Subscribe for 33¢ / day
State track finals, 5/20

Lincoln East's Madi Muma competes in the Class A 800-meter run during last year's state track meet at Burke Stadium in Omaha.

FRANCIS GARDLER, JOURNAL STAR FILE PHOTO

Boys

100: C  Dylan Kautz, Norfolk Catholic (’16, B; ’17).

200: C — Dylan Kautz, Norfolk Catholic (’16, B; ’17).

400: D — Brent Wetovick, Fullerton.

800: A — Franklin Shue, Millard West (’16); B — Justin Karstetter, Elkhorn; C — Aubrey Fangmeier, Thayer Central; D — Brent Wetovick, Fullerton.

1,600: B — Xavier Arellano, Gering; C — Justin Vrooman, Hastings St. Cecilia; D — Brent Wetovick, Fullerton.

3,200: B — Luke Stuckey, York; C — Justin Vrooman, Hastings St. Cecilia; D — Blake Ahlers, Boyd County.

110 hurdles: A — Darius Luff, Lincoln High.

300 hurdles: C — Phalen Sanford, Dundy County-Stratton.

High jump: B — Mayson Conner, York (’16, ’17).

Long jump: D — Griffin Smith, North Central.

Triple jump: B — Josslyn Linse, Platteview.

Pole vault: B — Chase Berry, Seward; D — Thomas Mick, BDS.

Shot put: B — Cameron Jurgens, Beatrice (’16, ’17).

Discus: B — Cameron Jurgens, Beatrice (’15, ’16, ’17).

Girls

100: A — Jaylen Knight, Omaha Westside; B — Alexandria Gilbert, Elkhorn; D — Alixzandra Bloom, Riverside; Jordan Hansen, Giltner (‘15).

200: B — Alexandria Gilbert, Elkhorn; D — Alixzandra Bloom, Riverside; Jordan Hansen, Giltner (’15, ’16).

800: A — Madi Muma, Lincoln East; C — Rylee Rice, Ainsworth; Jori Peters, Mitchell (’16); D — Emery Swan, Brady (’16, ’17).

1,600: C — Rylee Rice, Ainsworth; Haley Arens, Crofton (’16).

3,200: B — Mazie Larsen, Gretna (now in A); C — Haley Arens, Crofton (’16, ’17).

100 hurdles: B — Lauren Tamayo, Ralston; C — Rylee Rice, Ainsworth; D — Skylar Hadley, Loomis.

300 hurdles: A — Caelyn Christiancy, Lincoln Southwest; C — Rylee Rice, Ainsworth; D — Claire Cornell, Elm Creek.

High jump: A — Taylor Stoltz, Norfolk; B — Kennedy Berreckman, Cozad; C — Mackenzie Koepke, Lincoln Lutheran.

Long jump: A — Kiana Estima, Omaha Benson; B — Karsen Sears, Northwest; D — Claire Cornell, Elm Creek (’16, ’17).

Triple jump: C — Taya Beller, Humphrey/Lindsay Holy Family (now in D).

Pole vault: A — Jaidyn Garrett, Columbus; B — Madyson Johnstone, Sidney; C — Hallee Mann, Burwell; D — Hannah Preissler, Giltner.

Shot put: A — Ella Godfrey, Kearney; B — Marika Spencer, Columbus Scotus.

Discus: A — Ella Godfrey, Kearney; B — Marika Spencer, Columbus Scotus; C — Kalynn Meyer, Superior.

0
0
0
0
0

Sports reporter

Ron Powell is a longtime prep writer for the Journal Star. He covers high school football, boys basketball and track as well as state college football and Husker and professional tennis.

Load comments