, Fillmore Central, 2014 | 16-2½

Brett Maher, Kearney, 2008 | 16-2

Scott Nachtigal, Kearney, 1995 | 16-1

Kevin Cahoy, Grand Island, 2015 | 16-¼

Bump Novacek, Gothenburg, 1985 | 16-0

Sam Ogden, Northwest, 2004 | 16-0

Nate Polacek, Kearney, 2008 | 16-0

Craig Driver, Minden, 2011 | 16-0

Jake Sellon, Fremont, 2018 | 16-0

Shot Put

Marty Kobza, Schuyler, 1981 | 66-11½

Larry Station, Omaha Central, 1982 | 64-9½

Phil Lueking, Southern Valley, 1998 | 64-6½

Luke Pinkelman, Cozad, 2007 | 64-6

Aaron Golliday, York, 1998 | 63-8

Kent Wells, Lincoln East, 1985 | 63-7

Cameron Jurgens, Beatrice, 2016 | 63-3

Steve Kriewald, North Loup-Scotia, 2000 | 63-1¼

Kevin Ramaekers, Norfork Catholic, 1988 | 62-10

Cassidy Kramer, West Holt, 2003 | 62-10

Discus

Andy Meyer, Superior, 1989 | 203-6

Larry Station, Omaha Central, 1982 | 202-1

Marty Kobza, Schuyler, 1981 | 201-7

Tyler Hitchler, Fremont, 2007 | 201-6

Scott McPherren, Lincoln East, 1993 | 198-9

Bobby Musil, Pawnee City, 2003 | 197-4

Derric Werner, Elkhorn Valley, 2002 | 196-11

Cameron Jurgens, Beatrice, 2016 | 196-8

Zach Brittain, Grand Island CC, 2014 | 195-9

Jared Schuurmans, Norfolk, 2006 | 195-5

0
0
0
0
0

Load comments