{{featured_button_text}}

Cross country

MILLARD SOUTH INVITATIONAL

At Walnut Grove in Papillion

BOYS TEAM SCORING: Lincoln Southwest 65, Millard West 58, Lawrence (Kan.) Free State 74, Papillion-LV South 95, Sioux Falls Lincoln (S.D.) 97, Omaha Skutt 116, Lincoln East 159, Creighton Prep 178, Millard North 238, Lincoln Southeast 302, Omaha Westside 305.

BOYS TOP FINISHERS: 1. Boyle, Lincoln Southwest, 15:59; 2. Lauer, Sioux Falls Lincoln, 16:00; 3. Murphy, Millard West, 16:16; 4. Acton, Lincoln Southwest, 16:21; 5. Zavadil, Omaha Skutt, 16:29; 6. Mendel, Sioux Falls Lincoln, 16:32; 7. Snyder, Lincoln Southwest, 16:32; 8. Oliver, Lincoln East, 16:33; 9. Shryock, Lawrence Free, 16:33; 10. Johnson, Lawrence Free, 16:35. Other notables: 15. Reid, Lincoln Southwest, 16:63.

GIRLS TEAM SCORING: Lincoln East 33, Papillion-LV South 50, Sioux Falls Lincoln (S.D.) 61, Lincoln Southwest 114, Millard West 167, Omaha Marian 189, Lawrence (Kan.) Free State 214, Millard North 219, Lincoln Southeast 229, Omaha Skutt 232, Omaha Westside 256.

GIRLS TOP FINISHERS: 1. Schutz, Lincoln East, 18:43; 2. Crews, Papillion-LVS, 18:56; 3. Rosenthal, Papillion-LVS, 18:56; 4. J. Muma, Lincoln East, 19:05; 5. K. Muma, Lincoln East, 19:06; 6. Jennings, Papillion-LVS, 19:19; 7. Batcheller, Sioux Falls Lincoln, 19:20; 8. Sudbeck, Sioux Falls Lincoln, 19:21; 9. Rinn, Lincoln Southwest, 19:30; 10. Derenge, Sioux Falls Lincoln, 19:35. Other notables: 11. Searcey, Lincoln East, 19:56; 12. Schmidt, Lincoln East, 20:02; 13. Blehm, Lincoln Southwest, 20:04; 14. Apel, Lincoln East, 20:05; 18. Weber, Lincoln East, 20:11.

KEARNEY INVITATIONAL

At Meadowlark Golf Course

BOYS TEAM SCORING: Lexington 53, Grand Island 58, North Platte 65, Kearney 95, Lincoln Northeast 98, Lincoln High 137.

BOYS TOP FINISHERS: 1. Caudy, North Platte, 16:43; 2. Romary, Lincoln Northeast, 16:44; 3. J. Garcia, Grand Island, 16:52; 4. E. Garcia, Grand Island, 17:04; 5. Hernandez, Lexington, 17:08; 6. Rhea, Lexington, 17:16; 7. Rivas, Kearney, 17:22; 8. Vasquez, Lexington, 17:25; 9. Bradley, North Platte, 17:29; 10. McNeese, Lincoln High, 17:45. Other notables: 14. Le, Lincoln Northeast, 18:02; 15. Beard, Lincoln Northeast, 18:10.

GIRLS TEAM SCORING: Lincoln High 43, Kearney 47, Lexington 95, Grand Island 98, North Platte 107, Lincoln Northeast 119.

GIRLS TOP FINISHERS: 1. Ray, Lincoln Northeast, 19:24; 2. Bonsall, Kearney, 20:18; 3. Bartee, Lincoln High, 20:35; 4. DiLillo, Lincoln High, 21:00; 5. Marsh, Grand Island, 21:16.4; 6. Blaesi, North Platte, 21:16.9; 7. Kruse, Lincoln High, 21:17; 8. Poggioli, Kearney, 21:19; 9. Bond, Kearney, 21:20; 10. Barrios, Lexington, 21:30. Other notables: 12. Agena, Lincoln High, 21:35; 17. Haller, Lincoln High, 22:17.

MILFORD INVITATIONAL

At Doane University

BOYS TEAM SCORING: Malcolm 13, Milford 42, Bellevue West 48, Wilber 71, Centennial 88, Louisville 103.

BOYS TOP FINISHERS: 1. Swotek, Malcolm, 17:18; 2. Parker, Bellevue West, 17:21; 3. Beach, Malcolm, 17:49; 4. Brockhaus, Malcolm, 18:01; 5. Schweitzer, Malcolm, 18:09; 6. Boesen, Malcolm, 18:19; 7. Sims, Bellevue West, 18:25; 8. D. Reitz, Milford, 18:29; 9. E. Reitz, Milford, 18:31; 10. Hoover, Wilber, 18:38.

GIRLS TEAM SCORING: Milford 22, Malcolm 27, Bellevue West 31, Wilber 91, Harvard 96, Palmyra 97.

GIRLS TOP FINISHERS: 1. Thomas, Malcolm, 21:27; 2. Fjelstad, Bellevue West, 21:49; 3. Masco, Milford, 21:55; 4. McGuire, Milford, 22:06; 5. Beach, Malcolm, 22:43; 6. McNamara, Bellevue West, 22:56; 7. Mullet, Milford, 23:20; 8. Shively, Milford, 23:27; 9. Teller, Louisville, 23:32; 10. Schaefer, Bellevue West, 23:49.

Sign up to get our weekly Prep Sports newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments