HAC Swimming Finals, 2.11.17

Lincoln Southwest's Olivia Calegan competes in the 100-yard breaststroke during the Heartland Athletic Conference swimming finals on Saturday, Feb. 11, 2017, at Lincoln Southeast High School. MATT RYERSON, Journal Star

MATT RYERSON, Journal Star

GIRLS SWIMMING & DIVING

(With state finish and finals time)

200 medley relay: Lincoln Southwest (Clara Walstad, sr.; Olivia Calegan, sr.; Kaitlyn Witt, jr; Alana Palmer, jr.), 1st, 1:39.68

200 freestyle: Palmer, Lincoln Southwest, jr., 1st, 1:48.74

200 IM: Caroline Theil, Lincoln Pius X, jr., 1st, 2:01.63

50 freestyle: Palmer, Lincoln Southwest, jr., 2nd, :23.07

Diving: Payton Prall, Lincoln High, sr., 4th, 373.15; and Abbi Rouse, Lincoln East, jr., 6th, 370.30 

100 butterfly: Witt, Lincoln Southwest, jr., 1st, :54.77

100 freestyle: Calegan, Lincoln Southwest, sr., 1st, :49.48

500 freestyle: Berkeley Livingston, Lincoln Southwest, so., 1st, 5:06.00

200 freestyle relay: Lincoln Southwest (Calegan, sr.; Walstad, sr.; Anna Heinrich, so.; Shelby Mullendore, jr.), 1st, 1:33.95

100 backstroke: Walstad, Lincoln Southwest, sr., 1st, :54.80

100 breaststroke: Calegan, Lincoln Southwest, sr., 1st, 1:01.70

400 freestyle relay: Lincoln Southwest (Palmer, jr.; Livingston, so.; Marti Walstad, fr.; Mullendore, jr.), 1st, 3:29.40

Honorary captain: Olivia Calegan, Lincoln Southwest.

BOYS SWIMMING & DIVING

(With state finish and finals time)

200 medley relay: Lincoln Southwest (Michael Ayars, jr.; Chas Nolte, so.; Nolan Reid, sr.; Ben Wortman, sr.), 3rd, 1:37.07

200 freestyle: Joshua Roh, Lincoln East, sr., 2nd, 1:41.43

200 IM: Chase Larson, Lincoln Northeast, jr., 5th, 1:57.45

50 freestyle: Conor Kearns, Lincoln Pius X, sr., 11th, :22.27

Diving: Aaron Haeffner, Lincoln Northeast, jr., 2nd, 449.40

100 butterfly: Reid, Lincoln Southwest, sr., 2nd, :51.31

100 freestyle: Trevor Holland, Lincoln Southeast, sr., 14th, :49.76

500 freestyle: Roh, Lincoln East, sr., 2nd, 4:43.94

200 freestyle relay: Lincoln Southwest (Ayars, jr.; Nolte, so.; Wortman, sr.; Reid, sr.), 4th, 1:28.63

100 backstroke: Reid, Lincoln Southwest, sr., 7th, :53.05

100 breaststroke: Alex Petty, Lincoln East, so., 5th, :59.07

400 freestyle relay: Lincoln East (Aaron Janike, sr.; Petty, so.; Jared Murray, jr.; Roh, sr.), 4th, 3:16.84

Honorary captain: Joshua Roh, Lincoln East.

0
0
0
0
0

Load comments