{{featured_button_text}}
Lincoln East vs. Lincoln Southwest, 3.18

Lincoln East's Eli Thomsen (10) and Eric Howerter (20) run toward their student section in celebration of defeating Lincoln Southwest 1-0 on Monday at Seacrest Field.

Soccer

DISTRICTS

Thursday's results, unless noted

CLASS A BOYS

A-1 at Omaha South

Final: Omaha South 5, Millard North 0

Wednesday's results

Omaha South 10, Omaha North 0

Millard North 3, Omaha Bryan 1

A-2 at Kearney

Final: Kearney 4, Millard West 2

Tuesday's results

Kearney 8, Bellevue East 0

Millard West 2, Elkhorn South 1

A-3 at Gretna

Final: Gretna 2, Bellevue West 0

Tuesday's results

Gretna 9, Fremont 1

Bellevue West 2, Omaha Westside 0

A-4 at Creighton Prep

Wednesday's final: Creighton Prep 3, Omaha Central 2, SO

Monday's results

Creighton Prep 4, Lincoln North Star 1

Omaha Central 2, Millard South 0

A-5 at Seacrest

Wednesday's final: Lincoln Southwest 4, Grand Island 0

Monday's results

Lincoln Southwest 6, Omaha Northwest 0

Grand Island 3, Lincoln High 0

A-6 at Seacrest

Wednesday's final: Lincoln East 3, Lincoln Southeast 0

Monday's results

Lincoln East 6, Omaha Benson 1 

Lincoln Southeast 2, Omaha Burke 1

A-7 at Papillion-La Vista

Final: Papillion-La Vista 1, Papillion-LV South 0, SO

Monday's results

Papillion-La Vista 5, Norfolk 1

Papillion-LV South 2, Lincoln Northeast 0

CLASS A GIRLS

A-1 at Omaha Marian

Wednesday's final: Omaha Marian 1, Millard South 0

Monday's results

Omaha Marian 11, Omaha North 0

Millard South 2, Norfolk 0

A-2 at Millard South

Wednesday's final: Millard West 7, Lincoln Pius X 0

Monday's results

Millard West 16, Omaha Benson 0

Lincoln Pius X 1, Lincoln North Star 0, OT

A-3 at Seacrest Field

Final: Omaha Westside 5, Lincoln Southeast 4, OT

Tuesday's results

Lincoln Southeast 6, Omaha Bryan 0

Omaha Westside 1, Omaha South 0

A-4 at Seacrest Field

Final: Lincoln East 2, Millard North 1, SO

Tuesday's results

Lincoln East 5, Lincoln Northeast 0

Millard North 3, Lincoln High 0

A-5 at Gretna

Final: Gretna 4, Kearney 1

Monday's results

Gretna 9, Grand Island 1

Kearney 2, Omaha Central 0

A-6 at Seacrest

Final: Papillion-La Vista 1, Lincoln Southwest 0, SO

Tuesday's results

Lincoln Southwest 7, Omaha Burke 0

Papillion-La Vista 3, Bellevue East 0

A-7 at Bellevue West

Final: Papillion-LV South 4, Bellevue West 1

Monday's results

Bellevue West 10, Omaha Northwest 0

Papillion-LV South 11, Fremont 1

SUBDISTRICTS

CLASS B BOYS

B-1 at Omaha Gross

Wednesday's final: Omaha Gross 3, Nebraska City 0

Tuesday's results

Omaha Gross 3, Conestoga 0

Nebraska City 3, Plattsmouth 1

Monday's result

Conestoga 3, Platteview 1

B-2 at Omaha Skutt

Final: Omaha Skutt 6, Omaha Roncalli 0

Tuesday's results

Omaha Roncalli 2, Ralston 1, SO

Omaha Skutt 5, Elkhorn 0

Monday's result

Elkhorn 6, Omaha Concordia 0

B-3 at South Sioux City

Final: South Sioux City 1, Mount Michael 0, OT

Tuesday's results

South Sioux City 3, Schuyler 0

Mount Michael 2, Blair 1

Monday's result

Schuyler 3, Bennington 0

B-4 at Norris

Wednesday's final: Lincoln Pius X 2, Norris 1

Tuesday's results

Norris 2, Lincoln Lutheran/Raymond Central 0

Lincoln Pius X 4, Waverly 0

Monday's result

Lincoln Lutheran/Raymond Central 1, Beatrice 0

B-5 at Columbus

Final: Columbus Scotus 1, Columbus 0, OT

Tuesday's results

Columbus 7, Madison 0

Columbus Scotus 4, Lutheran High/Norfolk Catholic 0

Monday's result

Madison 3, Columbus Lakeview 2

B-6 at Doane

Final: Crete 5, Aurora 1

Tuesday's results

Crete 4, Seward 0

Aurora 3, York 0

B-7 at Holdrege

Final: Northwest 2, Holdrege 0

Tuesday's results

Holdrege 2, Kearney Catholic 0

Northwest 3, Hastings 2, OT

Monday's result

Kearney Catholic 5, Grand Island CC 0

B-8 at Lexington

Tuesday's final: Lexington 3, North Platte 1

Monday's results

Lexington 8, Gering 0

North Platte 4, Scottsbluff 2

CLASS B GIRLS

B-1 at Omaha (College of St. Mary)

Wednesday's final: Omaha Mercy 2, Omaha Duchesne 0

Tuesday's results

Omaha Mercy 6, Ralston 0

Omaha Duchesne 1, Omaha Gross 0

Monday's result

Ralston 5, Plattsmouth 0

B-2 at Bennington

Final: Bennington 2, Blair 0

Tuesday's results

Bennington 10, Omaha Concordia 0

Blair 1, Omaha Roncalli 0

Monday's result

Omaha Concordia 3, South Sioux City 2, OT

B-3 at Omaha Skutt

Final: Elkhorn South 1, Omaha Skutt 0

Monday's results

Omaha Skutt 10, Platteview 0

Elkhorn South 3, Elkhorn 1

B-4 at Conestoga

Final: Waverly 3, Nebraska City 0

Tuesday's results

Nebraska City 5, Conestoga 3, OT

Waverly 4, Norris 3, SO

Monday's result

Nebraska City 9, Auburn 0

B-5 at Columbus

Final: Columbus Scotus 1, Columbus 0

Tuesday's results

Columbus Scotus 9, Lutheran High/Norfolk Catholic 0

Columbus 3, Columbus Lakeview 0

Monday's result

Lutheran High/Norfolk Catholic 4, Schuyler 3

B-6 at Lincoln's Spirit Park

Final: Lincoln Lutheran/Raymond Central 3, Seward 0

Tuesday's results

Lincoln Lutheran/Raymond Central 3, Beatrice 0

Seward 1, York 0, OT

Monday's result

Beatrice 3, Crete 0

B-7 at Hastings

Final: Hastings 3, Northwest 0

Tuesday's results

Hastings 4, Kearney Catholic 1

Northwest 6, Holdrege 1

Monday's result

Kearney Catholic 4, Aurora 0

B-8 at North Platte

Wednesday's final: North Platte 3, Lexington 0

Monday's results

North Platte 8, Scottsbluff 0

Lexington 1, Gering 0, OT

0
0
0
0
0

Load comments