{{featured_button_text}}
Lincoln North Star vs. North Platte, 10.11

Lincoln North Star's DJ McGarvie (8) throws a pass Friday while getting hit by a North Platte defender at Seacrest Field.

Football

FRIDAY'S RESULTS

Class A

Bellevue West 63, Omaha South 0

Creighton Prep 61, Omaha Northwest 0

Kearney 14, Lincoln Southwest 0

Lincoln East 68, Omaha Bryan 8

Lincoln High 55, Omaha Benson 0

Lincoln Southeast 42, Lincoln Pius X 6

Millard West 20, Grand Island 7

Millard South 56, Columbus 7

Norfolk 21, Omaha Central 20, OT

North Platte 36, Lincoln North Star 28

Omaha Burke 59, Fremont 35

Omaha North 56, Lincoln Northeast 6

Omaha Westside 38, Elkhorn South 7

Papillion-LV South 50, Bellevue East 14

Class B

Alliance 34, Gering 21

Beatrice 40, Crete 33

Bennington 49, Schuyler 0

Hastings 24, Seward 14

McCook 28, Holdrege 6

Mount Michael 24, Blair 21

Northwest 28, York 7

Norris 50, Omaha Gross 13

Omaha Roncalli 56, South Sioux City 7

Omaha Skutt 28, Waverly 21, 2OT

Plattsmouth 23, Ralston 19

Scottsbluff 64, Lexington 14

Class C-1

Adams Central 55, Minden 0

Ashland-Greenwood 57, Lincoln Christian 34

Aurora 41, Boone Central 7

Boys Town 27, Arlington 12

Central City 36, Fairbury 29

Chase County 38, Chadron 12

Columbus Scotus 40, Columbus Lakeview 21

Fort Calhoun 47, DC West 6

Gothenburg 35, Valentine 0

Hershey 35, Gordon-Rushville 6

Lincoln Lutheran 20, Auburn 7

Milford 28, Fillmore Central 0

Nebraska City 42, Falls City 15

Ogallala 41, Sidney 22

Ord 54, Broken Bow 15

Pierce 48, Logan View/SS 13

Platteview 30, Omaha Concordia 0

Wahoo 23, Bishop Neumann 6

Wayne 28, West Point-Beemer 11

Class C-2

Battle Creek 30, Norfolk Catholic 0

BRLD 58, Louisville 0

Bridgeport 1, Southern Valley 0, ftd. 

Centennial 21, Shelby-Rising City 18

Centura 38, Gibbon 13

David City 42, Twin River 18

Doniphan-Trumbull 70, Superior 7

Hartington CC 13, Crofton 7

Hastings SC 21, Raymond Central 20, OT

Johnson County Central 47, Freeman 20

Kearney Catholic 38, Cozad 20

Malcolm 40, Conestoga 6 

North Bend Central 13, Aquinas 0

North Platte St. Pat's 34, Mitchell 21

Oakland-Craig 52, Archbishop Bergan 0

St. Paul 46, O'Neill 12

Stanton 26, Ponca 14

Sutton 52, Sandy Creek 7

Wilber-Clatonia 55, Syracuse 0

Wood River 18, Grand Island CC 14

Yutan 41, Tekamah-Herman 36

Class D-1

Ainsworth 82, Niobrara/Verdigre 65

Arapahoe 50, Southwest 16

Arcadia-Loup City 36, Burwell 6

BDS 56, HTRS 20

Cambridge 66, Alma 40

Cross County 62, Nebraska Lutheran 20

Dundy County-Stratton 54, Hitchcock County 28

Elm Creek 47, Amherst 0

Elmwood-Murdock 60, Southern 36

EMF 32, East Butler 26

Fullerton 60, Nebraska Christian 22

Hemingford 71, Bayard 42

Howells-Dodge 50, Elkhorn Valley 8

Lourdes CC 48, Palmyra 24

Morrill at Kimball

Neligh-Oakdale 76, Madison 28

North Central 20, Creighton 12

Ravenna 70, Palmer 48

Shelton 28, Heartland 0

Sutherland 48, Perkins County 14

Tri County 58, Thayer Central 40

Wakefield 50, Guardian Angels CC 36

Weeping Water 68, Brownell Talbot 16

West Holt 48, Boyd County 8

Winnebago at Omaha Nation

Wisner-Pilger 62, Homer 28

Class D-2

Allen 52, Wausa 26 

Axtell 42, Giltner 6

Bloomfield 40, Randolph 18

Brady 33, Medicine Valley 30

CWCE 50, Stuart 13

Central Valley 38, St. Mary's 0

Clarkson/Leigh 96, Cedar Bluffs 30

Elwood 84, Bertrand 20

Emerson-Hubbard 78, Omaha Christian 24

Falls City SH 67, Diller-Odell 8

Garden County 54, Wauneta-Palisade 6

Hartington-Newcastle 40, Wynot 20

Humphrey SF 66, Elgin/PJ 0

Johnson-Brock 78, Pawnee City 20

Kenesaw 1, Franklin 0, fft.

Lawrence-Nelson 56, Blue Hill 24

Maxwell 80, Leyton/Banner County 20

Mead 34, Pender 30

Meridian 70, Parkview Christian 32

Osmond 50, Winside 20

Overton 22, Anselmo-Merna 0

Pleasanton 48, Loomis 12

Twin Loup 31, Clearwater/Orchard 18

Six-man

Arthur County 75, Minatare 53

Cody-Kilgore 57, Hyannis 0

Eustis-Farnam 86, Wilcox-Hildreth 36

Harvard 53, Red Cloud 6

Heartland Lutheran 66, Dorchester 6

Humphrey/Lindsay Holy Family at Elba

McCool Junction 73, Lewiston 19

Maywood-Hayes Center 59, S-E-M 14

Silver Lake 49, Hampton 13

Sioux County 65, McPherson County/Stapleton 31

South Platte 34, Potter-Dix 30

Spalding Academy 26, Walthill 25

St. Edward 77, Santee 66

Sterling 60, Deshler 20

THURSDAY'S RESULTS

Class A

Gretna 31, Elkhorn 13

Millard North 24, Papillion-La Vista 10

Class D-1

Ansley-Litchfield 30, South Loup 28

Lutheran High Northeast 42, Laurel-Concord-Coleridge 16

Class D-2

Plainview 62, Riverside 32

Sandhills/Thedford 42, Mullen 14

Six-man

Crawford 56, Hay Springs 7

Sign up to get our weekly Prep Sports newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments