Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
A look at DI, DII, DIII and NAIA college signings from across the state during the spring period
0 Comments
agate

A look at DI, DII, DIII and NAIA college signings from across the state during the spring period

  • Updated
  • 0
Millard North vs. Bellevue West, 3.13

Millard North’s Hunter Sallis throws down a second-half dunk in the Class A boys state basketball final March 13 at Pinnacle Bank Arena.

A look at the spring signees at the various collegiate levels.

DIVISION I

MEN'S BASKETBALL

Gonzaga--Hunter Sallis, Millard North.

Loyola-Chicago--Saint Thomas, Millard North.

Nebraska--Sam Hoiberg, Lincoln Pius X.

WOMEN'S BASKETBALL

Florida A&M--Nyanuar Pal, Omaha Central.

Xavier--Kaysia Woods, Lincoln High.

WOMEN'S GOLF

UC Santa Cruz--Bridget Nothelfer, Omaha Gross.

WOMEN'S ROWING

Kansas State--Alexis Rohlfs, Waverly.

MEN'S SWIMMING/DIVING

Minnesota--Drew Kaelin, Creighton Prep.

Omaha--Alex Becker, Lincoln Pius X.

St. Louis--Ben Ravnsborg, Creighton Prep.

MEN'S SOCCER

Maryville--Caden Tubaugh, Millard West.

Northern Illinois--Nolan Fuelberth, Lincoln Southwest.

WOMEN'S SOCCER

Creighton--Alyssa Judkins, Omaha Burke.

WOMEN'S SWIMMING/DIVING

Army--Maddie Clark, Omaha Marian.

South Dakota--Christina Spomer, Omaha Central.

South Dakota State--Isabelle Berlin, Millard West.

MEN'S TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Baylor--Drew Snyder, Lincoln Southwest.

Marquette--Jack Schembari, Creighton Prep.

Navy--Gage Long, Grand Island.

WOMEN'S TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Omaha--Ashley Ostrand, Pender.

Princeton--Lauren Harris, Omaha Marian.

WRESTLING

Nebraska--Scott Robertson, Millard South; Quinton Chavez, Gering; Josh Licking, Norfolk.

Northern Colorado--Dyson Kunz, Central City.

DIVISION II

BASEBALL

Sioux Falls--Dane Small, Norris.

WOMEN'S BASKETBALL

Arkansas Tech--Nyawargak Gatkek, Omaha Central.

FOOTBALL

Augustana--Nolan Milius, Lincoln Southwest.

Chadron State--Delton Haines, Dundy Co.-Stratton.

Nebraska-Kearney--Blake Vodicka, Lincoln Pius X; Wyatt Marr, Lincoln Lutheran.

Pomona (Calif.)--Grant Miller,  Lincoln Southwest.

MEN'S GOLF

Rockhurst--William Buechler, Creighton Prep.

MEN'S LACROSSE

Maryville--Idell Wostoupal, Millard West.

MEN'S SOCCER

Drury (Mo.)--Carter Novosad, Lincoln Southwest; Johnny Le, Lincoln Southwest.

Rockhurst--Clayton Monroe, Lincoln Southwest.

Truman State--Chance Hergott, Papillion-La Vista South.

William Jewell--Cole Hoppe, Bellevue West.

WOMEN'S SOCCER

Davis and Elkins (W. Va.)--Jessica Crowder, Papillion-La Vista.

Palm Beach Atlantic (Fla.)--Olivia Baker, Omaha Central.

Rockhurst--Mikayla Capazo, Omaha Westside.

Upper Iowa--Sami Reding, Bellevue East (softball).

WOMEN'S SWIMMING/DIVING

Davis and Elkins (W. Va.)--Rebecca Thacker, Kearney.

Nebraska-Kearney--Ava Heasty, Lincoln Pius X.

WOMEN'S TENNIS

Nebraska-Kearney--Clare Plachy, Lincoln Pius X.

MEN'S TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Chadron State--Trevor Eisenbraun, Norfolk.

Augustana--Tyler Sellin, Norfolk.

Nebraska-Kearney--Tanner Jonas, Lincoln Southwest; Will Armatys, Waverly.

Wayne State--Isaac Richards, Omaha Skutt; Brody Stutzman, Northwest.

WOMEN'S TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Augustana--Anna Schmidt, Tri County.

Nebraska-Kearney--Allyson Korus, Lincoln Pius X; Kerra Smid, Lincoln Southwest.

Northern State--Faith Carroll, Central City.

Wayne State--Lauryn Hoffman, Boyd County.

WRESTLING

Chadron State--Hunter Gilmore, Arlington.

Nebraska-Kearney--Ivan Lazo, Lexington.

St. Cloud State--Paul Ruff, Gering; Nate Rocheleau, Gering.

DIVISION III

BASEBALL

Nebraska Wesleyan--Carter Betts, Millard West; Carson Stille, Lincoln Southwest.

Whitman (Wash.)--Cole Kreber, Omaha Central.

MEN'S BASKETBALL

Nebraska Wesleyan--Zachary Moerer, Lincoln Northeast.

WOMEN'S BASKETBALL

Coe--Theo Mba, Omaha Gross.

Nebraska Wesleyan--Lina Le, Lincoln Northeast.

Northland (Wis.)--Kodie Rempp, Sioux County.

FOOTBALL

Nebraska Wesleyan--Lincoln Waters, Dundy Co.-Stratton; Aydon Nelson, Central City; Blake Baker, Lincoln Southwest; Cole Siems, Tri County; Jack Holsing, Tri County.

Rose-Hulman (Ind.)--Jake Gibbs, Brownell Talbot.

MEN'S GOLF

Nebraska Wesleyan--Geran Sander, Lincoln Southwest.

WOMEN'S GOLF

Nebraska Wesleyan--Carissa Lijewski, Tri County.

MEN'S SOCCER

Buena Vista--Connor Mahoney, Omaha Central.

Nebraska Wesleyan--Bryce Melis, Bennington; Andrew Davidson, Omaha Skutt; Zach Weis, Omaha Skutt; John Meyers, Omaha Skutt.

WOMEN'S SOCCER

Nebraska Wesleyan--Camila Munoz, Omaha Central.

Simpson--Brooklyn Scanlon, Papillion-La Vista.

MEN'S TENNIS

Coe--Graham Peterson, Lincoln Southeast.

Nebraska Wesleyan--Jacob Balfany, Lincoln Southwest.

MEN'S TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Buena Vista--Daemon Avilez, Bayard.

Nebraska Wesleyan--Eric Lenz, Central City; Grant Reid, Lincoln Southwest.

WOMEN'S TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Nebraska Wesleyan--Sara Lindgren, Wahoo.

Wellesley (Mass.)--Erin Dickinson, Papillion-La Vista.

VOLLEYBALL

Loras--Emily Thompson, Omaha Gross.

St. Thomas (Minn.)--Hannah Pham, Lincoln Pius X.

WRESTLING

Chicago--Ian Rudner, Papillion-La Vista.

Ozarks--Cameron Schrad, Seward.

NAIA

BASEBALL

Briar Cliff--Gage Oetter, Omaha Burke; Brayden Artzer, Omaha Burke.

Concordia--Andrew Bohrer, Lincoln Southwest.

Hastings--Camden McKenzie, Fremont; Camden McKenzie, Archbishop Bergan.

Morningside--Colin Wingard, Shelby-Rising City; Tanner Vercellino, Lincoln Southwest.

Mount Marty--Zachary Hegge, Lyons-Decatur Northeast; Evan Bock, Columbus Scotus; Joon Dunsmore, Lincoln Southwest; Will Johnson, Lincoln Southwest.

Peru State--Brenton Pitt, Archbishop Bergan.

York--Aidan Keyes, Grand Island.

MEN'S BASKETBALL

Dakota Wesleyan--Kallan Herman, Norfolk.

Doane--Aidan Graham, Papillion-La Vista; Brady Timm, Yutan.

Dordt--Graham Cassoutt, Papillion-La Vista South.

Concordia--Tony Tubrick, Creighton Prep; Corey Krueger, Lincoln Southeast; Brayson Mueller, Norris; Josh Puelz, Lincoln Lutheran.

Hastings--Aiden Foreman, Arlington; Joey Hylok, Papillion-La Vista; Trevor Kasischke, Wahoo.

Midland--Ryan Larsen, Millard West; Brant Hilzendeger, Fort Calhoun; Colton Uhing, Elkhorn.

Morningside--Brendan Buckley, Creighton Prep; Jarrod Nafzinger, Ashland-Greenwood.

Peru State--Ajante Hogan, Lincoln Southeast.

WOMEN'S BASKETBALL

College of St. Mary's--Sidney Anderson, Millard North.

Doane--Maggie Lutz, Dundy Co.-Stratton; McKinzie Baney, Dundy Co.-Stratton; Ava Kuhl, Columbus Scotus.

Midland--Anna Fitzgerald, Papillion-La Vista; Kiara Aguallo, Gering; Rachel Culhane, Omaha Gross; Sydney Herren, Omaha Gross.

Peru State--Dasia Howard, Bellevue West.

MEN'S BOLWING

Hastings--Nate Stinemantes, Fremont.

WOMEN'S BOWLING

College of Saint Mary--Kaitlyn Dickmeyer, Millard West.

FOOTBALL

Concordia--Noah Schaedel, Lincoln Lutheran.

Doane--Ezekiel Kinsey, Papillion-La Vista; Dalton Whisenhunt, Maxwell; Cooper Hancock, Wahoo; Noah Converse, Lexington; Blake Bieber, Northwest; Drew Garrison, Tri County.

Hastings--Tanner Schneiderheinz, Central City; Bryce Mitzelfelt, Fremont; Caden Egr, Yutan; Alex Galindo, Scottsbluff.

Midland--Zephaniah Sivels, Millard North; Parker Kotas, Omaha Westside; Will Kubat, Omaha Skutt; Zach Hodge, Omaha Skutt; Jake Dennis, Omaha Skutt; Christian Dump, Omaha Central.

Morningside--Jaden Schmaderer, Omaha Skutt; Brandon Beeson, Tri County.

Mount Marty--Justice Schmitt, Lincoln Southwest.

Peru State--Ashad Wills, Omaha Central; A Mari'yan Lathan, Omaha Central.

MEN'S GOLF

Concordia--Jaxson Fullerton, Omaha Central.

Hastings--Cruise Trumbley, Lincoln Lutheran; Ceagen Watts, Shelby-Rising City; Burke Schneider, Mitchell.

Morningside--Mason Burger, Papillion-La Vista South.

WOMEN'S GOLF

Concordia--Sarah Wilson, Omaha Gross.

Peru State--Jaydn Kinkaid, Laurel-Concord-Coleridge.

MEN'S LACROSSE

Midland--Carson Meier, Millard West; Colton Wunderlich, Millard West.

MEN'S SOCCER

Concordia--Spencer Kaufman, Omaha Westside.

Dakota Wesleyan--Anthony Acosta, Grand Island; Elijah Rhodes, Lincoln Southwest.

Doane--Braden Lackey, Lincoln Southwest.

WOMEN'S SOCCER

Clarke--Mia Loffer, Platteview.

College of Saint Mary--Faith Manion, Blair; Abbie Anderson, Fort Calhoun; Kaitlyn Smith, Fort Calhoun; Delsie Westbrook, Millard South.

Concordia--Katelyn Smith, Millard North.

Doane--Emely Carranza, Lexington.

Hastings--Lauren Stull, Lincoln Lutheran.

Midland--Karli Scott, Lincoln Southwest.

Morningside--Audrey Haworth, Papillion-La Vista; Isabella Goaley, Omaha Mercy.

York--Jennifer Aguilar, Grand Island; Esperanza Villatoro, Grand Island.

SOFTBALL

Hastings--Avery Dunphy, Gothenberg.

WOMEN'S SWIMMING/DIVING

Midland--Jayden Artherton, Bellevue West.

WOMEN'S TENNIS

College of Saint Mary--Pak Sae-eurng, Omaha Gross.

Concordia--Kylie Freudenburg, Norfolk.

Doane--Cierra Schwarzkopf, Scottsbluff.

Midland--Lainie Fanton, Lincoln Southwest.

MEN'S TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Concordia--Matthew Caruso, Millard North.

Doane--Jakob Tadlock, Papillion-La Vista; Jackson Ceplecha, Scottsbluff.

Midland--Alex Herman, Papillion-La Vista; Zachary McGeorge, Fremont.

Morningside--Tyson Rinkol, Central City.

Mount Marty--Carson Means, Norfolk.

WOMEN'S TRACK AND FIELD/CROSS COUNTRY

Concordia--Regan Biesecker, Sidney.

Doane--Ashlyn Adam, Crete.

Hastings--Haylee Davis, Dundy Co.-Stratton.

Morningside--Grace Lange, Waverly.

York--Delanie Namuth, Sidney.

TRAPSHOOTING

Midland--Piper Albright, Platteview.

MEN'S VOLLEYBALL

William Penn--Ty Kiviniemi, Bellevue West.

WOMEN'S VOLLEYBALL

Hastings--Lauren Dirks, Lincoln Southwest.

Morningside--Ellie Lienemann, Fort Calhoun; Alivia Cullen, Morningside.

Mount Marty--Mila Pozehl, Ainsworth.

MEN'S WRESTLING

Benedictine--Miguel Thompson, Omaha Skutt.

Concordia--Thomas Ivey, York.

Morningside--Colton Holthus, Garden County; Sam Moore, Central City; Hunter Kildow, Bayard.

WOMEN'S WRESTLING

York--Destiny Damme, Amherst.

0 Comments
0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Husker News