{{featured_button_text}}
Grand Island vs. Lincoln Southwest, 5.1

Lincoln Southwest's Isaiah Shaddick (left) celebrates his second goal with teammate John Le in the second half against Grand Island on May 1 during the boys A-5 district soccer final at Seacrest Field.

BOYS SUPER-STATE FIRST TEAM

Pos.; Name, School; Yr.

F; Anthony Bolanos, Crete; sr.

F; Duncan McGuire, Creighton Prep; sr.

F; Isaiah Shaddick, Lincoln Southwest; sr.

MF; Abdi Adan, Omaha South; jr.

MF; Matt Anderson, Creighton Prep; sr.

MF; Royce Austen, Kearney; sr.

MF; Luka Nedic, Omaha South; sr.

D; Michael Ambrose, Creighton Prep; sr.

D; Ivan Hernandez, Omaha South; jr.

D; Zion Osorio, Lincoln East; sr.

GK; Jacob Hardy, Kearney; sr.

BOYS SUPER-STATE SECOND TEAM

F; AJ Faz, Kearney; sr.

F; Ivan Lopez, Columbus; jr.

MF; Ben Bausback, Omaha Skutt; jr.

MF; John Cover, Gretna; sr.

MF; Moises Jacobo, Grand Island; sr.

MF; Luke Monson, Lincoln Southwest; sr.

MF; Luke Waters, Creighton Prep; sr.

D; Matt Jones, Papillion-LV South; jr.

D; Parker Jeppson, Lincoln Southwest; jr.

D; John Meyers, Omaha Skutt; so.

GK; Parker Lundgren, Elkhorn South; sr.

BOYS CLASS A ALL-STATE

F; AJ Faz, Kearney; sr.

F; Noor Hassan, Omaha Bryan; jr.

F; Duncan McGuire, Creighton Prep; sr.

F; Isaiah Shaddick, Lincoln Southwest; sr.

MF; Abdi Adan, Omaha South; jr.

MF; Matt Anderson, Creighton Prep; sr.

MF; Royce Austen, Kearney; sr.

MF; John Cover, Gretna; sr.

MF; Moises Jacobo, Grand Island; sr.

MF; Luke Monson, Lincoln Southwest; sr.

MF; Luka Nedic, Omaha South; sr.

MF; Luke Waters, Creighton Prep; sr.

D; Michael Ambrose, Creighton Prep; sr.

D; Ivan Hernandez, Omaha South; jr.

D; Parker Jeppson, Lincoln Southwest; jr.

D; Matt Jones, Papillion-LV South; jr.

D; Zion Osorio, Lincoln East; sr.

D; Carson Schwarz, Kearney; sr.

GK; Jacob Hardy, Kearney; sr.

GK; Parker Lundgren, Elkhorn South; sr.

BOYS CLASS B ALL-STATE

F; Anthony Bolanos, Crete; sr.

F; Brandon Grooters, Elkhorn; sr.

F; Keegan Johnson, Norris; sr.

F; Jesus Jimenez, Lexington; sr.

F; Braden Labenz, Columbus Scotus; sr.

F; Dylan Letourneau, North Platte; jr.

F; Ivan Lopez, Columbus; jr.

MF; Kaedon Anderson, Blair; fr.

MF; Ben Bausback, Omaha Skutt; jr.

MF; Junior Casillas, Lexington; so.

MF; David Jimenez, Lexington; sr.

MF; Felix Rivera, Ralston; sr.

MF; Hamilson Vicente, Crete; sr.

MF; Eric Yanovich, Omaha Gross; jr.

D; Jesus Maganda, Schuyler; sr.

D; John Meyers, Omaha Skutt; so.

D; Tommy Pham, Ralston; sr.

GK; Imanol Munoz, Holdrege; jr.

GK; Brandon Villanueava, Omaha Gross; jr.

GK; Zach Weis, Omaha Skutt; so.

GIRLS SUPER-STATE FIRST TEAM

Pos.; Name, School; Yr.

F; Laurin Mertz, Omaha Skutt; sr.

F; Cassie Nash, Lincoln Southeast; sr.

F; Chaise Pfanstiel, Millard West; sr.

F; Reagan Raabe, Millard West; jr.

MF; Sam Marek, Papillion-La Vista; sr.

MF; Grace Ostergaard, Millard West; jr.

MF; Katie Stoneburner, Millard West; jr.

MF; Sarah Weber, Gretna; so.

D; Reagan Anderson, Elkhorn South; sr.

D; Grace Crockett, Omaha Marian; jr.

GK; Maddie Smith, Millard South; sr.

GIRLS SUPER-STATE SECOND TEAM

F; Kelly Elwood, Millard North; sr.

F; Mo Gohr, Elkhorn South; jr.

F; Marisa Weichel, Papillion-LV South; sr.

MF; Cece Behrens, Omaha Skutt; so.

MF; Gracie Haneborg, North Platte; so.

MF; Emma Mullendore, Bellevue West; sr.

MF; Haley Peterson, Lincoln East; so.

MF; Avery Smith, Elkhorn South; jr.

D; Grace Thede, Omaha Marian; sr.

D; Lexi Thomsen, Elkhorn; jr.

GK; Gabby Ruth, Norfolk; sr.

GIRLS CLASS A ALL-STATE

F; Kelly Elwood, Millard North; sr.

F; Briley Hill, Lincoln East; so.

F; Cassie Nash, Lincoln Southeast; sr.

F; Chaise Pfanstiel, Millard West; sr.

F; Reagan Raabe, Millard West; jr.

F; Marisa Weichel, Papillion-LV South; sr.

MF; Sam Marek, Papillion-La Vista; sr.

MF; Emma Mullendore, Bellevue West; sr.

MF; Grace Ostergaard, Millard West; jr.

MF; Haley Peterson, Lincoln East; so.

MF; Viviana Soto-Herrera, Omaha South; jr.

MF; Katie Stoneburner, Millard West; jr.

MF; Sarah Weber, Gretna; so.

D; Grace Crockett, Omaha Marian; jr.

D; Riley James, Millard West; sr.

D; Grace Thede, Omaha Marian; sr.

D; Lauren Thompson, Millard South; sr.

D; Carlee Thompson, Omaha Central; sr.

GK; Gabby Ruth, Norfolk; sr.

GK; Maddie Smith, Millard South; sr.

GIRLS CLASS B ALL-STATE

F; Mo Gohr, Elkhorn South; jr.

F; Callie Haneborg, North Platte; jr.

F; Laurin Mertz, Omaha Skutt; sr.

F; Miley Prine, Bennington; jr.

F; Madison Smith, Omaha Duchesne; so.

F; Abbie Zoucha, Columbus Scotus; sr.

MF; Cece Behrens, Omaha Skutt; so.

MF; Gracie Haneborg, North Platte; so.

MF; Abbie Hedgecock, North Platte; sr.

MF; Courtney Kosch, Columbus Scotus; sr.

MF; Naomi Pedroza, Hastings; sr.

MF; Avery Smith, Elkhorn South; jr.

D; Reagan Anderson, Elkhorn South; sr.

D; Lauren Diederich, Omaha Skutt; jr.

D; Bailey Kehrli, Elkhorn; sr.

D; Lexie Rains, Omaha Mercy; sr.

D; Grace Soenksen, Lincoln Lutheran/RC; sr.

D; Lexi Thomsen, Elkhorn; jr.

GK; Sarah Layne, Elkhorn South; sr.

GK; TeAnna Tenopir, Waverly; sr.

Sign up to get our weekly Prep Sports newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Sports reporter

Brent has worked at the Journal Star for 14 years. His beats include Nebraska volleyball, women's basketball and high school soccer and cross country.

Load comments