Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Prep cross country results, 10/5
0 Comments
agate

Prep cross country results, 10/5

  • Updated
  • 0
High school cross country logo 2014

Cross country

CENTENNIAL CONFERENCE CHAMPIONSHIPS

At Pioneers Park

BOYS TEAM SCORES: Lincoln Christian 14, Lincoln Lutheran 31, Boys Town, Columbus Scotus 84, Archbishop Bergan 100, Omaha Concordia 108, Bishop Neumann 121, Aquinas 143, Hastings SC 145, Kearney Catholic 149.

BOYS TOP FINISHERS: 1. Hohlen, Lincoln Christian, 17:49; 2. Mejia, Grand Island CC, 17:59; 3. Lebo, Lincoln Lutheran, 18:20; 4. Fisher, Lincoln Christian, 18:22; 5. Opp, Lincoln Christian, 18:28; 6. Franzen, Lincoln Lutheran, 18:32; 7. Ja. Feauto, Lincoln Christian, 18:45; 8. Maguire, Columbus Scotus, 18:46; 9. Herrera, Lincoln Christian, 18:47; 10. Hrnchir, Hastings SC, 18:49.

OTHER LINCOLN NOTABLES: 11. Jo. Feauto, Lincoln Christian, 18:56; 12. Stowell, Lincoln Lutheran, 19:09; 14. Glines, Lincoln Lutheran, 19:18; 17. Trutna, Lincoln Lutheran, 19:36; 26. Blankenbiller, Lincoln Lutheran, 20:14.

GIRLS TEAM SCORES: Lincoln Christian 15, Columbus Scotus 40, Omaha Concordia 55, Hastings SC 64, Kearney Catholic 69.

GIRLS TOP FINISHERS: 1. Vargas, Hastings SC, 20:20; 2. S. Daniell, Lincoln Christian, 20:58; 3. M. Frasher, Aquinas, 21:38.54; 4. Schneider, Lincoln Christian, 21:38.88; 5. G. Frasher, Aquinas, 21:57; 6. Benne, Lincoln Lutheran, 22:40; 7. E. Daniell, Lincoln Christian, 22:56; 8. Klug, Columbus Scotus, 23:04; 9. Kassebaum, Lincoln Christian, 23:16.19; 10. Adamy, Columbus Scotus, 23:16.85.

OTHER LINCOLN NOTABLES: 11. Dallman, Lincoln Christian, 23:28; 13. Cooley, Lincoln Christian, 23:58; 25. Hamiltony, Lincoln Lutheran, 26:29.

ECNC CHAMPIONSHIPS

At Branched Oak

BOYS TEAM SCORES: Malcolm 26, Auburn 49, Elmwood-Murdock/Weeping Water 56, Palmyra 58, Freeman 63, Falls City 88

BOYS TOP FINISHERS: 1. T. Brockhaus, Malcolm, 17:45; 2. Moyer, Palmyra, 17:51; 3. Havelka, Freeman, 18:16; 4. Berry, Palmyra, 18:27; 5. Patton, E-M/Weeping Water, 18:35; 6. Zoucha, Malcolm, 18:41; 7. Perry, Auburn, 18:50; 8. Aue, Auburn, 18:53; 9. J. Brockhaus, Malcolm, 19:02; 10. Sims, Malcolm, 19:04.

GIRLS TEAM SCORES: Palmyra 16, Auburn 32, Falls City 50, Malcolm 68, Elmwood-Murdock/Weeping Water 91.

GIRLS TOP FINISHERS: 1. Frey, Palmyra, 21:17; 2. Thomas, Falls City, 21:44; 3. Palm, Palmyra, 22:26; 4. L. Becker, Auburn, 22:36; 5. Chambers, Palmyra, 22:40.6; 6. Tyomas, 22:40.7; 7. Lang, Palmyra, 22:46; 8. Hvaranek, Palmyra, 23:07; 9. Buhr, Freeman, 23:19; 10. K. Becker, 24:15.

0 Comments
0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Husker News