Subscribe for 33¢ / day

Cross country

NORFOLK INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: Millard West 45, Papillion-La Vista South 60, Lincoln North Star 64, Omaha Burke 98, Norfolk 127, Columbus 148, Roosevelt 154, Yankton 226, Omaha Central 252. 

BOYS TOP FINISHERS: Chot, Lincoln North Star, 17:16; 2. McNeil, Papillion-La Vista South, 17:19; 3. Johnson, Papillion-LV South, 17:29; 4. Rheiner, Omaha Burke, 17:38; 5. McDonald, Millard West, 17:42; 6. Hayes, Millard West, 17:42; 7. Dietsch, Millard West, 17:57; 8. Ferri, Roosevelt, 17:59; 9. Hauschild, Omaha Burke, 18:00; 10. Wasserman, Lincoln North Star, 18:00.

OTHER BOYS NOATABLES: 16. Ali, Lincoln North Star, 10:10; 18. Blaseeni, Lincoln North Star, 18:22; 19. Pierce, Lincoln North Star, 18:23.

GIRLS TEAM SCORING: Millard West 26, Roosevelt 48, Norfolk 100, Omaha Burke 109, Papillion-La Vista South 132, Lincoln North Star 134, Columbus 157, Omaha Burke 181. 

GIRLS TOP FINISHERS: Heffner, Millard West, 20:49; 2. McNulty, Millard West, 21:18; 3. Chance, Yankton, 21:31; 4. Hilkemann, Lincoln North Star, 21:44; 5. McDonald, Millard West, 21:56; 6. Bietz, Yankton, 22:07; 7. Summers, Norfolk, 22:12; 8. Geurts, Roosevelt, 22:20; 9. Weigelt, Roosevelt, 22:38; 10. Howard, Roosevelt, 22:38. 

OTHER GIRLS NOTABLES: 21. Ramos Mucito, Lincoln North Star, 23:29.

KEN ADKISSON INVITATIONAL

At Pioneers Park

GIRLS TEAM SCORING: Elkhorn 13, Norris 32, Beatrice 67, Ralston 68, York 74, Waverly 103, Crete 108, Plattsmouth 132.

GIRLS TOP FINISHERS: 1. Lamski, Elkhorn, 20:51; 2. Palermo, Norris, 21:07; 3. Pollan, Elkhorn, 21:30; 4. Yardley, Elkhorn, 21:47; 5. Metschke, Elkhorn, 22:08; 6. Grasz, Elkhorn, 22:15; 7. Susie, Norris, 22:38; 8. Wilkinson, Syracuse, 22:44; 9. Harrington, Ralston, 22:45; 10. Danson, Waverly, 23:00.

BOYS TEAM SCORING: Omaha Bryan 56, Ralston 60, Mount Michael 66, Norris 72, Plattsmouth 72, Elkhorn 80.

BOYS TOP FINISHERS: 1. Abdalla, Omaha Bryan, 17:28; 2. Van Brocklin, Norris, 17:44; 3. Basilevac, Elkhorn, 17:50; 4. Graham, Plattsmouth, 17:51; 5. Valerio-Boster, Ralston, 18:02; 6. Schroeder, Waverly, 18:20; 7. Pittman, Norris, 18:21; 8. Erdkamp, York, 18:31; 9. Coltvet, Elkhorn, 18:34; 10. Gathje, Mount Michael, 18:38.

FILLMORE CENTRAL INVITATIONAL

Thursday's results

GIRLS TOP FINISHERS: 1. Gerken, McCool Junction, 20:29; 2. Kroese, Milford, 21:00; 3. Thomas, Malcolm, 21:10; 4. Crawford, Tri County, 21:13; 5. Blatny, Fairbury, 21:16; 6. McDonald, Johnson Co. Central, 21:17; 7. Heuser, Lincoln Christian, 21:21; 8. Meers, Lincoln Christian, 21:33; 9. Koch, Tri County, 21:43; 10. Escritt, Thayer Central, 21:46.

BOYS TOP FINISHERS: 1. Niemeyer, Tri County, 17:15; 2. Beekman, Malcolm, 17:27; 3. Swotek, Malcolm, 17:34; 4. Twohig, Malcolm, 17:38; 5. Canfield, Lincoln Christian, 17:39; 6. Stewart, Thayer Central, 17:41; 7. McGerr, Lincoln Christian 17:48; 8. Hueser, Lincoln Christian, 17:52; 9. Beach, Malcolm, 17:54; 10. Nichols, Fillmore Central, 17:54.

0
0
0
0
0

Load comments