Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
It's National Signing Day: A list of Division I, II, III and NAIA signings from across the state

It's National Signing Day: A list of Division I, II, III and NAIA signings from across the state

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}
Lincoln East vs. Lincoln Southeast, 9.24

Lincoln Southeast's Maddox Burton (55) celebrates a sack on the quarterback by Teitum Tuioti (2) on Sept. 24, 2020, at Seacrest Field. 

Below are names of student-athletes signing during the February signing period. Activities directors, if you see your school or a student-athlete's name missing, please send information to cgrell@journalstar.com.

DIVISION I

BASEBALL

Alabama State--Jackson Allred, Bellevue West.

WOMEN'S BASKETBALL

Florida A&M--Nyanuar Pal, Omaha Central.

Xavier--Kaysia Woods, Lincoln High.

FOOTBALL

Missouri--Isaac Zatechka, Elkhorn South.

Nebraska--Christian Lilienkamp, Bellevue West; Maddox Burton, Lincoln Southeast; Taveon Thompson, Lincoln Southeast; AJ Collins, Creighton Prep; Grant Buda, Lincoln Southwest.

Oregon--Avante Dickerson, Omaha Westside.

WOMEN'S SWIMMING & DIVING

Omaha--Rylee Trojan, Omaha Marian.

South Dakota--Christina Spomer, Omaha Central.

WOMEN’S TRACK & FIELD/CROSS COUNTY

Creighton--Jaeden Bunda, Omaha Skutt.

Nebraska--Hannah Godwin, Kearney.

Wyoming--Brooke Holzworth, Scottsbluff.

WRESTLING

Cornell--Evan Canoyer, Waverly.

DIVISION II

BASEBALL

Augustana--Trevor Winterstein, Elkhorn South.

Emporia State--Cade Barton, Omaha Skutt.

Sioux Falls--David Swanson, Lincoln Southeast.

St. Edwards (Texas)--Jack Connolly, Omaha Skutt.

FOOTBALL

Augustana--Quinton Adams, Lincoln East; Nolan Milius, Lincoln Southwest.

Bemidji State--Dylan Meyer, Norris; Trevor Marshall, Gretna.

Central Missouri--Isaac Montgomery, Lincoln High; Quin Hale, York.

Chadron State--Sutton Pohlman, Stanton; Isaiah Guerue, Morrill; Logan O'Brien, Kearney Catholic; Delton Haines, Dundy County-Stratton; Preston Peterson, Kearney; Tyler Smith, Scottsbluff.

Colorado Mesa--Caleb Blake, Lincoln North Star.

Concordia-St. Paul--Keyshawn Pettis, Creighton Prep.

Emporia State--Carter Richardson, Elkhorn South.

Fort Hays State--Parker Janky, Northwest; Riley Setlik, Ord.

Minnesota State Mankato--Mahliq Duff, Bellevue West.

Missouri Western State--Eli Larson, St. Paul; Wyatt Collingham, York.

Nebraska-Kearney--Kier Kier, Bellevue West; Cooper Taylor, Elkhorn South; Mike Brands, Oakland-Craig; Samson David, Kearney Catholic; Spencer Hogeland, Kearney Catholic; Cale Conrad, Kearney Catholic; Jackson Clausen, Norfolk Catholic; Wyatt Marr, Lincoln Lutheran; Tobey Okafor, Creighton Prep; Jack Johnson, Kearney; Jack Nickolisen, Millard South; Nolan Olafson, Millard South; Preston Welch, Bellevue East; Zach Circle, Papillion-La Vista South.

Northern State--Colton Smith, Gretna.

Northwest Missouri State--Gannon Gragert, Elkhorn; Jackson Alexander, Gretna; Cole Lammel, Millard South.

Sioux Falls--Caden Nelson, Oakland-Craig.

South Dakota Mines--DeKendrick McCray, Lincoln East; Nic Maag, Scottsbluff.

Southwest Minnesota State--Jeremiah Collier, Lincoln Northeast; James Farless, Lincoln Southeast; Fabian Reid, Omaha Bryan.

Wayne State--Isaac Robinson, Elkhorn; Dilan Krause, Elkhorn South; Bo Wieseler, Elkhorn South; Trevon Jones, Bellevue West; Jackson Tuttle, Omaha Burke; Chris Graham, Omaha Burke; Shea Gossett, Archbishop Bergan; Tyler LeClair, Bennington; Asten Schmaderer, Bennington; Dex Larsen, Blair; Nolan Ulrich, Blair; Jacoby Hurst, Papillion-La Vista; Trevor Marshall, Gretna; Alex Schall, Kearney; Tate Hinrichs, Millard South; Beau Wendt, Millard South; Trent Rasmussen, Centura; Ayden Fink, Ralston.

William Jewell--Nathan Dostal, Creighton Prep.

WOMEN'S GOLF

Augustana--Neleigh Rush, Ralston.

SOFTBALL

Nebraska-Kearney--Sophia Junker, Kearney; Marisa Chamberlin, Kearney.

Sioux Falls--Brooklynn Kottich, Omaha Gross.

WOMEN'S SOCCER

Upper Iowa--Chloe Jarosz, Papillion-La Vista South.

WOMEN'S SWIMMING & DIVING

Gannon--Lily Cunningham, Papillion-La Vista.

Lindenwood--Jessica Brusnahan, Omaha Marian.

Minnesota State Moorhead--Isabelle Hanson, Bellevue West.

Nebraska-Kearney--Madison Kathol, Elkhorn South.

MEN'S TENNIS

Augustana--Alex Bigsby, Fremont.

MEN'S TRACK & FIELD/CROSS COUNTRY

Nebraska-Kearney--Landon Eckhardt, Hastings; Jaydon Welsh, Hastings; Garrett Nichols, Fillmore Central.

Southwest Minnesota State--Zack Jones, Papillion-La Vista South.

WOMEN'S TRACK & FIELD/CROSS COUNTRY

Nebraska-Kearney--Toni Greenfield, Wahoo; Jordan Stopak, Boone Central.

Wayne State--Hailey Baker, Blair.

VOLLEYBALL

Nebraska-Kearney--Sidney Province, Kearney.

WRESTLING

Chadron State--Hunter Gilmore, Arapahoe.

Nebraska-Kearney--Drew Arnold, Beatrice.

DIVISION III

BASEBALL

Kansas Wesleyan--Jackson Carter, Lincoln Northeast.

Simpson--Jaden Holman, Bellevue West; Aiden Rupprecht, Omaha Skutt; Josh Greene, Papillion-La Vista South; Evan Greene, Papillion-La Vista South.

Whitman--Cole Kreber, Omaha Central.

FOOTBALL

Nebraska Wesleyan--Tony Militti, Creighton Prep; Jacob Leu, Omaha Skutt; Justin Musgrave, Hastings; TJ Hood, Lincoln North Star; Michael Bernt, Riverside.

Washington-St. Louis--McGinness Schneider, Lincoln Southeast.

MEN'S GOLF

Grinnell--Luke McCann, Papillion-La Vista South.

WOMEN'S GOLF

Nebraska Wesleyan--Madison Jackson, Broken Bow.

WOMEN'S HOCKEY

St. Olaf--Jessica Wernli, Papillion-La Vista.

MEN'S SOCCER

Carroll (Wisconsin)--Nick Sells, Papillion-La Vista.

Nebraska Wesleyan--Caleb Vos, Omaha Skutt.

WOMEN'S SOCCER

Buena Vista--Jayden Kreis, Papillion-La Vista.

Nebraska Wesleyan--Natalie Cummins, Omaha Concordia.

SOFTBALL

Buena Vista--Kayla Farmer, Lincoln High.

Nebraska Wesleyan--Alyssa Luedtke, Wahoo; Jackie Morrissey, Millard South.

North Central (Minn.)--Eden Ryan, Ralston.

Northwestern St. Paul--Reganne Henning, Beatrice.

WOMEN’S SWIMMING & DIVING

Nebraska Wesleyan—Anna Schmid, Lincoln Southeast.

WOMEN’S TRACK & FIELD/CROSS COUNTRY

Illinois Wesleyan—Lauren Lilienthal, Lincoln Southeast.

VOLLEYBALL

Nebraska Wesleyan--Mackenzie Scurto, Waverly; Aliah Clarke, Papillion-La Vista South.

NAIA

BASEBALL

Benedictine--Ben Bowman, Omaha Concordia.

Briar Cliff--Justin Remar, Ralston.

Concordia--Qwin Zabokrtsky, Beatrice.

Dakota State--Logan Hunt, Lincoln Northeast.

Hastings--Nash Callahan, Louisville.

Mount Marty--Kalen Piechota, Creighton Prep; Christian Berry, Ralston.

William Penn--Brin McAtee, Norris; Blake Peabody, Ralston.

MEN'S BASKETBALL

Doane--Chase Lett, Papillion-La Vista.

Midland--Jack Cooper, Millard South.

Morningside--Quinn Frost, Gretna.

WOMEN'S BASKETBALL

Doane--Mak Hatcliff, Beatrice; Maggie Lutz, Dundy County-Stratton; McKinzie Baney, Dundy County-Stratton.

Hastings--Kenzie Bunner, Blue Hill.

FOOTBALL

Benedictine--Will Hurtado, Omaha Westside.

Concordia--Seth Moore, Kearney Catholic; Parker Vyhlidal, Lincoln High; Dylan Smith, Lincoln High; Kyle Sterup, Osceola; Carson Watts, Osceola; Dominic Philippi (baseball), BDS; Blake Schlegel, BDS; Cole Coffey, Lincoln North Star; DJ McGarvie, Lincoln North Star; Ty Bartholomew, York; Zack Burke, Sidney; Justin Ningen, Central Valley.

Dakota State--Seth Altwine, Kearney.

Dakota Wesleyan--Cayden Cunningham, Norfolk Catholic; Austin Meikle, Norfolk Catholic; Christian Rystrom, Cross County; Zane Schawang, Waverly; Tayden Vandenberg, Seward.

Doane--Cade Wiseman, Sutton; Austin Roush, Arapahoe; Brenden Knapp, St. Paul; Carson Shoemaker (track), Hastings; Riley Anderson, Northwest; Jackson Warren, Seward; Drew Garrison, Tri County.

Dordt--Zachary Malone, Papillion-La Vista.

Indiana Wesleyan--Zach Michener, Elkhorn South.

Midland--Kekoa Chai, Bellevue West; Jayden Kunzman, Bellevue West; Brady Martin, Waverly; Gabe VanWinkle, Kearney; Efren Becerra, Millard South; Zane Stenger, Millard South; Steve Zimmer, Bellevue East; Robert Richter, Bellevue East; Hunt Boutin, Lincoln North Star, Isaiah Mata, Lincoln North Star; Tre Leger, Bellevue West; Burton Brandt, Syracuse; Kyle Caulfield, Lincoln East; Nolan Boehr, Heartland.

Morningside—Jack McDonnell, Bellevue West; Ryan Rogers, Bellevue West; Aidan Queen, Omaha Burke; Lekia Idigima, Lincoln High; Kale Bird, Bennington; Kaleb Pedersen, St. Paul; Zach Shanks, Emerson-Hubbard; James Quaintance, Millard North; Brandon Beeson, Tri County; Kaden Glynn, Beatrice; Brody Nelson, Beatrice; Austin Jurgens, Diller-Odell.

Northwestern--Josh Oehm, Waverly.

Peru State--Grant Gutschow, Elkhorn; Jason Cox, Millard North.

MEN'S GOLF

Concordia--Josh D'Ercole, Papillion-La Vista South.

WOMEN'S GOLF

Morningside--Rachel Parks, Blair.

St. Mary's--Avery Campbell, Broken Bow.

William Penn--Madilyne Schlaepfer, Gering.

York--Riley Stuhr, York.

MEN'S SOCCER

Briar Cliff--Eli Sutterly, Northwest.

York--Colt Dittbrenner, Beatrice.

WOMEN'S SOCCER

College of Saint Mary's--Alivia Schade, Kearney.

Concordia--Taylor Slaymaker, Kearney.

Dordt--Ellie Stuart, Millard North.

Hastings--Grace Henry, Millard South.

SOFTBALL

College of Saint Mary--Hannah Koch, Blair.

Concordia--Stormie Gonzales-Dorn, Beatrice.

Hastings--Nicole Halsey, Northwest.

Oklahoma Wesleyan--Madeline Wiese, Gering.

St. Mary's--Abby Kudym, Papillion-La Vista South.

WOMEN’S SWIMMING & DIVING

Jamestown--Natalie Grant, Millard South.

St. Ambrose--Amber Warak, Bellevue West.

Westcliff (California)--Riley Morse, Lincoln North Star.

WOMEN’S TENNIS

Concordia--Brooke Hosick, Bellevue West.

MEN'S TRACK & FIELD/CROSS COUNTRY

Concordia--Sam Plante, Elkhorn South.

Doane--Clayton Berry, Southern Valley; Jeremiah Arndt, Centura; Sam Boldt, Sterling.

Midland--Hunter Weirich, Beatrice.

WOMEN'S TRACK & FIELD/CROSS COUNTRY

Concordia--Bella Rickertsen, Gothenburg.

Doane--Abby Fontana, Papillion-La Vista South.

Midland--KK Fletcher, Central Valley.

VOLLEYBALL

Doane--Quincey Johnson, Scottsbluff.

Hastings--Sophie Stevens, Omaha Marian.

Midland--Delanie Vallinch, Papillion-La Vista South; Chiara Richeson, Gothenburg.

Ottawa--Anne Shubert, Millard North.

Peru State--Kylee Fischer, Bellevue East.

WRESTLING

Chadron State--Kobe Lyons, York.

Hastings--Abigail Beeck, Fremont.

0
0
1
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Husker News