2012 All-state volleyball and honorable mention

2012-11-21T23:25:00Z 2013-07-12T18:03:31Z 2012 All-state volleyball and honorable mentionBy the Lincoln Journal Star JournalStar.com

ALL-STATE

Class A

First team

Hitter Amber Rolfzen, Papillion-LV South 6-3 Sr.

Hitter Kadie Rolfzen, Papillion-LV South 6-3 Sr.

Hitter Lexi Elman, Omaha Marian 6-0 Sr.

Hitter Katie Higgins, Kearney 6-1 Sr.

Hitter/setter Maggie Heim, Omaha Marian 6-0 Sr.

Setter Kelly Hunter, Papillion-LV South 6-0 Sr.

Libero Sydney Townsend, Lincoln Pius X 5-8 Jr.

Honorary captains – Amber Rolfzen, Kadie Rolfzen and Hunter

Second team

Hitter Marysa Wilkinson, Lincoln Southwest 6-0 Jr.

Hitter Toni Tupper, Lincoln Northeast 6-3 Jr.

Hitter Taylor Burbage, Bellevue East 5-11 Sr.

Hitter Kristy Wieser, Lincoln Pius X 6-1 Sr.

Hitter Kinsley TeKolste, Lincoln Southeast 6-1 Sr.

Setter/hitter Alexa Johnson, Papillion-La Vista 5-11 Sr.

Utility Jaelynn Griess, Lincoln North Star 5-11 Sr.

Class B

First team

Hitter Olivia Boender, Waverly 6-1 Jr.

Hitter Jess Bird, Bennington 6-0 Sr.

Hitter Taylor Thiele, Aurora 5-11 Jr.

Hitter Leanna Willer, Elkhorn 5-10 Sr.

Hitter McKenzie Brown, Northwest 5-10 Jr.

Setter Chandelle Davidson, Gretna 5-7 Sr.

Libero Makenna Meier, Waverly 5-3 Sr.

Honorary captain – Boender

Second team

Hitter Maddy Bruder, Norris 5-11 So.

Hitter Dani Root, Waverly 6-0 Jr.

Hitter Brittany Cech, Elkhorn South 5-10 Sr.

Hitter Alex Opperman, Omaha Gross 6-0 Sr.

Hitter/setter Katie Placke, Northwest 5-10 Jr.

Setter Jess Diederich, Omaha Skutt 5-9 Sr.

Utility Kaitlin Bradley, Crete 5-8 Sr.

Class C-1

First team

Hitter Michaela Mestl, Kearney Catholic 5-6 Sr.

Hitter Bailey Sokolowski, Kearney Catholic 6-1 Sr.

Hitter Michaela Shaw, Sandy Creek 5-11 Sr.

Hitter Payton Chohon, Columbus Scotus 5-10 Jr.

Hitter Megan Wickey, Omaha Concordia 6-0 So.

Setter/hitter Nicki Carson, Ord 6-0 Sr.

Setter/libero Kara Moore, Columbus Scotus 5-6 Sr.

Honorary captain – Mestl

Second team

Hitter Taylor Workman, Lincoln Christian 6-0 Sr.

Hitter Rachel Wald, Douglas County West 5-8 Jr.

Hitter Carlie Bauer, Minden 5-10 Jr.

Hitter Lauran Hellbusch, Columbus Scotus 5-9 Sr.

Hitter Megan Anderson, Kearney Catholic 6-1 Sr.

Setter/hitter Michaela Barry, Norfolk Catholic 5-6 Sr.

Libero Morgan Stute, Kearney Catholic 5-4 So.

Class C-2

First team

Hitter Lexi Steffen, Hartington CC 5-11 Sr.

Hitter Bridgette Baden, Thayer Central 5-10 Sr.

Hitter Carley Remmers, Freeman 6-0 So.

Hitter Brittany Lawrence, North Platte SP 6-3 Jr.

Hitter Morgan Nikkila, Hastings St. Cecilia 5-9 Jr.

Setter/hitter Megan Gebhardt, Lutheran High NE 5-8 Jr.

Utility Hanna Justesen, Elmwood-Murdock 5-9 So.

Honorary captain – Steffen

Second team

Hitter Hope Lambrecht, Wood River 5-9 Jr.

Hitter Conner Novacek, Aquinas 6-2 Sr.

Hitter Maci Coffey, Blue Hill 5-9 Jr.

Hitter Morgan Sunderman, Lutheran High NE 5-11 Jr.

Hitter Lauren Lehmkuhl, Wakefield 5-10 Jr.

Setter Emily Schrempp, Hartington CC 5-5 Sr.

Setter/libero Clare Hamburger, Hastings St. Cecilia 5-8 So.

Class D-1

First team

Hitter KC Heimann, Howells-Dodge 5-9 Sr.

Hitter Jackie Luzum, Exeter-Milligan 5-9 Sr.

Hitter Makaleigh Yantzie, BDS 6-0 Sr.

Hitter Sam Kennedy, Sutherland 6-0 Sr.

Hitter Mackenzie Skupa, Silver Lake 6-2 Sr.

Setter Taylor Erdkamp, Exeter-Milligan 5-5 Sr.

Libero Anna Grovijohn, Howells-Dodge 5-5 Sr.

Honorary captain – Heimann

Second team

Hitter Brook Tripe, Alma 5-7 Sr.

Hitter Abby Ortmeier, Guardian Angels CC 6-0 Sr.

Hitter Sara Brune, Heartland 5-10 Sr.

Hitter Grace Ecklund, Overton 6-0 Sr.

Hitter Jessi Pongratz, St. Mary’s 5-9 Sr.

Setter Joli Hopping, Sutherland 5-4 Sr.

Libero Erica Yound, Exeter-Milligan 5-7 Jr.

Class D-2

First team

Hitter Alyssa Frauendorfer, Humphrey 6-0 Sr.

Hitter Jordan Lempka, Sterling 6-2 Jr.

Hitter Skyler Erickson, Cedar Valley 5-9 Sr.

Hitter Kalynn Dahlke, Hampton 5-9 Sr.

Hitter Abbey Preissler, Giltner 5-11 Sr.

Setter Ellie Geyer, Humphrey 5-7 Jr.

Utility Maddison Nygren, Mead 5-6 Jr.

Honorary captain – Frauendorfer

Second team

Hitter Tarrin Beller, Humphrey 5-11 Fr.

Hitter Kaylee Jensen, Lindsay Holy Family 6-4 Jr.

Hitter Jenscena Hansen, Deshler 5-7 Jr.

Hitter Dani Most, Giltner 5-9 Jr.

Hitter Riley Funk, Ewing 5-9 Jr.

Setter Shayne Vaught, Giltner 5-9 Sr.

Libero Allison Mason, Bertrand 5-4 Jr.

 

Honorable mention

Class A

Bellevue East: Rylie Cascio Jensen; Bellevue West: Katie Imig, Michaela Vitoria, Sage Meyer; Fremont: Gessica Gdowski, Amanda Pieper; Grand Island: Kristen Sullivan, McKenzie Fyfe, Ashton Riedy; Lincoln East: Shelby Blankenbaker; Lincoln High: Cheyanna Kempel; Lincoln Northeast: Kassidy Sullivan, Natalie Bohac; Lincoln North Star: Aspen Green, Lizzy Bales; Lincoln Pius X: Ashley Witt, Kennedy Hegert, Anne Bachmann; Lincoln Southeast: Taylor Lewis, Sydney Taylor, Kylee Wurster; Lincoln Southwest: Malory Dahl, Allie Davis, Madison Egger; Millard North: Makayla Maxwell, Morgan Thompson, Nikki Ohlinger, Jahne Maddock; Millard South: Lynnae Beiermann, Maura Loftus-Hanzek; Millard West: Kamesha Young, Alexis Anderson, Emily Leichner, Cassidy Yong, Casey Shapiro; North Platte: Kylie Wroot, Anna Allberry; Omaha Benson: Kianna Ibis; Omaha Burke: Emily Jensen, Anna Hookham; Omaha Central: Noni Henderson; Omaha Marian: Anne Wolfe, Sydney O’Shaughnessy, Brittany Witt; Omaha North: Samara West; Omaha Westside: Capris Quaites, Anna Skold; Papillion-La Vista: Katie Stephens, Elena Melendez, Tara Woessner; Papillion-La Vista South: Katie Kurtz, Olivia Schonewise, Adyson Goodnight, Raegan LeGrand.

Class B

Alliance: Shae Brennan, Kennedy Cyza; Aurora: Kiley Hixson, Allison Penner; Beatrice: Tori Sutter, Courtney Jurgens, Jordyn Ragland; Bennington: Samantha Hansen; Crete: Morgan Hill; Elkhorn: Brenna Nelson; Elkhorn South: Ashley Knight, Alli Rogers; Gering: Santanna Mitchell; Gretna: Natalie Mickelson, Halie McArdle, Rian Kirby; Hastings: Kathleen Bartunek; Holdrege: Rachel Jelden; Nebraska City: Kristi Lant; Norris: Kasey Hohlen, Kylie Hohlen, Hannah Olsen, Bridget Bucher; Northwest: Morgan Westphal, Erin Sorahan, Kaley Werner; Omaha Duchesne: Amanda Foje, Tori Lee; Omaha Gross: Shelby Mlynczak, Ellie Targy, Tahlyr Banks; Omaha Skutt: Michelle Thommi, Claire Knust, Taylor Holz; Platteview: Sam Swanson; Ralston: Maddie Goltl; Scottsbluff: Lauren Miller; Seward: Kourteney Zadina, Ashlyn Hanson, Sierra Roth; Sidney: Kali Robb, Madi Malzahn, Karissa Segelke; South Sioux City: Morgan Hansen, Julia Hartnett; Waverly: Mackenzie Hyde; York: Aleah Rosenau, Erica Koehler, Olivia Stubbs.

Class C-1

Adams Central: Sarah Allen; Ainsworth: Schylar Philben; Arlington: Sydney Whitmarsh; Ashland-Greenwood: Jennifer Klaudt, Kaitlynn Thomas, Kirsten Laune; Auburn: Taylor Petersen, Tierra Williams; Battle Creek: Kate Zila; Bishop Neumann: Kelly Dailey; Boone Central/Newman Grove: Jade Gottier; Boys Town: Annie Poland; Broken Bow: Halie Jones; Centennial: Makenna Obermier; Central City: Paige Benner; Chadron: Ashlyn Eitemiller, Alia Brennan, Margaret Earney, Ashlea Kerr; Chase County: Bethany Sorensen; Columbus Lakeview: Molly Gotschall, Liz Loseke; Columbus Scotus: Alyssa Foltz; DC West: Kylie Wald, Emma Coenen; Fairbury: Paige Husa; Fillmore Central: Audrey Malone, Lindsey Maloley; Gibbon: Harlie Brown; Gordon-Rushville: Sara Marlatt; Gothenburg: Jacey Wiggins, Tiani Reeves, Reagan Geiken; Grand Island Central Catholic: Sam Moravec, Emma Benton, Lucky Gratopp, Sadie Goering; Kearney Catholic: Shayla Conner, Kalyn Brannagan; Kimball: Amber Kilgore, Regan Hinton; Lincoln Christian: Michaela Bubak, Alayna Kavanaugh, Hannah Taylor, Jenna Humphrey, Bailey Friesen, Esther Kelley; Lincoln Lutheran: Tara Ziegelbein, Claire Dull, Cassie Hedlund, Mikayla Higgins; Madison: Aurora Piceno; Milford: Becca Anderson, Haley Moore, Madison Millikan; Minden: Ali Rowse, Alaina Boudreau, Sydney Stadler; Mitchell: Taylor Peters, Chalsey Grentz; Norfolk Catholic: Amy Miller, Lynne Borgmann, Rachel Wieser; Ogallala: Kendall Schroer, Morgan Reed, Sidney Mell, Carley Kay; Omaha Concordia: Taylor Wickey; O’Neill: Lindsey Appleby; Pierce: Krystina Koepke, Rachel Wiedenfeld; Raymond Central: Callie Christensen; Sandy Creek: Taylor Hinrichs; Syracuse: Julia Reed, Kendall Hallstrom, Paige Zastera; Valentine: Allie Millard, Skylar Mathis; Wahoo: Darcy Barry, Laura Barry, Caroline Hohl, Samantha Grandgenett.

Class C-2

Aquinas: Kirby Pelan, Becky White; Arcadia-Loup City: Morgan McDonald; Archbishop Bergan: Mary Alderson; Bayard: Breanna Korell; Blue Hill: April Faimon, Kortney Allen; Centura: Casey Krolikowski; Creighton: Rebecca Eggerling; Crofton: Maria Wortmann, Bridget Arens; Doniphan-Trumbull: Jordyn Brummund; Kaylee Glover; Dundy County-Stratton: Angela Crouse; East Butler: Payton Robley, Donnita Helman; Elgin Public/Pope John: Chelsi Mescher; Freeman: Kylie Trobee; Hartington Cedar Catholic: Katelyn Dickes, Kallie Leise, Siera Becker; Hastings St. Cecilia: Olivia Thomas, Arika Kitten, Alyssa Schropp; Hemingford: Kelsy Wood; Hershey: Daynlee Miller, Maegan Hiatt, Brooke Munsen; Homer: Makayla Murphy; Humboldt-Table Rock-Steinauer: Josie Morehead; Johnson County Central: Lauren Klaasmeyer; Laurel-Concord/Coleridge: Kiley Thompson; Lutheran High Northeast: Mandi Uecker, Jessica Masters, Morgan Uhlir; Malcolm: Alex Brockhaus, Kayln Locke; Neligh-Oakdale: Kelley Cardin; Nebraska Christian: Cailyn Ostrand; North Bend Central: Alexis Allgood; North Platte St. Pat’s: Samantha Byrn, Shelby Allberry, Brooke Boucher; Omaha Brownell-Talbot: Sydney Woods, Katie Zheng; Palmyra: Caitlin Peterson, Klaire Phillips; Perkins County: Shania Metcalf; Plainview: Taylor Hampton; Shelby-Rising City: Jessica Nekl; Southern: Kelsey Buss, Jeryn Creek; Southern Valley: Baily Craig, McKenzie Nielsen; Superior: Jaysa Hoins; Sutton: Maria Van Kirk, Maryah Calkins; Stanton: Kennedy Cheyney; Tekamah-Herman: Erin Gross, Sierra Bowland; Thayer Central: Kelsey Long, Tarryn Tietjen; Weeping Water: Marylyn Mozena; West Holt: Shelby Weber, Megan Wenner, Katie Miksch; Wakefield: Sydney Rose; Wisner-Pilger: Makenzie Kalkowski, Megan Springer; Emma Heermann; Wood River: Alexis Burghardt, Kelsey Bahe; Yutan: Morgan O’Malley, Madison Egr, Brooke Kelly.

Class D-1

Allen: Brittany Sullivan, Lindsey Jones; Alma: Britney Davis, Mariah Heft, Hannah Hays; Ansley-Litchfield: Taylor Pickar, Lindsay Siegel; Shawna Paitz; Arapahoe: Rochelle Wendland; BDS: Christy Swartzendruber, Matyson Kleinschmidt, Taylor Houck; Bloomfield: Autumn Luger; Burwell: McKenna McClintic, Miranda Maxson; Cambridge: Jordin Wasson; Cedar Bluffs: Courtney Cleveringa; Creek Valley: Summer Mueller; Cross County: Brooke Anderson; CWC: Jordan Wiezki; Diller-Odell: Taylor Rupprecht; Elm Creek: Torie Miner, Casi Sutherland; Elwood: Rachel Mahlberg; Emerson-Hubbard: Marisa Blanke, Kylie Belt; Eustis-Farnam: Preston Reiker, Alex Pleschourt; Exeter-Milligan: Jennifer Pribyl, Megan Zwickl, Malinda Hall; Friend: Taylor Menke; Fullerton: Tawni Hellsbusch; Guardian Angels CC: Emily Knobbe, Jamie Petz; Hartington: Michaela Dendinger; Heartland: Mikalyn Dick, Ashton Kroeker; High Plains: Morgan Van Housen; Hitchcock County: Alexis Bantz, Lesley Stehno; Howells-Dodge: Heather Muller, Amanda Evert; Haley Kampschnieder; Johnson-Brock: Brooklyn Westenburg, Claire Rush; Kenesaw: Kelli Mack; Lourdes Central Catholic: Karley Kreifels, Kim Osovski; Maxwell: Tracy Blake; Orchard/Clearwater: Emily Filsinger; Overton: Kinzy Enochs, Madison Beavers; Palmer: Shayla Wichmann; Pawnee City: Jenna Habegger, Courtney Mathewson; Paxton: Brekkan Martinosky, Taylor Holzfaster, Bailee Schow; Pender: Paige Ballinger, Trista Morgan; Potter-Dix: Conner Wolff, Kaidee Livingstone; Red Cloud: Bailey Lewis; Silver Lake: Meghan Rockefeller, Kila Timm; Scribner-Snyder: Autumn Schulenberg; Southwest: Kenzie May; St. Mary’s: Brooke Bauer, Mackenzie Wecker, Kaylee Krotter; Sutherland: Jalyne Schuster, Kelsey Dillenburg; Twin Loup: Alex Hart, Becca Clark; Wilcox-Hildreth: Jessica Harms.

Class D-2

Amherst: Sydney Taubenheim; Axtell: Hannah Kring, Carlie Prososki, Jordan Miller; Bancroft-Rosalie: Allie Vogt; Bertrand: Mattison Peterson, Brittany Shipp; Brady: Valerie Most, Dakota Terry; Cedar Valley: Lindsay Lammers; Deshler: Lauren Schmidt; Dorchester: Brook Zoubek; Elkhorn Valley: Lisa Henseleit; Eustis-Farnam: Preston Reiker, Alex Pleschourt; Falls City Sacred Heart: Ashli Jordan, Maggie Goltz, Elizabeth Magdanz; Ewing: Tori Thramer, Katie Koenig; Giltner: Darby Hinrichs; Hampton: Hannah Bamesberger, Hannah Carlson; Humphrey: Haley Roelle; Lawrence-Nelson: Cherokee Frahm-Thayer; Lewiston: Amber Wehrbein; Leyton: Katy Ernest, Kelsey Waite, Kassandrea Harris; Lindsay Holy Family: Ellie Kurtenbach; Lyons-Decatur Northeast: Brenna Wakeley; Mead: Julia Schnell, Lauren Taylor, Haley Konecky; Medicine Valley: Taylor Sandoe; Meridian: Blair Hofstetter; Mullen: Rachel Hoesing, Madison Tomlinson; Nebraska Lutheran: Kaylyn Beierman; Osmond: Carissa Gutz, Laurel Krohn, Brianna Kumm; Sandhills-Thedford: Sarah Miles, Madison Taylor; South Platte: Lindsey Kotschwar; St. Edward: Allison Merrell; Sterling: Jenna Nieveen, Stasia Nielsen; Stuart: Caitlin Kunz, Shelby Paxton; Wallace: Christina Daniels; Walthill: Marcel Grant; Wauneta-Palisade: Sydnee Harchelroad; Wausa: Abbi Hegge; West Boyd: Hannah Sobotka; Winside: Nazya Thies; Wynot: Shelby Hochstein, Erica Burbach.

Reach Ron Powell at 402-473-7437 or rpowell@journalstar.com.

Copyright 2015 JournalStar.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow us on Twitter

Stay Connected

Schools