{{featured_button_text}}
Elm Creek vs. Archbishop Bergan, 3.8.2019

Archbishop Bergan's Riley Lindberg (25) pulls down an offensive rebound in front of teammate Dylan Gartner and Elm Creek's Trey Miner (20) during a Class D-1 semifinal at the boys state tournament Friday at the Devaney Sports Center.

CHAMPIONSHIP SATURDAY

Class A: Omaha South 58, Omaha Central 56  STORY  |  PHOTOS  |  VIDEO

Class B: Lincoln Pius X 71, Omaha Roncalli 59, 2OT  STORY  |  PHOTOS  |  VIDEO

Class C-1: Auburn 30, North Bend Central 29  |  STORY  |  PHOTOS  |  VIDEO

Class C-2: BRLD 54, Yutan 42  |  STORY  |  PHOTOS  |  VIDEO

Class D-1: Humphrey/LHF 61, Archbishop Bergan 46  |  STORY  |  PHOTOS |  VIDEO

Class D-2: Johnson-Brock 67, Osmond 54  |  STORY  |  PHOTOS  |  VIDEO

STATE TOURNAMENT SCHEDULE

CLASS A

Saturday's final

Omaha South 58, Omaha Central 56

Friday's semifinals

Omaha South 59, Lincoln North Star 54

Omaha Central 71, Bellevue West 57

Thursday's first-round results

Lincoln North Star 56, Creighton Prep 43

Omaha South 69, Kearney 55

Bellevue West 70, Papillion-La Vista South 59

Omaha Central 66, Omaha Westside 63

CLASS B

Saturday's final

Lincoln Pius X 71, Omaha Roncalli 59, 2OT

Friday's semifinals

Lincoln Pius X 62, Omaha Skutt 59, OT 

Omaha Roncalli 75, Aurora 66, 2OT

Thursday's first-round results

Lincoln Pius X 83, Scottsbluff 43

Omaha Skutt 77, York 64

Omaha Roncalli 66, Bennington 60, OT

Aurora 71, Alliance 49

CLASS C-1

Saturday's results

1st: Auburn 30, North Bend Central 29

3rd: Ogallala 74, Wahoo 63

Friday's semifinals

Auburn 59, Wahoo 46

North Bend Central 64, Ogallala 44

Thursday's first-round results

Auburn 44, Grand Island CC 42 

Wahoo 64, Boys Town 50

Ogallala 55, Miflord 54

North Bend Central 42, Adams Central 37

CLASS C-2

Saturday's results

1st: BRLD 54, Yutan 42

3rd: Ponca 52, Centennial 43

Friday's semifinals

Yutan 46, Ponca 42

BRLD 54, Centennial 25

Thursday's first-round results

Yutan 55, Sutton 45

Ponca 54, Bridgeport 32

BRLD 70, Howells-Dodge 51

Centennial 56, Wakefield 48

CLASS D-1

Saturday's results

1st: Humphrey/LHF 61, Archbishop Bergan 46

3rd: Paxton 62, Elm Creek 48

Friday's semifinals

Archbishop Bergan 59, Elm Creek 36

Humphrey/LHF 61, Paxton 43

Thursday's first-round results

Elm Creek 52, Lourdes 36 

Archbishop Bergan 73, Fullerton 64

Humphrey/LHF 56, Hartington-Newcastle 36 

Paxton 63, Wauneta-Palisade 45

CLASS D-2

Saturday's results

1st: Johnson-Brock 67, Osmond 54

3rd: Riverside 59, Falls City SH 54

Friday's semifinals

Johnson-Brock 48, Falls City SH 45

Osmond 62, Riverside 50

Thursday's first-round results

Johnson-Brock 67, Humphrey SF 57 

Falls City SH 57, Blue Hill 54

Riverside 67, Exeter-Milligan 48

Osmond 52, Loomis 38

Attendance

Thursday

Pinnacle Bank Arena: 17,429

Devaney Sports Center: 10,806

Lincoln Northeast: 6,757

Lincoln East: 5,810

Total: 40,802

Friday

Pinnacle Bank Arena: 27,426

Devaney Sports Center: 10,626

Total: 38,052

Saturday

Pinnacle Bank Arena: 20,888

Lincoln Southeast: 2,675

Total: 23,563

Three-day total: 102,417

0
0
0
0
0

Load comments