Football

CLASS A

Monday's championship

At Memorial Stadium

Millard North 17, Omaha North 14

Nov. 9 semifinals

Millard North 38, Millard South 35

Omaha North 38, Creighton Prep 17

Nov. 2 quarterfinals

Millard North 35, Omaha Burke 23

Millard South 17, Millard West 14

Creighton Prep 28, Omaha Central 14

Omaha North 33, Lincoln Southeast 30

Oct. 26 first round

Millard North 62, Norfolk 7

Omaha Burke 35, Omaha Westside 18

Millard West 33, Lincoln Pius X 17

Millard South 38, Papillion-La Vista 23

Omaha Central 20, Kearney 18

Creighton Prep 34, Lincoln North Star 28

Omaha North 28, Lincoln Southwest 10

Lincoln Southeast 45, Bellevue West 14

CLASS B

Tuesday's championship

At Memorial Stadium

Omaha Gross (11-1) vs. Norris (10-2), 7:15 p.m.

Nov. 9 semifinals

Omaha Gross 14, Elkhorn 7

Norris 52, Aurora 13

Nov. 2 quarterfinals

Elkhorn 10, York 7

Omaha Gross 9, Omaha Skutt 6

Aurora 27, Beatrice 19

Norris 28, Gretna 7

Oct. 26 first round

York 28, Scottsbluff 9

Elkhorn 27, Blair 20

Omaha Gross 45, Plattsmouth 21

Omaha Skutt 28, Ralston 0

Beatrice 20, Elkhorn South 7

Aurora 23, Northwest 20

Norris 26, McCook 21

Gretna 60, South Sioux City 14

CLASS C-1

Tuesday's championship

At Memorial Stadium

Norfolk Catholic 24, Boone Central/NG 13

Nov. 12 semifinals

Boone Central/NG 21, Adams Central 14

Norfolk Catholic 34, Pierce 14

Nov. 6 quarterfinals

Boone Central/NG 38, Gothenburg 20

Adams Central 28, Kearney Catholic 7

Norfolk Catholic 51, Fort Calhoun 8

Pierce 35, Wahoo 7

Oct. 31 second-round

Boone Central/NG 48, Chase County 20

Gothenburg 12, Chadron 0

Kearney Catholic 41, Broken Bow 0

Adams Central 12, Grand Island CC 6

Norfolk Catholic 53, Boys Town 18

Fort Calhoun 42, Ashland-Greenwood 35

Pierce 52, Wilber-Clatonia 31

Wahoo 41, Lincoln Christian 35

Oct. 25 first round

Boone Central/NG 48, Ogallala 0

Chase County 21, Ord 7

Chadron 35, Valentine 13

Gothenburg 23, Cozad 0

Kearney Catholic 14, Central City 3

Broken Bow 14, Gibbon 10

Grand Island CC 28, O'Neill 27, OT

Adams Central 38, Minden 13

Norfolk Catholic 57, Raymond Central 13

Boys Town 28, Falls City 22, OT

Ashland-Greenwood 14, Syracuse 6

Fort Calhoun 14, Wayne 12

Pierce 62, Lincoln Lutheran 14

Wilber-Clatonia 29, Columbus Scotus 7

Lincoln Christian 45, Columbus Lakeview 39

Wahoo 42, Arlington 8

CLASS C-2

Tuesday's championship

At Memorial Stadium

Aquinas 35, Sutton 20

Nov. 12 semifinals

Aquinas 42, Lutheran Northeast 41, OT

Sutton 36, Doniphan-Trumbull 18

Nov. 6 quarterfinals

Aquinas 56, Archbishop Bergan 28

Lutheran Northeast 42, Ponca 14

Sutton 48, Hershey 7

Doniphan-Trumbull 35, North Platte SP 6

Oct. 31 second-round

Aquinas 55, Weeping Water 6

Archbishop Bergan 55, Malcolm 21

Ponca 38, Hartington CC 29

Lutheran Northeast 41, Oakland-Craig 22

Sutton 30, Hastings SC 14

Hershey 34, Blue Hill 20

North Platte SP 32, West Holt 6

Doniphan-Trumbull 49, Crofton 33

Oct. 25 first round

Aquinas 54, Tekamah-Herman 0

Weeping Water 19, Wakefield 0

Malcolm 31, Centennial 10

Archbishop Bergan 46, Tri County 7

Ponca 18, Elmwood-Murdock 7

Hartington CC 28, Louisville 0

Oakland-Craig 43, Southern 12

Lutheran Northeast 62, Yutan 13

Sutton 56, Cambridge 0

Hastings St. Cecilia 34, Thayer Central 0

Hershey 27, Perkins County 7

Blue Hill 42, Kimball 7

North Platte SP 28, Centura 0

West Holt 13, Battle Creek 6

Doniphan-Trumbull 46, Ravenna 0

Crofton 46, Southern Valley 0

CLASS D-1

Monday's championship

At Memorial Stadium

Elgin/PJ 40, Exeter-Milligan 14

Nov. 12 semifinals

Elgin/PJ 42, Arapahoe 6

Exeter-Milligan 24, BDS 20

Nov. 6 quarterfinals

Arapahoe 32, Elm Creek 26

Elgin/PJ 60, Loup City 13

BDS 25, Howells-Dodge 18

Exeter-Milligan 58, High Plains 24

Oct. 31 second-round

Elm Creek 42, Burwell 40

Arapahoe 16, Maxwell 0

Elgin/PJ 42,  St. Mary's 6

Loup City 55, Hemingford 20

Howells-Dodge 44, Guardian Angels CC 24

BDS 42, Creighton 14

Exeter-Milligan 45, Lourdes CC 22

High Plains 50, Hartington 14

Oct. 25 first round

Burwell 40, Niobrara/Verdigre 14

Elm Creek 58, SMC 26

Arapahoe 44, South Loup 13

Maxwell 40, Paxton 12

Elgin/PJ 56, Franklin 0

St. Mary's 24, Palmer 22

Loup City 40, Overton 8

Hemingford 38, Clearwater/Orchard 12

Howells-Dodge 44, Nebraska Christian 20

Guardian Angels CC 26, McCool Junction 0

Creighton 30, Clarkson/Leigh 20

BDS 41, Pawnee City 0

Lourdes CC 60, Freeman 20

Exeter-Milligan 64, Randolph 32

High Plains 76, Bloomfield 28

Hartington 38, Pender 7

CLASS D-2

Monday's championship

At Memorial Stadium

Giltner 42, Humphrey SF 26

Nov. 12 semifinals

Humphrey SF 38, Falls City SH 13

Giltner 60, Shelton 20

Nov. 6 quarterfinals

Humphrey SF 50, Sterling 8

Falls City SH 35, Lindsay Holy Family 18

Giltner 66, Medicine Valley 22

Shelton 48, Bertrand 26

Oct. 31 second-round

Humphrey 64 SF, Lawrence-Nelson 8

Sterling 48, Wausa 28

Lindsay Holy Family 46, Fullerton 22

Falls City SH 63, Parkview Christian 0

Giltner 42, Anselmo-Merna 6

Medicine Valley 64, Garden County 42

Bertrand 82, Kenesaw 45

Shelton 42, Spalding/SA 17

Oct. 25 first round

Humphrey SF 62, Lewiston 12

Lawrence-Nelson 28, Osmond 26

Wausa 70, Bancroft-Rosalie 34

Sterling 54, Wynot 36

Lindsay Holy Family 58, Osceola 12

Fullerton 32, Lyons-Decatur Northeast 6

Parkview Christian 40, Humphrey 26

Falls City Sacred Heart 49, Diller-Odell 0

Giltner 90, Hay Springs 14

Anselmo-Merna 42, Leyton 0

Garden County 56, Wallace 28

Medicine Valley 76, Potter-Dix 35

Kenesaw 62, Hayes Center 21

Bertrand 42, Amherst 6

Spalding/SA 27, Mullen 24

Shelton 60, Elwood 20

SIX-MAN

Nov. 9 championship

Wauneta-Palisade 26, Sioux County 16

Nov. 2 semifinals

Sioux County 48, Silver Lake 35

Wauneta-Palisade 51, Elkhorn Valley 16

Oct. 26 first round

Silver Lake 38, Arcadia 21

Elkhorn Valley 25, St. Edward 20

Wauneta-Palisade 31, Cody-Kilgore 14

Sioux County 52, Arthur County 6

 

Tags