{{featured_button_text}}

Lincoln Duplicate Bridge Club

237 S. 70th St., Suite 205

Results for April 28-May 3:

Sunday evening Awards Party and Club Championship Stratified Open Pairs:

9 tables

North/South:

1. Anne Beaurivage and Jack Conway

2. Jan Loftin and Bill Smith

3. Barb Stone and Lynn Stone

4. Carol Johnstone and Harvey Hornig

East/West:

1. Carol Murray and Steve Hoff

2. Gary Raymond and Walt Case

3. Mary Bartels and Keith Bartels

4. Tricia Wittmaack and Juanita Washburn

5. Kris Scheer and Marilyn Hoskins

6. Mary Doyle and Tim Doyle

Overall:

1. Carol Murray and Steve Hoff

2. Anne Beaurivage and Jack Conway

3. Jan Loftin and Bill Smith

4. Gary Raymond and Walt Case

5. Barb Stone and Lynn Stone

Monday morning Stratified Open Pairs:

8 tables

North/South:

1. Gary Hamilton and Tricia Wittmaack

2. Jim Skulstad and Virgil Stetz

3. Barb Woito and Bill Woito

4. Mary Pat Miller and Chuck Hoster

East/West:

1. Bill Smith and Jan Loftin

2. Connie Barksdale and Juanita Washburn

3. Steve Schroeder and Alex Currie

Tuesday evening Handicap Pairs:

4 tables

1. Bob Reid and Bruce Burns

2. Tom Meyer and Connie Barksdale

3. Irene Thomassen and Mary Bartels

Wednesday evening Team Game:

8 tables

1. Virgil Stetz, Bob Reid, Bill Smith, and Gary Hamilton

2. Walt Case, Gary Raymond, Bruce Burns, and Jim Skulstad

3. Chuck Hoster, Mary Pat Miller, Mary Bartels, and Keith Bartels

4/5 (tie) Jim Mallatt, Norm Newhouse, John Reigle, and David Barber

4/5 (tie) John Carmichael, Kathy Carmichael, Dan Augustyn, and Matt Campbell

Thursday morning Stratified Open Pairs:

4 tables

1. Juanita Washburn and Tricia Wittmaack

2. Bruce Burns and Jim Skulstad

3. Bill Smith and Gary Hamilton

4. Pat Sim and Barb Woito

5. Sharon Lindgren and Mary Doyle

6. Glenda Clare and Janice Sammett-Brown

Friday morning NLM Pairs Teaching Game:

6 tables

North/South:

1. Claire Burns and Donna McClain

2. Linda Kruse and Carol Johnstone

3. Jean Tunnison and Linda Swanson

4. Linda Kahler and Susan Joy

East/West:

1. Arlene Vandertook and Veronica Penn

2. Tim Doyle and Craig Horn

Schedule for week of May 13-17:

Monday: Stratified Open Pairs, 11:30 a.m.

Monday: Lessons, 6:30 p.m.

Tuesday: Handicap Pairs, 6:30 p.m.

Wednesday: Stratified Open Pairs, 6:30 p.m.

Thursday: Club Championship Stratified Open Pairs, 10 a.m.

Thursday: Non-Life Master Pairs, 6:30 p.m.

Friday: NLM Pairs Teaching Game, 10 a.m., with lesson at 9:30 a.m.

0
0
0
0
0

Load comments