Subscribe for 33¢ / day
State swimming

The girls 400-yard freestyle consolation heat leave the blocks at the start of the race during the state swimming finals on Saturday, Feb. 25, 2017, at the Devaney Sports Center. AMBER BAESLER, Journal Star

AMBER BAESLER, Journal Star

BOYS FINALS RESULTS

TEAM SCORING: Creighton Prep 449.5, Norfolk 213, Papillion-La Vista/PLVS 171.5, Lincoln East 150, Omaha Westside 135, Millard North 119.5, Millard West 116, Lincoln Southwest 113, Lincoln Pius X 110, Millard South 93, Kearney 86, Scottsbluff-Gering 85, Bellevue West 73, Elkhorn/Elkhorn South 72, Omaha Burke 62, Grand Island 60, Ralston/Omaha Gross 60, Lincoln Northeast 59, Lincoln Southeast 33.5, Hastings 20, Omaha Central 10, South Sioux City 7, Beatrice 6, Columbus 4, Lincoln High 3, Lincoln North Star 1.

INDIVIDUAL FINALS

200 medley relay—1. Creighton Prep (Piti, Buechler, Clark, Simmons), 1:35.46; 2. Papillion-La Vista/PLVS, 1:36.04; 3. Lincoln Southwest (Ayars, Nolte, Reid, Wortman), 1:37.07; 4. Omaha Westside, 1:38.57; 5. Millard South, 1:38.86; 6. Omaha Burke, 1:39.36; 7. Lincoln Pius X (Coffey, Newland, Berrick, Kearns), 1:39.44; 8. Norfolk, 1:40.04. Consolation finals notables: 11. Lincoln East (Piro, Petty, LaPointe, Janike), 1:39.98; 14. Lincoln Northeast (Hawkins, Larson, Rinaker, Feit), 1:41.37.

200 freestyle—1. Matthew Novinski, Grand Island, 1:39.86; 2. Joshua Roh, Lincoln East, 1:41.43; 3. Preston Lau, Millard West, 1:45.65; Caleb Harthoorn, Norfolk, 1:46.13; 5. Timothy Thies, Hastings, 1:46.21; 6. Tanner Cardin, Bellevue West, 1:46.49; 7. Jackson Hanus, Omaha Westside, 1:46.86; 8. Jon Gouger, Creighton Prep, 1:46.94. Consolation finals notables: 10. Trevor Holland, Lincoln Southeast, 1:47.00; 11. Jared Murray, Lincoln East, 1:47.21.

200 IM—T1. Caleb Piti, Creighton Prep, 1:54.10; T1. Noah Barr, Papillion-LV/PLVS, 1:54.10; 3. Conner Funke, Creighton Prep, 1:55.49; 4. Jacob Sutej, Creighton Prep, 1:56.44; 5. Chase Larson, Lincoln Northeast, 1:57.45; 6. Rush Clark, Creighton Prep, 1:58.05; 7. Ross Adkins, Millard North, 1:58.08; 8. Grayson Stanton, Papillion-LV/PLVS, 1:58.53. Consolation finals notables: 11. Alex Petty, Lincoln East, 2:00.25; 12. Brandon LaPointe, Lincoln East, 2:00.55; 13. Michael Ayars, Lincoln Southwest, 2:01.61; 14. Chas Nolte, Lincoln Southwest, 2:01.61; 15. Joseph Berrick, Lincoln Pius X, 2:02.63.

50 freestyle—1. Cameron Carney, Norfolk, 21.20; 2. Trent Mischo, Millard North, 21.23; 3. Nick Soltys, Creighton Prep, 21.32; 4. William Tjaden, Creighton Prep, 21.47; 5. Ryan Patterson, Elkhorn/Elkhorn South, 21.78; 6. McKay Lake, Scottsbluff-Gering, 21.81; 7. Javier Quinones, Papillion-LV/PLVS, 22.09; 8. Kellen Carney, Norfolk, 22.22. Consolation finals notables: 11. Conor Kearns, Lincoln Pius X, 22.27; 13. Alex Sokolov, Lincoln Southeast, 22.44.

100 butterfly—1. Colin LaFave, Creighton Prep, 50.01; 2. Nolan Reid, Lincoln Southwest, 51.31; 3. Rush Clark, Creighton Prep, 51.80; 4. Orion-Bay Tucker, Millard South, 52.43; 5. Jon Gouger, Creighton Prep, 52.82; 6. Evan Thorell, Omaha Westside, 52.97; 7. Ryan Cronin, Creighton Prep, 53.25 Consolation finals notables: T11. Alex Sokolov, Lincoln Southeast, 53.79; 14. Garrett Brockman, Lincoln High, 54.52; 15. Crispin Corpuz, Lincoln Pius X, 55.24.

100 freestyle—1. Cameron Carney, Norfolk, 45.97; 2. Trent Mischo, Millard North, 46.02; 3. Collin McKelvey, Kearney, 46.79; 4. Nick Soltys, Creighton Prep, 47.18; 5. McKay Lake, Scottsbluff-Gering, 47.88; 6. Michael Simmons, Creighton Prep, 48.09; 7. Javier Quinones, Papillion-LV/PLVS, 48.17; 8. Kayden McCullough, Creighton Prep, 49.00. Consolation final notable: Trevor Holland, Lincoln Southeast, 49.76.

500 freestyle—1. Lukas Hezel, Ralston/Omaha Gross, 4:42.48; 2. Joshua Roh, Lincoln East, 4:43.94; 3. Jackson Hanus, Omaha Westside, 4:48.39; 4. Preston Lau, Millard West, 4:50.00; 5. Grayson Stanton, Papillion-LV/PLVS, 4:52.10; 6. Jordan Coffey, Lincoln Pius X, 4:53.86; 7. Tanner Cardin, Bellevue West, 4:54.17; 8. Daniel Perry, Creighton Prep, 4:54.58. Consolation final notables: 11. Jared Murray, Lincoln East, 4:57.91; 13. John Liliedahl, Lincoln Pius X, 5:00.70.

200 freestyle relay—1. Creighton Prep (LaFave, Soltys, Funke, Tjaden), 1:25.74; 2. Norfolk, 1:26.00; 3. Millard North, 1:27.27; 4. Lincoln Southwest (Ayars, Nolte, Wortman, Reid), 1:28.63; 5. Lincoln East (LaPointe, Janike, Murray, Roh), 1:28.80; 6. Scottsbluff-Gering, 1:28.90; 7. Millard West, 1:29.51; 8. Omaha Westside, 1:29.97. Consolation finals notables: 10. Lincoln Pius X (Pynes, Kempf, Berrick, Kearns), 1:30.72; 12. Lincoln Southeast (Sokolov, Westphal, Keester, Holland), 1:31.16.

100 backstroke—1. Matthew Novinski, Grand Island, 48.72; 2. Colin LaFave, Creighton Prep, 50.24; 3. Lukas Hezel, Ralston/Omaha Gross, 50.91; 4. Mark Cavanaugh, Papillion-LV/PLVS, 52.42; 5. Caleb Piti, Creighton Prep, 52.67; 6. Collin McKelvey, Kearney, 52.81; 7. Nolan Reid, Lincoln Southwest, 53.05; 8. Kellen Carney, Norfolk, 53.36. Consolation finals notables: 12. Jordan Coffey, Lincoln Pius X, 54.24; 14. Michael Ayars, Lincoln Southwest, 55.53.

100 breaststroke—1. Christian Howell, Bellevue West, 57.22; 2. Noah Barr, Papillion-LV/PLVS, 57.51; 3. Conner Funke, Creighton Prep, 58.50; 4. Samuel Buechler, Creighton Prep, 59.06; 5. Alex Petty, Lincoln East, 59.07; 6. Jacob Sutej, Creighton Prep, 59.31; 7. Chas Nolte, Lincoln Southwest, 59.64; 8. Irving Delgado, Creighton Prep, 59.75. Consolation finals notables: 9. Brandon LaPointe, 1:00.70; 12. Ethan Newland, Lincoln Pius X, 1:01.52.

400 freestyle relay—1. Creighton Prep (Tjaden, Soltys, Gouger, LaFave), 3:08.06; 2. Norfolk, 3:09.41; 3. Papillion-La Vista/PLVS 3:12.30; 4. Lincoln East (Janike, Petty, Murray, Roh), 3:16.84; 5. Scottsbluff-Gering, 3:17.93; 6. Millard West, 3:19.36; 7. Kearney, 3:20.05; 8. Lincoln Northeast (Feit, Stander, Hawkins, Larson), 3:20.57. Consolation finals notables: 12. Lincoln Pius X (Corpuz, Pynes, Liliedahl, Coffey), 3:20.97; 15. Lincoln Southeast (Sokolov, Kounikeev, Westphal, Holland), 3:23.62.

GIRLS FINALS RESULTS

TEAM SCORING: Lincoln Southwest 496.5, Omaha Marian 297, Lincoln Pius X 158.5, Lincoln East 148, Millard West 135, Elkhorn/Elkhorn South 118, Omaha Burke 114, Omaha Central 108, Lincoln Southeast 92, Ralston/Omaha Gross 84.5, Fremont 71, Omaha Westside 57, Papillion-La Vista/PLVS 55, Bellevue West 57, Millard North 51, Millard South 48, Norfolk 41, Hastings 30, Grand Island 28, Omaha Duchesne 28, Grand Island 28, Omaha Duchesne 28, Lincoln High 15, Scottsbluff-Gering 15, Omaha Skutt 13, Lincoln North Star 9, Kearney 8, McCook 1.5.

INDIVIDUAL FINALS

200 medley relay—1. Lincoln Southwest (C. Walstad, Calegan, Witt, Palmer), 1:39.68; 2. Lincoln Southeast (Mantonoya, Beal, Carlson, Ertz), 1:49.36; 3. Omaha Marian, 1:49.38; 4. Omaha Burke, 1:51.80; 5. Millard West, 1:51.84; 6. Ralston/Omaha Gross, 1:52.44. Consolation finals notable: 9. Lincoln East (Piippo, Ather, Roberts, Altmaier), 1:52.50.

200 freestyle—1. Alana Palmer, Lincoln Southwest, 1:48.74; 2. Shelby Mullendore, Lincoln Southwest, 1:55.65; 3. Cassie Palmer, Omaha Marian, 1:56.53; 4. Madi White, Omaha Central, 1:57.44; 5. Emily Jacobson, Ralston/Omaha Gross, 1:57.68; 6. Hayley Addison, Millard West, 1:59.01; 7. Lauren Mayo, Elkhorn/Elkhorn South, 1:59.03; 8. Gator Lunzmann, Lincoln Southwest, 1:59.89. Consolation finals notables: 10. Makenzie Delgado, Lincoln East, 1:58.12; 12. Olivia Theil, Lincoln Pius X, 1:58.85.

20 IM—1. Caroline Theil, Lincoln Pius X, 2:01.63; 2. Berkeley Livingston, Lincoln Southwest, 2:05.11; 3. Katie Stonehocker, Lincoln Pius X, 2:06.58; 4. Marti Walstad, Lincoln Southwest, 2:09.37; 5. Elizabeth Richardson, Omaha Burke, 2:10.08; 6. Jenna Popp, Omaha Marian, 2:10.11; 7. Sydney Cole, Elkhorn/Elkhorn South, 2:10.26; 8. Payton Hall, Millard West, 2:12.89. Consolation finals notable: 10. Esme Sipp, Lincoln Southwest, 2:12.73.

50 freestyle—1. Naeleah Hadford, Omaha Marian, 23.04; 2. Alana Palmer, Lincoln Southwest, 23.07; 3. Clara Walstad, Lincoln Southwest, 23.34; 4. Anna Heinrich, Lincoln Southwest, 23.67; 5. Kami Fox, Omaha Burke, 24.24; 6. Olivia Tate, Omaha Marian, 24.28; 7. Morgan Baker, Hastings, 24.51; 8. Delaney Kottke, Omaha Marian, 24.54. Consolation finals notables: 9. Abby Ertz, Lincoln Southeast, 24.69; T11. Allison Becker, Lincoln Pius X, 25.13; T15. Reanne Reida, Lincoln Southwest, 25.49.

100 butterfly—1. Kaitlyn Witt, Lincoln Southwest, 54.77; 2. Caroline Theil, Lincoln Pius X, 55.45; 3. Marusha Ather, Lincoln East, 58.16; 4. Jessi Ferguson, Omaha Central, 58.66; 5. Holly Olson, Papillion-LV/PLVS, 58.67; 6. Isabella Pantano, Omaha Marian, 58.72; 7. Delaney Kottke, Omaha Marian, 58.89; 8. Sydney Schneider, Lincoln Southwest, 59.01. Consolation finals notable: 11. Gator Lunzmann, Lincoln Southwest, 59.84.

100 freestyle—1. Olivia Calegan, Lincoln Southwest, 49.48; 2. Naeleah Hadford, Omaha Marian, 51.00; 3. Shelby Mullendore, Lincoln Southwest, 53.04; 4. Olivia Tate, Omaha Marian, 53.15; 5. Marti Walstad, Lincoln Southwest, 53.04; 6. Kami Fox, Omaha Burke, 53.33; 7. Morgan Baker, Hastings, 53.42; 8. Madison Beal, Lincoln Southeast, 53.86. Consolation finals notables: 9. Allison Becker, Lincoln Pius X, 54.07; 12. Abigail Mitchell, Lincoln Pius X, 54.90; 13. Josie Ford, Lincoln Southwest, 55.07.

500 freestyle—1. Berkeley Livingston, Lincoln Southwest, 5:06.00; 2. Laina Bayles, Omaha Westside, 5:10.90; 3. Cassie Palmer, Omaha Marian, 5:12.98; 4. Sydney Cole, Elkhorn/Elkhorn South, 5:13.73; 5. Makenzie Delgado, Lincoln East, 5:14.71; 6. Isabella Miceli, Millard West, 5:21.67; 7. Olivia Theil, Lincoln Pius X, 5:24.57; 8. Lauren Gifford, Fremont, 5:26.11.

200 freestyle relay—1. Lincoln Southwest (Calegan, C. Walstad, Heinrich, Mullendore), 1:33.95; 2. Omaha Marian, 1:36.04; 3. Ralston/Omaha Gross, 1:39.84; 4. Omaha Central, 1:40.48; 5. Lincoln East (Altmaier, Jurich, Jackman, Butalla), 1:40.64; 6. Norfolk, 1:40.87; 7. Millard West, 1:40.90; 8. Omaha Burke, 1:41.21. Consolation finals notables: 9. Lincoln Southeast (Ertz, Mantonya, Carlson, Beal), 1:40.82; 10. Lincoln Pius X (Stonehocker, Owens, Schmit, Welsh), 1:41.28.

100 backstroke—1. Clara Walstad, Lincoln Southwest, 54.80; 2. Elizabeth Richardson, Omaha Burke, 57.24; 3. Emma Walz, Fremont, 58.42; 4. Esme Sipp, Lincoln Southwest, 58.82; 5. Sydney Schneider, Lincoln Southwest, 59.23; 6. Molly Miller, 59.36; 7. Josie Ford, Lincoln Southwest, 59.38; 8. Hannah Miller, Elkhorn/Elkhorn South, 1:01.07. Consolation finals notables: 13. Margaret Mantonya, Lincoln Southeast, 1:00.90; 14. Kara Owens, Lincoln Pius X, 1:00.97.

100 breaststroke—1. Olivia Calegan, Lincoln Southwest, 1:01.70; 2. Katie Stonehocker, Lincoln Pius X, 1:03.73; 3. Anna Heinrich, Lincoln Southwest, 1:05.01; 4. Kaitlyn Witt, Lincoln Southwest, 1:06.07; 5. Jenna Popp, Omaha Marian, 1:06.88; 6. Marusha Ather, Lincoln East, 1:07.36; 7. Paige Hunt, Elkhorn/Elkhorn South, 1:07.61; 8. Payton Hall, Millard West, 1:09.01. Consolation finals notables: 9. Madison Beal, Lincoln Southeast, 1:07.30; 10. Averie Frye, Lincoln Southeast, 1:08.21; 14. Abigail Mitchell, Lincoln Pius X, 1:09.13; 16. Jillian Altmaier, Lincoln East, 1:09.98.

400 freestyle relay—1. Lincoln Southwest (Palmer, Livingston, M. Walstad, Mullendore), 3:29.49; 2. Omaha Marian, 3:32.82; 3. Lincoln Pius X (O. Theil, Becker, Mitchell, C. Theil), 3:36.55; 4. Omaha Central, 3:37.36; 5. Millard West, 3:42.34; 6. Lincoln East (Delgado, Butalla, Jackman, Lienemann), 3:42.48; 7. Fremont, 3:43.76; 8. Millard North, 3:44.68.

0
0
0
0
0

Load comments