Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Girls track charts, 4/20
0 Comments

Girls track charts, 4/20

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}

(Class leaders noted)

100

A: DeFrand, Lincoln High | :11.67

Hekl, Lincoln High | :12.28

B: Aitken, Cozad | :12.38

Dilsaver, L. Southwest | :12.42

Mahoney, Beatrice | :12.51

Fontana, Papillion-LV So. | :12.52

Davis, O. Central | :12.56

Johnson, O. Burke | :12.57

Norblade, Papillion-LV So. | :12.58

Bredthauer, Norris | :12.59

Other class leaders

C: Loske, Clarkson/Leigh | :12.79

D: Paitz, Pleasanton | :12.94

200

A: DeFrand, Lincoln High | :24.52

Norblade, Papillion-LV So. | :25.31

Davies, O. Westside | :25.71

Harris, O. Marian | :25.78

Dilsaver, L. Southwest | :25.87

B: Mahoney, Beatrice | :25.94

Bredthauer, Norris | :26.03

Wilkinson, McCook | :26.14

Aitken, Cozad | :26.18

Roby, Northwest | :26.19

Other class leaders

D: Eisenhauer, Bloomfield | :26.24

C: Svoboda, Wisner-Pilger | :26.39

400

A: Harris, O. Marian | :57.68

Dilsaver, L. Southwest | :58.23

Dillon, Fremont | :58.24

C: McNail, Chase Co. | : 58.40

B: Wilkinson, McCook | :59.40

Millard, Millard West | :59.74

D: Weidner, Humphrey SF | :59.77

Baker, Cozad | 1:00.17

Stodden, Elkhorn North | 1:00.58

Louthan, Millard North | 1:00.59

800

A: Miner, O. Marian | 2:17.41

C: McNair, Chase Co. | 2:20.61

Dillon, Fremont | 2:22.79

McCabe, Fremont | 2:22.94

Rinn, L. Southwest | 2:23.84

B: Stodden, Elkhorn No. | 2:23.91

Rosenthal, Papillion-LV So. | 2:24.06

Blehm, L. Southwest | 2:24.20

Prince, Elkhorn No. | 2:24.45

Hirschfeld, York | 2:24.58

Other class leaders

D: Maxfield, Fullerton | 2:31.62

1,600

A: Crews, Papillion-LV So. | 5:02.04

Miner, O. Marian | 5:05.73

Godwin, Kearney | 5:11.10

E. Dahl, Fremont | 5:17.07

Bracker, Fremont | 5:17.07

M. Dahl, Fremont | 5:19.31

Sievers, Elkhorn So. | 5:20.07

Schwartz, L. Southwest | 5:20.96

Muma, L. East | 5:21.76

Agena, Lincoln High | 5:22.61

Other class leaders

B: Stuckey, York | 5:24.9

C: Arens, Crofton | 5:33.2

D: Koenig, CWC | 5:54.5

3,200

A: Crews, Papillion-LV So. | 10:59.85

Godwin, Kearney | 11:11.49

Miner, O. Marian | 11:15.75

E. Dahl, Fremont | 11:19.71

Oestmann, O. Westside | 11:22.22

Hartnett, Millard West | 11:24.43

White, O. Westside | 11:42.10

B: Stuckey, York | 11:44.99

Apel, L. East | 11:46.78

Abels, O. Westside | 11:47.93

Other class leaders

C: Arens, Crofton | 12:04.1

D: Coble, Mullen | 12:41.4

100 high hurdles

B: Gubbels, Arlington | :14.69

A: Vedral, L. Pius X | :15.02

Adams, Millard West | :15.11

Campos, L. Pius X | :15.18

Rowe, L. Southwest | :15.20

C: Rodencal, L. Lutheran | :15.23

Lauenstein, Waverly | :15.40

Garrett, Columbus | :15.41

Songster, L. Northeast | :15.45

Zohner, Battle Creek | :15.54

Other class leaders

D: Moore, Mullen | :15.74

300 low hurdles

B: Gubbels, Arlington | :46.50

A: Campos, L. Pius X | :46.64

Adams, Millard West | :46.90

D: Bailey, Ansley-Litch. | :47.47

Lauenstein, Waverly | :47.53

C: Marshall, Norfolk Cath. | :48.14

C: Zohner, Battle Creek | :48.14

Rodencal, L. Lutheran | :48.15

Rowe, L. Southwest | :48.29

O’Hare, Gothenburg | :48.33

400 relay

A: Lincoln High | :48.93

Millard West | :49.72

B: Blair | :49.94

Fremont | :49.98

Papillion-LV South | :50.10

Lincoln Southwest | :50.34

Northwest | :50.84

Ogallala | :50.89

Millard South | :51.00

Omaha North | :51.01

Other class leaders

C: Clarkson/Leigh | :51.16

D: Wynot | :52.01

1,600 relay

A: Fremont | 4:07.66

Lincoln Southwest | 4:09.95

Elkhorn South | 4:11.11

Millard North | 4:13.59

B: Kearney Catholic | 4:14.12

Elkhorn North | 4:14.32

Elkhorn | 4:14.37

Papillion-LV South | 4:14.56

Waverly | 4:14.75

Millard West | 4:15.53

Other class leaders

C: North Bend Central | 4:17.44

D: Wynot | 4:23.00

3,200 relay

A: Papillion-LV South | 9:52.54

Lincoln Southwest | 9:55.98

Fremont | 9:57.13

Lincoln East | 10:01.08

B: Elkhorn | 10:03.44

Millard West | 10:04.07

C: Hastings St. Cecilia | 10:04.79

Elkhorn South | 10:07.22

Omaha Marian | 10:11.01

Norfolk | 10:14.58

Other class leaders

D: St. Mary’s | 10:44.8

High jump

A: Sis, Papillion-LV | 5-8

C: Moss, Syracuse | 5-6

C: Wiebelhaus, North Central | 5-6

B: Gubbels, Arlington | 5-6

Bailey, Chadron | 5-6

Martinez, O. Central | 5-5

Lauenstein, Waverly | 5-5

Haarberg, Kearney Cath. | 5-5

Harsh, Scottsbluff | 5-4

Glaser, Papillion-LV | 5-4

McNair, Chase County | 5-4

Freiberg, S. Sioux City | 5-4

Other class leaders

D: Blum, O. Christian | 5-2

Long jump

B: Kate Langford, Bennington | 18-7¾

A: N’Da, Bellevue East | 18-6

C: Renee Brummels, Battle Creek | 18-4

Harsh, Scottsbluff | 18-2½

Mueller, Raymond Central | 18-2

Millard, Millard West | 18-2

Holl, Millard West | 18-2

Adams, Millard West | 18-1½

Thiyang, Papillion-LV So. | 17-11

MacTaggart, Millard West | 17-9¾

Carr, Allen | 17-9

Other class leaders

D: Gonsior, Fullerton | 16-8

Triple jump

A: Kaasch, Millard South | 38-3½

Thiyang, Papillion-LV So. | 37-2¾

C: Brummels, Battle Creek | 37-2½

B: Thomas, Elkhorn | 37-2

Thichiot, O. Central | 37-1¼

Purdy, North Platte | 36-7¾

Laing, Millard South | 36-7

Marks, O. Northwest | 36-6½

Mueller, Raymond Central | 36-0

Kneifl, Wisner-Pilger | 35-7¼

Other class leaders

D: Richardson, Sterling | 35-6

Pole vault

A: Vedral, L. Pius X | 11-6

D: Schemper, Loomis | 11-0

B: Driewer, York | 10-9

Brummond, Norfolk | 10-6

C: Zohner, Battle Creek | 10-6

C: Knapp, Elm Creek | 10-6

Rerucha, GICC | 10-1

Stumpff, L. East | 10-0

Hartweg, Waverly | 10-0

Evans, Gretna | 10-0

Svoboda, Wisner-Pilger | 10-0

Newill, Fremont | 10-0

Knust, Aurora | 10-0

Bishop, Elkhorn North | 10-0

Shot put

C: Languis, Ponca | 44-5½

B: Guenther, Platteview | 42-7¾

Sylvester, Sidney | 42-5

Caspersen, Northwest | 41-4¼

A: Beachler, Millard North | 41-2

Mitchell, Nebraska City | 40-9

Butler, Hastings SC | 40-6½

Baker, Blair | 40-3½

Novacek, Kearney | 40-1½

Other class leaders

D: Hudson, BDS | 37-7

Discus

C: Meyer, Superior | 140-2

B: Baker, Blair | 134-3

Stieb, Arcadia-LC | 134-3

Fennessy, Norfolk Cath. | 134-0

D: Stout, Scribner-Sny. | 132-5

Halladay, North Bend Cent. | 130-2

A: Barrientos, Grand Island | 128-9

Lindgren, Wahoo | 128-3

Sylvester, Sidney | 126-8

Kotschwar, McCook | 124-4

0 Comments
0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Husker News