{{featured_button_text}}

Cross country

HEARTLAND ATHLETIC CONFERENCE

At Kearney

BOYS TEAM SCORING: Lincoln Southwest 33, Fremont 71, Lincoln East 102, Grand Island 104, Lincoln North Star 107, Lincoln Pius X 142, Lincoln Northeast 206, Norfolk 224, Kearney 253, Lincoln Southeast 258, Lincoln High 261.

BOYS TOP FINISHERS: 1. Oliver, Lincoln East, 15:59; 2. Boyle, Lincoln Southwest 16:04; 3. Wagner, Fremont, 16:26; 4. Chot, North Star, 16:31; 5. Skorupa, Pius X, 16:33; 6. Acton, Lincoln Southwest, 16:35; 7. Reid, Lincoln Southwest, 16:43; 8. Snyder, Lincoln Southwest, 16:44; 9. Pierce, North Star, 16:46; 10. Nolley, Lincoln Southwest, 16:47.

OTHER NOTEABLES: 15. Herbert, Lincoln East, 16:58; 16. Romary, Lincoln Northeast, 16:59; 22. Zaborowski, North Star, 17:13; 23. Arduser, Lincoln East, 17:17; 24. Bartolome, Lincoln Southwest, 17:17; 26. Sellhorn, Pius X, 17:19; 28. Lauterbach, Lincoln Southeast, 17:21; 29. Ali, North Star, 17:23; 30. Allen, Lincoln East, 17:27.

GIRLS TEAM SCORING: Lincoln East 33, Fremont 50, Lincoln Southwest 111, Lincoln Pius X 117, Kearney 180, Lincoln Southeast 193, Lincoln High 197, Lincoln North Star 210, Norfolk 228, Grand Island 259, Lincoln Northeast 266.

GIRLS TOP FINISHERS: 1. Schutz, Lincoln East, 18:33; 2. Dahl, Fremont, 18:55; 3. Rinn, Lincoln Southwest, 19:05; 4. K. Muma, Lincoln East, 19:07; 5. J. Muma, Lincoln East, 19:08.1; 6. Kramer, Pius X, 19:08.2; 7. Hemmer, Fremont, 19:17.45; 8. Ray, Lincoln Northeast, 19:17.49; 9. Bonsall, Kearney, 19:44; 10. Wagner, Fremont, 19:51.

OTHER NOTEABLES: 11. Searcey, Lincoln East, 19:54; 12. Apel, Lincoln East, 20:01.0; 13. Schmidt, Lincoln East, 20:01.5; 14. King, Lincoln Southeast, 20:02; 18. Heller, Lincoln Southeast, 20:23; 20. Martin, Pius X, 20:25; 21. Blehm, Lincoln Southwest, 20:30.1; 22. Weber, Lincoln East, 20:30.7; 23. Webb, North Star, 20:34; 24. Herrera, Pius X, 20:44.0; 256. Ramos-Mucito, North Star, 20:44.8; 28. Coen, Lincoln Southwst, 20:48; 29. Dilsaver, Lincoln Southwest, 20:51.0; 30. Smid, Lincoln Southwest, 20:51.1.

SOUTHERN NEBRASKA CONFERENCE

At Superior

BOYS TEAM SCORING: Milford 30, Wilber Clatonia 53, Fillmore Central 89, South Central 99, Centennial 125, Fairbury 136, Superior 147.

BOYS TOP FINISHERS: 1. Lokken, Wilber Clatonia, 16:52; 2. Hoover, Wilber Clatonia, 16:53; 3. Reitz, Milford, 16:57; 4. Roth, Milford, 17:02; 5. Nichols, Fillmore Central, 17:03; 6. Reitz, Milford, 17:05; 7. Baack, Milford, 17:07; 8. Jarosik, South Central, 17:26; 9. Liebel, Superior, 17:41; 10. Piening, Milford, 17:42.

GIRLS TEAM SCORING: Milford 25, Thayer Central 39, Fairbury 56; NO TEAM SCORING: Fillmore Central, David City, South Central, Superior, Centennial, Wilber Clatonia.

GIRLS TOP FINISHERS: 1. Masco, Milford, 19:52; 2. Escritt, Thayer Central, 20:27; 3. McGuire, Milford, 20:39; 4. Mullet, Milford, 20:51; 5. Blatny, Fairbury, 21:05; 6. Jarosik, South Central, 21:12; 7. Pachta, Thayer Central, 21:28; 8. Fangmeier, Thayer Central, 21:38; 9. Piening, Milford, 21:42; 10. Stutzman, Milford, 21:56.

Sign up to get our weekly Prep Sports newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments