You have permission to edit this article.
Edit
A list of Division I, II, III and NAIA signings from across the state
agate

A list of Division I, II, III and NAIA signings from across the state

  • Updated
{{featured_button_text}}
Marriah Buss College Signing

With her parents Alan and Melissa cheering her on, Lincoln Lutheran's Marriah Buss (center) smiles after signing letter of intent to play college volleyball at Wichita State on Wednesday.

DIVISION I

Baseball

Cal State Fullerton—Tristan Gomes, Millard West.

Central Arkansas—Jackson Kraus, Lincoln Southeast.

Creighton—Kaleb Carpenter, Lexington.

Kansas State—Trey Frahm, Elkhorn; Tyler Ruhl, Millard West.

Nebraska—Garrett Anglim, Papillion-La Vista; Drew Wessel, Millard South; Tyler Palmer, Columbus Scotus.

Omaha—Preston Menicucci, Millard West; Ryan Mendez, Millard North; Jaxon Simmerman, Seward; Truitt Luth, Elkhorn South; Tyson Gerdes, Omaha; Mike Boeve, Hastings.

South Dakota State—Lucas Ballard, Millard West.

Wichita State—Seth Stroh, Kearney; Noah Greise, Millard South.

Women's basketball

California Baptist—Nicole Avila-Ambrosi, Millard North.

Creighton—Morgan Maly, Crete; Jayme Horan, Millard South.

Eastern Illinois—Parker Stafford, Omaha Marian.

Illinois State—Jasmine McGinnis-Taylor, Omaha Westside.

Miami—Nyayongah Gony, Lincoln High.

Northwestern State—Nyayien Koang, Lincoln High.

Seton Hall—McKenna Minter, Lincoln Northeast.

South Dakota—Maddie Krull, Millard South.

Men's basketball

Omaha—Jaden Booth, Omaha Westside.

Stanford—Max Murrell, Millard North.

Equestrian

Georgia—Harper Lawson, Lincoln High.

Men's golf

Nebraska—Reed Malleck, York.

Women's golf

Nebraska—Lindsey Thiele, Bishop Neumann.

South Dakota—Danica Budura, Aurora.

Men's soccer

Northern Illinois—Parker Jeppson, Lincoln Southwest.

Women's soccer

Ball State—Mackenzie Henson, Omaha Duchesne.

Iowa State—Schuyler Riese, Lincoln Southeast.

Jacksonville—Kaya Williams, Lincoln Southwest.

Kansas—Mackenzie Boeve, Lincoln Southeast; Avery Smith, Elkhorn South.

Kansas State—Erin Morrissey, Millard North; Maddie Wiechel, Papillion-La Vista South; Mo Gohr, Elkhorn South.

Loyola-Chicago—Ashley Atkinson, Millard West; Riley Atkinson, Millard West.

Missouri State—Dulce Lopez, Hastings.

Nebraska—Alexis Thomsen, Elkhorn; Reagan Raabe, Millard West; Katie Stoneburner, Millard West; Elana Webber, Lincoln Pius X; Gwen Lane, Lincoln Southwest; Lily Sturek, Lincoln Southwest.

Northern Iowa—Halle Mallum, Elkhorn South.

Omaha—Grace Ostergaard, Millard West; Grace Crockett, Omaha Marian; Alyssa Hansen, Lincoln Pius X; Gracie Parsons, Omaha Burke.

Oral Roberts—Hannah Heinert, Omaha Marian.

South Dakota—Maggie Pallesen, Omaha Marian; Tatum Lundgren, Omaha Burke.

Troy—Catherine Boatwright, Papillion-La Vista.

UMKC—Caijah Anderson, Omaha Marian; Anna Jennings, Papillion-La Vista South; Sophie Limongi, Elkhorn South.

Softball

Creighton—Alyssa Gappa, Omaha Northwest; Emma Rosonke, Omaha Burke; Elly Beeson, Omaha Skutt.

Missouri State—Ellie McCoy, Hastings.

Nebraska—Abbie Squier, Lincoln Southwest; Billie Andrews, Gretna.

Omaha—Syd Nuismer, Elkhorn; Olivia Aden, Beatrice; Izzy Eltze, Crete; Jaelle Johnson, Fairbury.

South Dakota—Gabby Moser, Central City.

South Dakota State—Tori Kniesche, Wayne.

Texas-San Antonio—Alexa Williams, Lincoln Northeast.

Wichita State—Addison Barnard, Beatrice.

Men's swimming and diving

Florida State—Rush Clark, Creighton Prep.

South Dakota—Caden Feit, Lincoln Northeast.

Women's swimming and diving

Iowa—Claire Hartley, Omaha Marian; Katie Stonehocker, Lincoln Pius X.

Florida State—Sydney Cole, Elkhorn.

Northern Iowa—Sydney Hall, Millard West.

Omaha—Jillian Altmaier, Lincoln East; Morgan Baker, Adams Central; Olivia Theil, Lincoln Pius X; Alanna Becker, Gering.

South Carolina—Isabella Pantano, Omaha Marian.

South Dakota—Kara Owens, Lincoln Pius X.

Women's tennis

Wichita State—Biana Rademacher, Lincoln East.

Men's track and field

Nebraska—Tyler Brown, Lincoln East; Elliott Purdy, North Platte.

Women's track and field

Air Force—Katelyn Thompson, Lincoln Southwest.

Kansas—Tori Thomas, Hastings SC.

Nebraska—Lauren Meyer, Syracuse.

Omaha—Kylie Johnson, Lincoln East; Chloe Sabatka, Plattsmouth; Taylor Ramaekers, Omaha Skutt; Kaitlin Hellbusch, Lincoln North Star.

Oregon—Ellie Akough, Elkhorn South.

South Dakota—Jaidyn Garret, Columbus.

Volleyball

Army—Paige Fixemer, Millard South.

Colorado State—Barrett Power, Lincoln Christian.

Creighton—Katie Maser, Grand Island CC; Megan Skovsende, Omaha Skutt.

Iowa State—Jordan Hopp, Alliance.

Nebraska—Annika Evans, Waverly; Kalynn Meyer, Superior.

Northern Colorado—Kenedy Schaecher, Gretna.

Ohio—Sam Steele, Millard South.

Omaha—Abbie Plouzek, Waverly; McKenna Ruch, Millard North; Saige Christo, Ashland-Greenwood.

South Dakota—Brooklyn Schram, Papillion-La Vista; Atley Carey, Waverly; Mattie Johnson, Sidney.

Southeast Missouri State—Isabel Lukens, Millard North.

UMKC—Emma Crouch, Elkhorn.

Wichita State—Marriah Buss, Lincoln Lutheran.

Wyoming—Zoee Smith, Gering.

Wrestling

NC State—Isaac Trumble, Millard South.

Northern Colorado—Damen Pape, Hastings.

Northwestern—Maxx Mayfield, Lincoln East.

Oklahoma State—Jakason Burks, Omaha Burke.

DIVISION II

Baseball

Augustana—Max Mosser, Elkhorn South.

Missouri Southern State—Laif Hultine, Hastings.

Sioux Falls—Hunter Scruggs, Papillion-La Vista; Andrew Duncan, Lincoln Southeast.

Washburn—Jacob Schroeder, Hastings.

Wayne State—Nick Barnett, Papillion-La Vista; Josh Yelick, Elkhorn South; Ty Beckwith, Elkhorn South.

Men's basketball

Fort Hays State—Haggan Hilgendorf, Hastings.

Northwest Missouri State—Spencer Schomers, Creighton Prep.

Women's basketball

Central Missouri—Charley Bovaird, Lincoln East.

Fort Hays State—Olivia Hollenbeck, Lincoln Christian; Sydney Golladay, Fremont; Jessie Sallach, South Loup.

Rockhurst—Lindsey Ingwerson, Papillion-La Vista; Ella Wedergren, Omaha Westside.

Valdosta State—Taylor Searcey, Lincoln East.

Women's golf

Wayne State—Jazmine Taylor, Millard North.

Women's lacrosse

Converse (S.C.)—Jordyn Rose, Papillion-La Vista South.

Davenport—Morgan Maseth, Lincoln Southwest.

Rockhurst—Marysa Barnhill, Lincoln Northeast.

Softball

Missouri Western—Natalie Kissinger, Hastings SC; Sydney Rader, Norfolk.

Nebraska-Kearney—Carly Dembowski, Lincoln North Star.

Northern State—Olivia Richardson, Millard West; Claire Zyblut, Bellevue West.

Northwest Missouri State—Raven DeFrain, Fairbury.

Rockhurst—Anna Newcomer, Omaha Skutt.

Sioux Falls—Megan Lawson, Omaha Marian; Emma Spizzirri, Omaha Skutt; Damaris Cuevas, Millard South.

Southwest Minnesota State—Makenna Waldow, Norfolk; Tory Villotta, Blair.

Wayne State--Abby Husing, Platteview.

Women's soccer

Augustana—Sierra Schmidt, Millard West.

Black Hills State—Avery Collison, Kearney.

Colorado Christian—Cora Lopp, Gretna; Alana Lopp, Gretna.

Minnesota State—Abigail Rieff, Omaha Northwest.

Missouri Western—Lizzy Musilek, Omaha Marian; Carly Zabloudil, Gretna.

Nebraska-Kearney—Maddie Lecuona, Millard West; Jacylan Doering, Lincoln Pius X; Taylor Philbrick Gering; Halle Gleckler, Elkhorn South.

Northwest Missouri State—Erica Ziska, Omaha Burke; Sydney Mueller, Gretna.

Washburn—Cloe Quintana, Lincoln Southwest.

Wayne State—Jaiden Thompson, Elkhorn; Morgan Rhodes, Millard West; Brea Kreikemeier, Lincoln Pius X.

West Texas A&M—Reagan Heelan, Kearney.

Women's swimming and diving

Nebraska-Kearney—Emily Miksch, Columbus Scotus.

Southwest Minnesota State—Abbie Christensen, Lincoln Pius X.

Women's track and field

Northwest Missouri State—Alexandria Gilbert, Elkhorn.

Volleyball

Augustana—Cora McCoid, Millard West.

Bemidji State—Lauren Justesen, Elmwood-Murdock.

Fort Hays State—Carly Rodaway, Lincoln Pius X.

Nebraska-Kearney—Lauren Taubenheim, Lincoln Pius X; Ibi Green, Elkhorn South; Adison Wood, Kearney.

Northwest Missouri State—Payton Kirchhoefer, Omaha Marian.

Regis—Halle Theis, Fillmore Central.

Rockhurst—Sarah Montague, Omaha Marian; Logan Gronewold, Lincoln Northeast.

Washburn—Chloe Paschal, Papillion-La Vista; Elizabeth Allen, Crete.

Wayne State—Sophie Hendrix, Papillion-La Vista South.

Men's volleyball

Belmont Abbey (N.C.)—Clayton Zimmerman, Malcolm; Cameron Young, Millard West.

Wrestling

Chadron State—Nate Hartman, Millard West.

Nebraska-Kearney—Grant Lyman, Lincoln East.

DIVISION III

Baseball

Buena Vista—Jaxon Kirchgatter, Lincoln Southeast.

Nebraska Wesleyan—Easton DeBolt, Omaha Central.

Wayne State—Hunter Washburn, Ashland-Greenwood.

Women's basketball

Maryville—Maddie Meehan, Elkhorn.

Nebraska Wesleyan—Delaney Roberts, Lincoln East.

Football

Nebraska Wesleyan—Jerhett Meyers, Lincoln North Star.

Women's lacrosse

North Central (Ill.)—Abigail Tointon, Papillion-La Vista South.

Women's soccer

Nebraska Wesleyan—Trenan Wilson, Papillion-La Vista South.

St. Thomas—Elle Shaneyfelt, Omaha Central.

Wartburg—Alexa Edmundson, Millard South.

Softball

Buena Vista—Kennedi Claycomb, Waverly.

Nebraska Wesleyan—Haley Marshall, Seward; Hanna Roth, Lincoln North Star; Hannah Lytle, Beatrice.

Williamette (Ore.)—Mia Lund, Omaha Westside.

Men's swimming and diving

Nebraska Wesleyan—Ethan Schmaderer, Creighton Prep.

Women's swimming and diving

Nebraska Wesleyan—Kennedy Carlson, Lincoln Southeast; Hannah Ghannam, Elkhorn South.

Women's track and field

Nebraska Wesleyan—Oliva Mathews, Omaha Marian.

Volleyball

Central—Samantha Scholz, Lincoln Lutheran.

Nebraska Wesleyan—Kelsey Salazar Allen, North Platte; Lexy Booth, Elkhorn South; Trisha Hayes, Superior; Grace Hogeland, Southern Valley.

Waldorf—Kayla Petersen, Millard North.

NAIA

Baseball

Concordia—Brendan Pike, Elkhorn South.

Doane—Kyler Beekman, Elkhorn.

Dordt—Nolan Christiansen.

Hastings—Lane Harris, Papillion-La Vista.

Jamestown—Nolan Bangtson, Millard West.

Midland—Ethan Urban, Elkhorn South.

York—Anthony Rangel, Omaha South.

Men's basketball

Morningside—Zach Olson, Millard West.

Women's basketball

Briar Cliff—Kennedy Benne, Oakland-Craig.

College of Saint Mary—Honnah Leo, Millard West.

Concordia—Brynna Bruxellas, Falls City; Mackenzie Toomey, Lincoln Southeast; Curtis Flint, Omaha Central.

Hastings—Natalia Dick, York.

Midland—Kennedy Darner, Millard West; Asia Bryant, Millard North.

Morningside—Lauren Hedlund, Boone Central; Olivia Boudreau, Papillion-La Vista.

Bowling

Mount Mercy—Brynna Madison, Lincoln High.

Women's golf

Friends—Hailey Reavis, Millard West.

Women's lacrosse

Benedictine—Ivy Wiens, Millard West.

Men's soccer

Doane—Matt Jones, Papillion-La Vista South.

Women's soccer

Bellevue—Sinai Bernal, Elkhorn; Britney Nolte, Platteview; Emma Stock, Papillion-La Vista South; Jaycee Billings, Omaha Gross.

College of Saint Mary—Gabby Felker, Millard West; Ashley Bidrowsky, Millard South; Kylie Anderson, Omaha Marian.

Doane—Payton Cooley, Elkhorn.

Hastings—Rilee Silvain, Omaha Marian; Taylor Songster, Elkhorn South; Makenzie McNeel, Elkhorn South.

Mount Marty—Gracie Dailey, Lincoln Northeast.

Softball

Bellevue—Sydni Haugaard, Plattsmouth; Amanda Placzek, Omaha Mercy; Alyssa Morbach, Gretna.

Briar Cliff—Samantha MacDonald, Blair; Raegan Hughes, Omaha Gross.

College of Saint Mary—Laurin Miller, Bennington; Paige Stuck, Bellevue West; Savannah Schewe, Millard South; Angelina Scott, Blair.

Concordia—Gilllian Mettenbrink, Seward.

Hamline—Kiana Island, Gering.

Midland—Emma Lewis, Platteview; Amanda Schmaderer, Lincoln Southeast; Roni Foote, Millard South; Halle Meyer, Millard South; Sarah Showalter, Lincoln Northeast.

Morningside—Makenna Bonneau, Lincoln Northeast.

Peru State—Carli Kohout, Norris; Jerica German, Norris.

Women's swimming and diving

Midland—Sydney Allison, Lincoln Southeast.

Women's track and field

College of St. Mary's—Brooke Wigdahl, Omaha Marian.

Concordia—Gemma Seevers, Seward.

Hastings—Sammie Scarlett, Kearney.

Volleyball

Bellevue—Jacki Apel, Bellevue West.

Benedictine—Katelyn Malick, Omaha Marian.

Concordia—Gabi Nordaker, Millard West; Madysn Nagel, Lincoln Southwest; Lexie Kreizel, Lincoln Lutheran; Addie Smith, Seward; Sara Huss, Fairbury.

Doane—Madi Schneider, Lincoln Southeast.

Wrestling

Benedictine—Tyler Robinson, Papillion-La Vista South.

Reach the writer at 402-473-2639 or cgrell@journalstar.com. On Twitter @LJSSportsGrell.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Husker News