Try 1 month for 99¢

Swimming

MILLARD NORTH INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING (Friday's results): Papillion-La Vista/PLVS 212, Millard West 200, Lincoln East 198, Norfolk 170, Lincoln Pius X 139, Millard North 111, Omaha Central 104.5, Elkhorn/Elkhorn South 103.5, Bellevue West 63, Lincoln Southeast 43, Gretna 35, Columbus 14.

BOYS TOP FINISHERS: 200 medley relay--1. Papillion-La Vista/PLVS, 1:38.94; 2. Norfolk, 1:39.51; 3. Lincoln East, 1:39.89; 200 freestyle--1. Harthoorn, Norfolk, 1:46.85; 2. Smith, Elkhorn, 1:46.92; 3. Miller, Bellevue West, 1:48.39; 200 IM--1. Miceli, Millard West, 2:00.53; 2. Coffey, Pius X, 2:01.82; 3. Olmer, Norfolk, 2:02.94; 50 freestyle--1. Barr, Papio, :21.52; 2. Carney, Norfolk, :22.18; 3. Kempf, Pius X, :22.48; 100 butterfly--1. Cavanaugh, Papio, :53.53; 2. Piro, Lincoln East, :54.64; 3. Neil, Lincoln East, :55.68; 100 freestyle--1. Barr, Papio, :46.43; 2. Smith, Elkhorn, :48.15; 3. Moody, Millard West, :49.94; 500 freestyle--1. Harthoorn, Norfolk, 4:53.98; 2. Miller, Bellevue West, 4:55.33; 3. Huss, Millard North, 4:59.68; 200 freestyle relay--1. Millard West (DuBay, Larson, Moody, Backhaus), 1:31.53; 2. Norfolk, 1:31.75; 3. Pius X, 1:33.27; 100 backstroke--1. Miceli, Millard West, :52.71; 2. Cavanaugh, Papio, :53.33; 3. Coffey, Pius X, :53.46; 100 breaststroke--1. Olmer, Norfolk, :59.02; 2. Wolfe, Lincoln East, 1:00.44 3. Hopkins, Lincoln East, 1:02.93; 400 freestyle relay--1. Papio (McElmeel, Ciriaco, Cavanaugh, Barr), 3:16.31; 2. Millard West, 3:17.09; 3. Omaha Central, 3:23.49.

GIRLS TEAM SCORING (Saturday's results): Lincoln East 300, Millard North 261, Elkhorn/Elkhorn South 185, Papillion-La Vista/PLVS 155, Millard West 137, Norfolk 103, Omaha Central 97, Lincoln Southeast 53, Bellevue West 44, Columbus 40, Gretna 14.

GIRLS TOP FINISHERS: 200 medley relay--1. Millard North (H. Hailu, McLeay, C. Hailu, Berlin), 1:51.06; 2. Papillion-La Vista/PLVS, 1:52.09; 3. Elkhorn/Elkhorn South, 1:54.29; 200 freestyle--1. Berlin, Millard North, 1:59.43; 2. Ulrich, Millard North, 2:00.76; 3. Kollmorgen, Lincoln East, 2:01.82; 200 IM--1. Cole, Elkhorn, 2:10.81; 2. Dendinger, Papio, 2:12.54; 3. Hall, Millard West, 2:14.27; 50 freestyle--1. Atlmaier, Lincoln East, :25.21; 2. Young, Omaha Central, :25.47; 3. Moore, Lincoln East, :25.67; 100 butterfly--1. H. Hailu, Millard North, :58.23; 2. Harthoorn, Norfolk, :59.46; 3. Ather, Lincoln East, 1:00.11; 100 freestyle--1. Altmaier, Lincoln East, :55.37; 2. Spomer, Omaha Central, :55.52; 3. Moore, Lincoln East, :56.18; 500 freestyle--1. Kollmorgen, Lincoln East, 5:14.49; 2. H. Hailu, Millard North, 5:17.75; 3. Ulrich, Millard North, 5:29.59; 200 freestyle relay--1. Lincoln East (Moore, Jurich, Agnew, Altmaier), 1:42.35; 2. Millard North, 1:42.93; 3. Elkhorn/Elkhorn South, 1:44.48; 100 backstroke--1. Hall, Millard West, :59.83; 2. Berlin, Millard North, 1:00.65; 3. Harthoorn, Norfolk, 1:00.96; 100 breaststroke--1. Dendinger, Papio, 1:06.29; 2. Jacobs, Norfolk, 1:0.783; 3. Ather, Lincoln East, 1:08.09; 400 freestyle relay--1. Millard North (H. Hailu, Ulrich, Berlin, Smith), 3:41.03; 2. Lincoln East, 3:43.54; 3. Omaha Central, 3:48.03.

GENE COTTER INVITE

At Lincoln High

BOYS TEAM SCORING: Kearney 290, Hastings 211, Grand Island 208, Lincoln Northeast 161, Lincoln High 135, Fremont 111, Lincoln North Star 79.5, McCook 73.40, North Platte 72.

BOYS TOP FINISHERS: 200 medley relay--1. Kearney (Nieveen, Dahlke, Kowalski, Black), 1:46.48; 2. Fremont (Prince, Norris, Juhl, Jacobus), 1:48.61; 200 freestyle--1. Wilson, Grand Island, 1:51.71; 2. Kowalski, Kearney, 1:54.14; 3. Welton, Hastings, 1:54.99; 200 IM--1. Novinski, Grand Island, 1:59.90; 2. Johnson, Hastings, 2:03.90; 3. Eifert, Kearney, 2:09.04; 50 freestyle--1. Brennan, Lincoln Northeast, 23.25; 2. Juhl, Fremont, 23.64; 3. Dunbar, Hastings, 23.68; 100 butterfly--1. Nieveen, Kearney, 55.22; 2. Setlik, Grand Island, 56.29; 3. Kinney, Kearney, 56.29; 100 freestyle--1. Feit, Lincoln Northeast, 48.05; 2. Sieglaff, Lincoln High, 49.25; 3. Eifert, Kearney, 50.12; 500 freestyle--1. Novinski, Grand Island, 4:46.09; 2. Wilson, Grand Island, 5:22.30; 3. Ceperley, Hastings, 5:14.63; 200 freestyle relay--1. Hastings (Dunbar, Gengenbach, Welston, Johnson), 1:31.70; 2. Grand Island (Noble, Setlik, Wilson, Novinski), 1:32.29; T3. Kearney (Eifert, Kinney, Machard, Black), 1:32.77; T3. Lincoln Northeast (Feit, Montgomery, Heiser, Brennan), 1:32.77; 100 backstroke--1. Kinney, Kearney, 55.35; 2. Lewandowski, Grand Island, 56.61; 3. Prince, Fremont, 59.45; 100 breaststroke--1. Johnson, Hastings, 1:01.96; 2. Sieglaff, Lincoln High, 1:03.68; 3. Kozak, Lincoln Northeast, 1:07.61; 400 freestyle relay--1. Grand Island (Lewandowski, Noble, Wilson, Novinski), 3:22.44; 2. Lincoln Northeast (Brennan, Kozak, Heiser, Feit), 3:26.42; 3. Kearney (Kinney, Kowalski, Nieveen, Eifert), 3:27.69.

GIRLS TEAM SCORING: Lincoln High 231, Fremont 193, Grand Island 180.5, Hastings 167.5, Kearney 151, McCook 125, North Platte 111, Lincoln Northeast 99, Lincoln North Star 85.

GIRLS TOP FINISHERS: 200 medley relay--Fremont (Walz, Gifford, Shallberg, Karsen), 1:55.01; 2. Lincoln High (Smith, Arnold, Maynard, Schubert), 1:56.90; 3. Hastings (Brailita, Anderson, Delaney, Baker), 1:59.13; 200 freestyle--1. Brailita, Hastings, 2:03.43; 2. Karsen, Fremont, 2:08.12; 3. Cubria-Sanchez, McCook, 2:11.38; 200 IM--1. Gifford, Fremont, 2:21.06; 2. Schubert, Lincoln High, 2:24.82; 3. Morse, Lincoln North Star, 2:37.17;  100 butterfly--1. Vlach, Grand Island, 1:02.21; 2. Maynard, Lincoln High, 1:04.38; 3. Delaney, Hastings, 1:04.72; 100 freestyle--1. Baker, Hastings, 54.89; 2. Brailita, Hastings, 55.79; 3. Eisenrich, North Platte, 57.88; 500 freestyle--1. Vlach, Grand Island, 5:34.87; 2. Cubria-Sanchez, McCook, 5:40.38; 3. Karsen, Fremont, 5:46.44; 200 freestyle relay--1. Hastings (Brailita, Stephenson, Delaney, Baker), 1:45.12; 2. Lincoln High (Schubert, E. Smith, K. Smith, Arnold), 1:45.55; 3. Grand Island (Muhlbach, Wilson, Blach, Koralewski), 1:47.06; 100 backstroke--1. Walz, Fremont, 59.84; 2. Shallberg, Fremont, 1:05.81; 3. E. Smith, Lincoln High, 1:08.17; 100 breaststroke--1. Gifford, Fremont, 1:11.47; 2. Vocasek, Lincoln Northeast, 1:15.31; 3. Dillon, Kearney, 1:15.44; 400 freestyle relay--1. Fremont (Shallberg, Jesse, Gifford, Walz), 3:52.22; 2. Grand Island (Fill, Wilson, Koralewski, Vlach), 4:01.78; 3. McCook (Schmidt, Coleman, Cubria-Sanchez, Tate), 4:06.44.

0
0
0
0
0

Load comments