Kearney vs. Lincoln East wrestling, 1/4/18

Lincoln East's Peyton Aipperspach lies down in defeat after Kearney's Conner Brown pinned him late in the third round Thursday, Jan. 4, 2018, at East High School.

KAYLA WOLF, Journal Star

Wrestling

NSWCA RATINGS

CLASS A

TEAM: Lincoln East, Kearney, Gretna, Omaha Burke, Millard South, Columbus, Milalrd West, Papillion-La Vista, Papillion-La Vista South, Fremont.

DUAL: Lincoln East, Kearney, Gretna, Millard South, Omaha Burke, Columbus, Norfolk, Lincoln Southwest, Grand Island, Papillion-La Vista.

106: Jakason Burks, Omaha Burke; Ramirez, Grand Isalnd; Durden; Papio South; Swift, Lincoln East; Coyle, Millard South; Donald, Omaha Benson.

113: Sturdivant, Omaha Bryan; Jackson, Millard South; Haynes, Omaha Central; Bonham, Omaha Burke; Diaz, North Platte.

120: Mayfield, Lincoln East; Fielder, Fremont; Niemec, Papio; Knopick, Millard South; Russell, Millard West; Barber, North Platte.

126: Moomey, Kearney; Schmidt, Gretna; Niemic, Papio; Kucera, Columbus; Zebley, Millard West; Rizek, Lincoln East.

132: Sindel, Lincoln Northeast; Carlson, Fremont; Huffman, Millard West; Fauver, Gretna; Baughman, Papio; Kuta, Grand Island.

138: James, Kearney; Cunningham, Gretna; Kinnaman, Lincoln East; Oltman, Lincoln Southwest; Davis, Omaha Central; Urbina, Grand Island.

145: Fry, Lincoln East; Wells, Omaha North; Wagstaff, Bellevue East; Wilson, Kearney; May, Millard West; Betancur, Lincoln Southeast.

152: Dixon, Lincoln East; Huss, Gretna; Kucera, Kearney; Silva, Grand Island; Williams, Omaha Central; Feltes, Lincoln Pius X.

160: Burks, Omaha Burke; Everhart, Gretna; Trumble, Millard South; Odell, Lincoln East; Nawrocki, Bellevue East; Willams, Grand Island.

170: Alford, Lincoln High; Ruffin, North Platte; Sorich, Millard West, Everson, Gretna, Lyman, Lincoln East, Swingman, Columbus.

182: Jarrett, Gretna; Muthersbaugh, Lincoln East; Grape, Columbus; Linear, Papio South; Johnston, Omaha Westside; Stahlbird, Kearney.

195: Miller, Omaha Burke; Soucek, Gretna; DeAnda, Columbus; Myers, Lincoln Southwest; Jackson, Kearney; Freiberg, Norfolk.

220: Montogmery, Norfolk; Fee, Gretna; Rollag, Creighton Prep; Peitzmeyer, Millard South; Boesiger, Lincoln Southwest; Aipperspach, Lincoln Southeast.

285: Harrington, Kearney; Reynolds, Bellevue West; Hasz, Creighton Prep; Cowling, Norfolk; Patterson, Papio; Reinke, Lincoln East.

CLASS D

TEAM: Burwell, 

DUAL: Burwell, Elkhorn Valley, 

106: Russell, High Plains; Mrsny, Pender; Kester, Neligh-Oakdale; Lanham, Plainview; Sauceda, Shelton; Nagel, Morrill.

113: Phillipps, Burwell; Ellis, Winside; Smith, Elm Creek; Wilkinson, Neligh-Oakdale; Murrillo, Morrill; Marshall, Mullen.

120: Stewart, Elkhorn Valley; Shields, Amherst; Christiansen, Plainview; Reimers, Palmer; Wood, Central Valley; Janousek, Hitchcock County.

126: Pawloski, Pleasanton; Nelson, Crawford; Araujo, Bayard; Ibach, Central Valley; Casey, Thayer Central; Guerrero, Southwest.

132: Ostrom, Burwell; Swenson, Oakland-Craig; McKibben, Bayard; Herley, Neligh-Oakdale; Smith, Maxwell; Gurnsey, Clarkson/Leigh.

138: Riggs, Maxwell; Spatz, East Butler; McNeill, Oakland-Craigh; Johnson, Archbishop Bergan; Wortman, Creighton; Stewart, Elkhorn Valley.

145: Riggs, Maxwell; Florell, Amherst; McFarland, Elkhorn Valley; Bohac, East Butler; Coons, Twin Loup; White, Sutherland.

152: Donscheski, Palmer; Jensen, Burwell; Garcia, Morrill; Smith, West Holt; Mckeon, Elm Creek; Ebert, North Central.

160: Kulhanek, Howells-Dodge; Oliver, Pender; Wichmann, Palmer; Dawe, Burwell; Baasch, Amherst; Standiford, Hitchcock County.

170: Atkeson, St. Mary's; Walker, Elm Creek; Howell, Morrill; Duffy, Kenesaw; Baptista, Friend; Schaecher, Elkhorn Valley.

182: Wood, Perkins County; Duffy, Kenesaw; Dawe, Burwell; Heese, Pender; Reeg, Twin River; Thiele, Clearwater-Orchard.

195: Rezac, East Butler; Walker, Elm Creek; Racicky, Ansley/Litchfield; Smith, Tri County; Rahn, Guardian Angels CC; Dillon, Palmyra.

220: Brown, Overton; Andrews, Cambridge; Starr, Southwest; Jung, Palmyra; Hassett, Mullen; Slagle, Shelton.

285: Hughes, Burwell; Skaggs, Axtell; Payne, Hemingford; Ehart, Dundy County Stratton; Yosten, Guardian Angels CC; Perez, Perkins County.

Subscribe to the Lincoln Journal Star

Reporting like this is brought to you by a staff of experienced local journalists committed to telling the stories of your community.
Support from subscribers is vital to continue our mission.

Become a subscriber

Thank you for being a loyal subscriber

Your contribution makes our mission possible.

0
0
0
0
0

Load comments