Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
Boys basketball: The 2020-21 Super-State, all-state and honorable-mention honorees

Boys basketball: The 2020-21 Super-State, all-state and honorable-mention honorees

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}
Waverly vs. Beatrice, 3.12

Beatrice's Kaden Glynn celebrates after defeating Waverly during a Class B semifinal earlier this month at Pinnacle Bank Arena.

SUPER-STATE FIRST TEAM

Player, school, Ht., Yr., PPG, RPG

Hunter Sallis, Millard North, Sr., 6-5 22.2, 5.6

Chucky Hepburn, Bellevue West, Sr., 6-1, 15.9, 5.1

Isaac Traudt, Grand Island, Jr., 6-9, 25.3, 9.4

Saint Thomas, Millard North, Sr., 6-7, 21.2, 7.9

Frankie Fidler, Bellevue West, Sr., 6-7, 21.2, 6.3

Honorary co-captains: Sallis, Millard North; Hepburn, Bellevue West.

SUPER-STATE SECOND TEAM

Jasen Green, Millard North, Jr., 6-7 12.3, 6.7

Justin Sitti, Creighton Prep, Sr., 6-3, 9.5, 3.7

Daniel Brocaille, Papillion-LV South, Jr., 6-5 17.6, 5.0

Carter Glenn, Lincoln East, Sr., 5-11, 19.4, 4.6

Denim Johnson, Omaha Central, Sr., 6-3, 15.2, 6.7

SUPER-STATE THIRD TEAM

Luke Jungers, Creighton Prep, Jr., 6-8, 12.0, 5.2

Ajantae Hogan, Lincoln Southeast, Sr., 6-5, 20.5, 6.7

Pierce Bazil, Lincoln Northeast, Sr., 6-4 20.6, 4.2

Kwat Abdelkarim, Lincoln North Star, Sr., 6-3 19.5, 5.5

Jadin Johnson, Millard North, Sr., 6-4, 7.5, 3.2

CLASS A ALL-STATE

First team

Player, school, Ht., Yr., PPG, RPG

Hunter Sallis, Millard North, Sr., 6-5, 22.2, 5.6

Chucky Hepburn, Bellevue West, Sr., 6-1, 15.9, 5.1

Isaac Traudt, Grand Island, Jr., 6-9, 25.3, 9.4

Saint Thomas, Millard North, Sr., 6-7, 21.2, 7.9

Frankie Fidler, Bellevue West, Sr., 6-7, 21.2, 6.3

Honorary co-captains: Sallis, Millard North; Hepburn, Bellevue West.

Second team

Jasen Green, Millard North, Jr., 6-7, 12.3, 6.7

Justin Sitti, Creighton Prep, Sr., 6-7, 9.5, 3.7

Daniel Brocaille, Papillion-LV South, Jr., 6-5 17.6, 5.0

Carter Glenn, Lincoln East, Sr., 5-11, 19.4, 4.6

Denim Johnson, Omaha Central, Sr., 6-3, 15.2, 6.7

Honorable mention

Bellevue East—T.K. Barnett, Ater Louis; Bellevue West—Josiah Dotzler, Greg Brown, William Kyle; Columbus—Sam Kwapnioski; Creighton Prep—Brendan Buckley, Mai’Jhe Wiley, AJ Rollins; Elkhorn South—Derek Merwick, Nathan Hoesing, Reid Nelson; Fremont—Carter Sintek, Micah Moore; Grand Island—Dylan Sextro, Kytan Fyfe; Gretna— Quinn Frost, Landon Pokorski; Kearney— Jack Johnson, Will Vanderbeek, Preston Pearson, Easton Bruce; Lincoln East—Brayden McPhail, Trevor Henrickson; Lincoln High—Livon Ramsey, Gatran Gatnoor; Lincoln Northeast—Conner Renard, Zach Moerer, Zander Beard; Lincoln North Star—Josh Brown, Brennon Clemmons Jr.; Lincoln Pius X—Sam Hoiberg, Charlie Hoiberg, Sam Hastreiter, Brady Christiansen, Sam Easley; Lincoln Southeast—McGinness Schneider, Jake Appleget; Lincoln Southwest—Ben Hunzeker, Rylan Smith, Jared Bohrer; Millard North—Tyler Sandoval; Millard South—Jack Cooper, Michael Harding, Gage Stenger, Lance Rucker; Millard West—Evan Meyersick, Ryan Larsen, James Conway, Dom Humm, Dustin Hatch; Norfolk—Kallan Herman, Kamari Moore, Colby James; North Platte—River Johnston, Ryan Kaminski; Omaha Burke—Sam Sorensen, Donovan Moody, Lukas Kocher; Omaha Central—Faisaun Germany, Jayden Dawson, PJ Davis, Jaren Marshall; Omaha North—Curtis Ogba, Keshaun Williams, Mason Strong; Omaha Northwest—Jayden Curtis Sayers; Omaha South—Rickey Loftin II, Jacob Martin, Dontryl Nunn-Love; Omaha Westside—Reggie Thomas, Chandler Meeks, Payson Gillespie, Tate Odvody; Papillion-La Vista—Kyle Ingwerson, Luke Lindenmeyer, Joey Hylok, Aidan Graham, Chase Lett; Papillion-La Vista South—Graham Cassoutt, Josiah Beckenhauer, Tyler Culp, Jackson Trout.

CLASS B ALL-STATE

First team

Player, school, Ht., Yr., PPG, RPG

Trey Deveaux, Norris, Sr., 6-6, 17.0, 8.5

Connor Millikan, Platteview, So., 6-0 26.6, 6.8

Charlie Fletcher, Omaha Skutt, Sr., 6-1, 13.0, 5.0

Drew Christo, Elkhorn, Sr., 6-5, 10.2, 5.2

Andrew Heffelfinger, Waverly, Sr., 6-2, 13.0, 4.0

Honorary captain: Deveaux, Norris.

Honorable mention

Alliance—Caeson Clarke, Jaron Matulka, Chase King; Aurora—Tate Nachtigal; Beatrice—Bennett Crandall, Devin Smith, Jace Pethoud, Tucker Timmerman; Bennington—Austin Holtz, Tyler LeClair, Silas Hughes; Blair—Luke Ladwig, Kip Tupa, Cade Ulven; Crete—Jabin Gardiner; Elkhorn—Colton Uhing, Dane Petersen, Gannon Gragert; Elkhorn North—Brandon Orgilbold, Jack Lusk, Ryan Harrahill, Nathan Cunningham; Gering—Brett Pszanka; Hastings—Gabe Garcia, Brennan Witte, Jarrett Synek; McCook—Mark Arp; Mount Michael—Bradley Bennett, Joe Chouinard; Nebraska City—Braden Thompson; Norris—C.J. Hood, Cade Rice, Dane Small, Izaiah Pankoke-Johnson; Northwest—Jed Walford, Parker Janky, Sam Hartman, Alex Brandt, Riley Anderson; Omaha Gross—Thomas Anderson, Charlie Paladino; Omaha Roncalli—Jake Orr, Austin Schwarz, Quincy Evans; Omaha Skutt—Grant Dvorak, James Grinefou; Platteview—Tyler Riley, Alex Draper, Michael Wiebelhaus; Plattsmouth—Hayden Stromsodt, Owen Prince, Jack Alexander; Ralston—Joey McEvoy; Schuyler—Easton Hall, Aaron Langemeier; Scottsbluff—Tyler Harre, Kellon Harris, Tate Talkington; Seward—Drew Covalt, Traetyn Schaefer, Sam Schroeder; Sidney—Sawyer Dickman, Zack Burke; Waverly—Cole Murray, Preston Harms, Drew Miller; York—Jake Erwin, Matt Haggadone, Barrett Olson, Austin Phinney.

Second team

Kaleb Brink, Mount Michael, Sr., 6-5, 14.5, 5.8

Elliot Jurgens, Beatrice, Jr., 6-0, 13.0, 4.1

Kaden Glynn, Beatrice, Sr., 6-1, 7.5, 3.5

Brayson Mueller, Norris, Sr., 6-5, 12.3, 6.9

Caeson Clarke, Alliance, Sr., 6-6 19.8, 11.8

CLASS C-1 ALL-STATE

First team

Player, school, Ht., Yr., PPG, RPG

Cameron Binder, Auburn, Sr., 6-0 15.1, 2.2

Brett Mahony, Kearney Catholic, Jr., 6-4, 18.0, 7.3

Trevor Kasischke, Wahoo, Sr., 6-2, 18.9, 4.5

Daniel Frary, Auburn, Sr., 6-6, 13.3, 7.7

Zac Kulus, Omaha Concordia, Jr., 6-0, 15.7, 4.8

Honorary captain: Binder, Auburn.

Second team

Drew Beukelman, Lincoln Christian, Sr., 6-7, 17.5, 5.0

Jaxon Weyand, Milford, Jr., 6-0, 18.2, 3.0

Tommy Wroblewski, St. Paul, Sr., 6-4, 17.0, 4.1

Tyler Slechta, Adams Central, Sr., 6-2, 10.9, 4.8

Ben Brahmer, Pierce, So., 6-5, 14.0, 7.0

Honorable mention

Adams Central—Cam Foster, Lucas Bohlen, Dante Boelhower; Aquinas—Payton Davis, Kyle Napier; Arlington—Aiden Foreman, Dustin Kirk, Colby Grefe; Ashland-Greenwood—Cougar Konzem, Jarrod Nafzinger, Aiden Lindley, Evan Shepard; Auburn—Ryan Binder, Maverick Binder, Cade Patzel; Battle Creek—Peyton Frederick; Boone Central—Ryan Kramer, Alex Christo, Garrett Rasmussen; Boys Town—Malachi Washington, TJ Covington; Central City—Jackson McGinnis, Ayden Zikmund, Aydon Nelson; Centura—Trent Rasmussen, Eli Wooden; Columbus Lakeview—Eli Osten; Conestoga—Lane Fox, Benjamin Welch, Ty Fox; Cozad—Jacob Weatherly, Jacob Engel; David City—Caden Denker; Douglas County West—Carson Roubicek, Kyle Marick, Brody Travis, Zach Spanke; Fairbury—Dylan Starr, Ethan Smith, Zane Grizzle; Falls City—Brock Hogue, Will Vitosh, Carson Bredemeier; Fillmore Central—Isaiah Lauby; Fort Calhoun—Zane Schwarz, Carsen Schwarz, Brant Hilzendeger; Gibbon—Matthew Weismann, Konner Hyde, Marcus Smith, Mitchell Sell; Gordon-Rushville—Jace Nelson; Gothenburg—Wes Geiken; Holdrege—Dashton Edgren, Jackson Hinrichs; Kearney Catholic—Logan O’Brien, Kegan Bosshamer, Blake Thiele; Lincoln Christian—Easton Marshbanks, Gavin McGerr; Lincoln Lutheran—Josh Puelz; Logan View/Scribner-Snyder—Garrett Kriete, Riley Hoetfelker, Connor Larson; Louisville—Caleb Hrabik, Sam Ahl, Eric Heard; Malcolm—Drew Johnson, Malcolm Saltzman, Hayden Frank; Madison—Jakwon Webb; Milford—Seth Stutzman, Micah Hartwig, Isaac Yeackley; Minden—Caden Bradley, Carter Harsin; Mitchell—Austin Thyne, Francisco Barrios; Norfolk Catholic—Christian Mickelson; North Bend Central—Jaxon Wietfeld, Kyler Hellbusch, Brodey Johnson, Breckin Peters; Ogallala—Dayo Kennedy, Jeron Gager, Quenten Gillen; Omaha Concordia—Karsten Mathsen, Justin Otten, Gage Kanzmeier, Ian Groninga; O’Neill—Landon Classen; Ord—Quinton Ries, Johnny DeRiso; Pierce—Dawson Watts, Logan Moeller, Chaden Roth; Raymond Central—Andrew Otto, Isaak Fredrickson, Eli White; St. Paul—Andy Poss, Logan Vogel, Jaxson Klinginsmith, Eli Larson; Syracuse—Cooper Carlson, Dalton Leefers; Wahoo—Owen Hancock, Marcus Glock, Garrett Grandgenett, Miles Simon, Triston Keeney; Wayne—Tanner Walling, Brandon Bartos, Daniel Judd; West Point-Beemer—Miguel Perez, Keegan Doggett, Jesus Barragan; Wilber-Clatonia—Mitchell Thompson, Mason Combs, Devin Homolka; Winnebago—Anthony Earth, Kellen Crossbear; Wood River—Cayleb Stewart, Caleb Paulk.

CLASS C-2 ALL-STATE

First team

Player, school, Ht., Yr., PPG, RPG

Brady Timm, Yutan, Sr., 5-10, 21.7, 5.2

Lucas Vogt, BRLD, Sr., 6-0, 14.4, 3.5

Dei Jengmer, Grand Island CC, Sr., 6-9, 10.4, 6.0

Dylan Beutler, BRLD, Sr., 6-5, 18.9, 9.0

Russell Martinez, Grand Island CC, Sr., 6-0, 8.5, 1.9

Honorary captain: Timm, Yutan.

Second team

Marcus Lowry, Grand Island CC, Jr., 6-3, 9.0, 4.3

Cooper Gierhan, Centennial, Sr., 6-0, 16.0, 5.8

Cole Siems, Tri County, Sr., 6-0, 16.0, 3.7

Gil Jengmer, Grand Island CC, Jr., 6-8, 7.4, 4.1

Holden Ruse, Freeman, Sr., 6-2, 12.6, 5.8

Honorable mention

Ainsworth—Carter Nelson, Traegan McNally, Caleb Allen; Alma—Tanner Heckenlively; Amherst—Tanner Thomsen, Kalon Rohde, Scout Simmons, Tayje Hadwiger, Coleton Vavra; Arapahoe—Reilley Einspahr; Arcadia-Loup City—Jadyn Scott, Drew Lewandowski; Archbishop Bergan—Gavin Logemann, Max Nosal; Bayard—Trent Marquez, Daemon Avilez, Garret Hopkins; Bridgeport—Luis Garza, Brady Newkirk, Cole Faessler, Bayler Sterkel, Jake Wallesen; BRLD—Toriano Bohannon Jr.; Brownell Talbot—Tommy Pugsley; Centennial—Jake Bargen, Maj Nisly, Lane Zimmer; Chase County—Mason Nordhausen, Cedric Maxwell; Clarkson-Leigh—Carter Hanel, Eli Hays, Kule Kasik; Cross County—Cory Hollinger, Isaac Noyd, Christian Rystrom; Doniphan-Trumbull—Andrew Stock, Myles Sadd, Ethan Smith; Dundy County-Stratton—Lincoln Waters, Mark Nelms, Quade Myers, Nolan Burrell; Elkhorn Valley—Derek Hahne; Freeman—Carter Ruse, Josiah Wallman; Grand Island CC—Koby Bales, Isaac Herbek; Hartington Cedar Catholic—Myles Thoene, Tate Thoene, Jaxson Bernecker, Carson Arens; Hastings SC—Brayden Schropp, Carson Kudlacek, Garrett Parr; Heartland—Trajan Arbuck, Trev Peters, Kale Wetjen, Jacob Regier; HTRS—Nicolas Knudson; Johnson County Central—Calvin Antholz, Trey Holthus; Lutheran Northeast—Grant Colligan; Nebraska Christian—Elijah Boersen; Neligh-Oakdale—Julien Hearn, Talon Krebs, Bryson Gadekan; Oakland-Craig—Gunnar Ray, Coulter Thiele, Carson Thomsen; Palmyra—Andrew Waltke, Zach Fitzpatrick; Plainview—Riley Kaup, Teagan Ziem; Ponca—Bryar Bennett, Taylor Korth; Sandy Creek—Josh Shaw, Hayden Shuck, Micah Biltoft; Southern—Carson Borzekofski; Superior—Dane Miller; Sutherland—Luke Martinez, Andrew Dowse; Sutton—Cade Wiseman, Quenton Jones, Tyler Baldwin, Colton Haight; Tekamah-Herman—Jed Hoover, Brock Rogers; Tri County—Colton Jantzen, Carter Siems, Logan Larson; Twin River—Weston Graham, Ross Hebda, Owen Kozio; Wakefield—Blake Brown, Justin Erb, Cade Johnson; Yutan—Sam Petersen, Jake Richmond, Isaiah Daniell, Gavin Kube.

CLASS D-1 ALL-STATE

First team

Player, school, Ht., Yr., PPG, RPG

John Mitchell III, Creighton, So., 6-1, 33.4, 3.8

Blake Sindelar, Howells-Dodge, Jr., 6-0, 19.0, 8.0

Jason Sjuts, Humphrey/LHF, Jr., 6-5, 15.9, 4.4

Jacob Sjuts, Humphrey/LHF, Jr., 6-5, 13.7, 7.3

Trey Miner, Elm Creek, Sr., 6-1, 19.3, 5.8

Honorary captain: Mitchell III, Creighton.

Second team

Kaden Sheridan, Walthill, Sr., 5-8, 19.9, 3.3

Graysen Schultze, Osmond, Sr., 5-9, 20.3, 7.6

Clayton Berry, Southern Valley, Sr., 6-1, 18.6, 5.1

Jack Heiss, North Platte St. Pat's, Jr., 6-1 15.3, 5.1

Barak Birch, Burwell, Sr., 5-10, 15.6, 5.7

Honorable mention

Ansley-Litchfield—Caden Holm, Jeff Cunningham, Calvin Finley, Tycen Bailey; Anselmo-Merna—Dalton Duryea; Axtell—Calvin Johnson, Brennan Runge; BDS—Eli Noel, Kyle Ardissono, Tyler Grote; Bertrand—Jonah Nelson; Bloomfield—Gabe Lauck, Layne Warrior; Blue Hill—MJ Coffey, Jake Bonifas, Krae Ockinga; Burwell—Carter Mann, Levi Bode, Dillon Critel; Creighton—Braxton Brockhaus, Dylan Kuhlman, Cade Hammer; Cedar Bluffs—Mo Von Keitz; Central Valley—Ty Nekoliczak, Trevor Cargill, Kyle Nekoliczak, Carson Corman; Deshler—Trenton Buescher, Cayden Loomis, Coltin Hansen; East Butler—Collin Bouc, Alex Pierce, Dillon DeWitt; Elm Creek—Troy Brumels, Carter Erickson, Trent Watkins; Elmwood-Murdock—Nate Rust, Reid Fletcher; Fullerton—Cole Horacek; Garden County—Johnny Vargas; Harvard—Ben Okraska; Howells-Dodge—RJ Bayer, Jacob Tomcak; Humphrey/Lindsay Holy Family—Ethan Keller, Cooper Beller, Sage Frauendorfer, Jett Spier; Johnson-Brock—Caleb Fossenbarger; Nic Parriott; Kenesaw—Tyson Denkert, Eli Jensen, Lane Kelley; Laurel-Concord-Coleridge—Cael Hartung, Evan Haisch; Lourdes Central Catholic—Blake Miller, Max Baumert, Drew Walton; Maxwell—Jack Meyer, Connor McKeeman, Troy Breinig; Maywood-Hayes Center—Weston Morrow, Haydn Farr, Kyler Cox, Jhett Sellers; McCool Junction—Owen McDonald, Tyler Neville, Kaden Kirkpatrick; Mead—Hunter Pickworth, Bayley LaCroix, Tyler Pickworth; Morrill— Caden Lewis, Kolton McKackin; North Platte St. Pat’s—Corby Condon, Joseph Heirigs, Logan O’Malley; Omaha Christian—Rendell Gines; Osmond—Ryan Schmit; Palmer—Karsen Reimers, Kade Caspersen; Perkins County—Hunter Garner, Triston Hite; Randolph—Justin Haselhorst; Sandhills-Thedford—Dane Pokorny; Sandhills Valley—Cole Kramer, Ethan Nicholson; Shelby-Rising City—Colin Wingard, Gavin Dutton-Mofford, Hunter Long; Shelton—Angel Lehn, Riley Bombeck; Southern Valley—Carter Bose, Brody Yant; South Loup—Drew Vickers, Trey Connell; Stanton—Parker Krusemark; Thayer Central—Andrew Heinrichs, Logan Wiedel; Walthill—Jalen Merrick, Tyrese Lovejoy.

CLASS D-2 ALL-STATE

First team

Player, school, Ht., Yr., PPG, RPG

Jaheim Curry, Parkview Christian, Jr., 6-2, 14.8, 6.8

Aidan Hedstrom, St. Mary’s, Jr., 6-3, 24.3, 4.2

Quinn Johnson, Loomis, Jr., 6-2, 24.9, 8.3

Mark Lual, Parkview Christian, Sr., 6-5, 15.2, 5.5

Jack Fiegener, Falls City SH, Sr., 6-3, 14.0, 7.5

Honorary captain: Curry, Parkview Christian.

Second team

Tanner Pfeifer, Humphrey SF, Jr., 6-2 19.7, 8.3

Garrett Fortney, College View, Jr., 6-3, 19.5, 10.2

Jackson Beethe, Exeter-Milligan, Sr., 6-4, 24.2, 10.2

Isaiah Zelasney, Osceola, So., 6-0, 19.0, 6.6

Clayton Moore, Mullen, So., 6-4, 12.6, 4.5

Honorable mention

Arthur County—Alex Worthing; Cody-Kilgore—Taylor Cady; Diller-Odell—Austin Jurgens, Jacob Meyer, Paxton Mohr, Cooper Ebeling; Dorchester—Blake Hansen; Elgin Public/Pope John—Colton Wright, Paiton Hoefer; Falls City Sacred Heart—Jakob Jordan, Brogan Nachtigal, Jake Froeschl; Friend—Chase Svehla, Breckan Schluter, JB Drake; Humphrey St. Francis—Justin Leifeld, Haustyn Forney; Hyannis—Liam Kostman, Max Kostman; Loomis—Shay Swanson, Aden Lovitt; Medicine Valley—Hayden Kramer; Mullen—Brendon Walker, Trevor Kuncl; Nebraska Lutheran—Trey Richert, Nate Helwig; Osceola—Kale Gustafson, Wyatt Urban, Carson Watts; Overton—Wyatt Ryan; Parkview Christian—Michael Ault, Tom Kraan, Keshawn Moore; Paxton—Dane Storer, Caden Holm; Pleasanton—Carter Klein; Potter-Dix—Luke Kasten, Thomas Muldoon, Javon Coyle; Santee—Romeo White; Silver Lake—Oakley Rosno; South Platte—Ethan Reichman, Ryan Cheleen; Sterling—Sam Boldt, Andrew Richardson; St. Mary’s—Adam Everitt, Tate Thompson, Blake Benson, Conner Semin; Stuart—Jett Kunz, Wade Paxton, Ryan Steinhauser, Anthony Heiser; Spalding Academy—Dawson Murphy, Jacob Diessner; Sumner-Eddyville-Miller—Creyton Line, Carson Rohde; Twin Loup— Quincey Ryker; Wallace—Colton Hager, Camden McConnell; Wauneta-Palisade—Braxton McKinney; Wausa—Jaxon Clauseen; Wilcox-Hildreth—Gavin Scheen; Wynot—Anthony Haberman, Charlie Schroeder.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

High school sports reporter

Ron Powell is a longtime prep writer for the Journal Star. He covers high school football, boys basketball and track as well as state college football and Husker and professional tennis.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Husker News