Mike Eli, Eli Young Band

Mike Eli and the rest of the Eli Young Band will perform Thursday at Sokol Auditorium in Omaha.

AP file photo

Lincoln

Friday -- Soil, Saving Able, Bourbon Theatre

Sunday -- Ethan Bortnick, Bourbon Theatre

Tuesday -- Popa Chubby, Zoo Bar; Shenandoah Davis, 1867 Bar

Wednesday -- Golden State Lone Star Revue, Zoo Bar

Oct. 15 -- Iron & Wine, John Moreland, Rococo Theatre

Oct. 20-22 -- Garth Brooks, Pinnacle Bank Arena

Oct. 20 -- Dave Nachmanoff, 7th Street Loft; Lily Hiatt, Bourbon Theatre; Toronzo Cannon, Zoo Bar

Oct. 22 -- Lettuce, Bourbon Theatre

Oct. 28 -- Gogol Bordello, Bourbon Theatre

Nov. 1 -- Regina Spektor, Rococo Theatre

Nov. 2 -- Kristin Chenoweth, Lied Center

Nov. 3-4 -- Lil' Ed & The Blues Imperials, Zoo Bar

Nov. 3 -- Whiskey Myers, The Single Barrel

Nov. 5 -- Low Cut Connie, Duffy's Tavern

Nov. 6 -- Theory Of A Deadman, Bourbon Theatre

Nov. 9 -- The Safes, Duffy's Tavern

Nov. 11 -- Ugly God, Bourbon Theatre

Nov. 17 -- Turnpike Troubadours, Bourbon Theatre

Nov. 18 -- Dan + Shay, Bourbon Theatre; Wavves, Vega

Nov. 26 -- Gwar, Bourbon Theatre

Nov. 29 -- Arturo Sandoval, Lied Center; Katy Guillen And The Girls, Zoo Bar

Omaha/Council Bluffs

Friday -- Corey Smith, Slowdown; matchbox twenty, Stir Concert Cove; Toadies, The Waiting Room

Saturday -- Luke Pell, The Waiting Room; Pears, Lookout Lounge

Sunday -- Less Than Jake, The Waiting Room

Monday -- (hed)pe, Lookout Lounge; Ice Balloons, O'Leaver's

Tuesday -- Mike Gordon, Slowdown; The Church, The Waiting Room

Wednesday -- Palm, Reverb Lounge; The Menzingers, Sokol Auditorium; Zola Jesus, The Waiting Room

Thursday -- Eli Young Band, Sokol Auditorium; Golden State Lone Star Revue, Omaha Blues Society; Together Pangea, Slowdown; VNV Nation, The Waiting Room; Wynonna & The Big Noise, Kiewit Concert Hall

Oct. 13 -- Greensky Bluegrass, Slowdown; The Strumbellas, The Waiting Room

Oct. 14 -- Blu & Exile, Slowdown

Oct. 15 -- Caamp, Reverb Lounge; K.Flay, The Waiting Room

Oct. 16 -- Hoodie Allen, Slowdown; Lil Peep, The Waiting Room

Oct. 17 -- Agent Orange, Lookout Lounge; Clean Bandit, Slowdown

Oct. 18 -- Ghost Key, Lookout Lounge; The Ghost Of Paul Revere, Reverb Lounge

Oct. 19 -- Bel Airs, The Chrome Lounge; Snail Mail, Reverb Lounge

Oct. 20 -- Boris, The Waiting Room

Oct. 21 -- Barb Wire Dolls, Reverb Lounge; Tera Melos, Slowdown ; Toronzo Cannon, The Chrome Lounge

Oct. 22 -- Thee Commons, Reverb Lounge

Oct. 23 -- Bob Dylan, Mavis Staples, CenturyLink Center; The Black Dahlia Murder, Slowdown

Oct. 24 -- Guided By Voices, The Waiting Room; Hinder, Bourbon Saloon

Oct. 25 -- Deer Tick, Slowdown

Oct. 26 -- KMFDM, The Waiting Room; Paul Nelson Band, The Chrome Lounge; William Shatner, Kiewit Concert Hall

Oct. 28 -- Secret Weapon, Slowdown; Thomas Rhett, CenturyLink Center

Oct. 29 -- Hiss Golden Messenger, The Waiting Room; James Hill, Reverb Lounge

Oct. 31 -- The Stone Foxes, Reverb Lounge; Timeflies, Slowdown

Nov. 1 -- Real Estate, Slowdown; The Wrecks, Reverb Lounge

Nov. 2 -- Breaking Benjamin, Sokol Auditorium; The Devil Wears Prada, Slowdown

Nov. 4 -- Swingin' Utters, Lookout Lounge

Nov. 7 -- The Drums, The Waiting Room

Nov. 8 -- Spafford, The Waiting Room

Nov. 9 -- Adrian Legg, Reverb Lounge; Too Slim And The Taildraggers, The Chrome Lounge

Nov. 10 -- Cold Specks, Reverb Lounge; Hollywood Undead, Sokol Auditorium; Kashi Bashi, Slowdown; Motograter, Lookout Lounge; The Safes, The Down Under Lounge

Nov. 11 -- Michael W. Smith, Amy Grant, CenturyLink Center; Trinidad James, Rhythmz Lounge & Bistro; WookieFoot, Slowdown

Nov. 15 -- Max Gomez, The Waiting Room; New Found Glory, Sokol Auditorium

Nov. 16 -- Chubby Carrier & The Bayou Swamp Band, The Chrome Lounge; Jack Broadbent, Scott Recital Hall; Trans-Siberian Orchestra, Mid-America Center

Nov. 17 -- John Cleese, Orpheum Theater; Orgone, The Waiting Room; Son Little, Reverb Lounge

Nov. 18 -- Chris Stapleton, Marty Stuart, CenturyLink Center; Dallas Toler-Wade's Narcotic Wasteland, Dr. Jack's Drinkery

Nov. 19 -- Dirty Heads, Sokol Auditorium

Nov. 20 -- Grieves, The Waiting Room; The Deslondes, Reverb Lounge

Nov. 21 -- Suicide Silence, The Waiting Room; Wax Tailor, Slowdown

Nov. 24 -- Jack & Jack, Slowdown

Nov. 25 -- "MJ Live" Michael Jackson Tribute, Orpheum Theater

Nov. 26 -- Wage War, Sokol Auditorium

Nov. 28 -- Katy Perry, CenturyLink Center

Nov. 30 -- "Siruisxm Presents The Highway Finds Tour," Bourbon Saloon; David Ramirez, Slowdown; Mogwai, The Waiting Room

Kansas City, Mo.

Friday -- Aaron Watson, Uptown Theater; Brian Haas, Repeal 18th Bar & Bistro; Itchy-O, recordBar; Trapt, Amnesia Too

Saturday -- America, Ameristar; Jr. Jr., recordBar; Lecrae, The Truman

Sunday -- Corb Lund, Knuckleheads; David Gray, Alison Krauss, Starlight Theatre; Dylan LeBlanc, recordBar

Monday -- Brian Haas, Grunauer; Motionless In White, The Truman; Xandria, The Riot Room

Tuesday -- Black Pistol Fire, The Riot Room

Wednesday -- John Mark McMillan, Graceway; Jon Bellion, Arvest Bank Theatre; Mike Gordon, Madrid Theatre; Tash Sultana, recordBar; The Early November, The Riot Room

Thursday -- John Fullbright, Michael Fracasso, Kevin Welch, Dustin Welch, Knuckleheads; Leftover Salmon, Knuckleheads; The Bronx, The Riot Room

Oct. 13 -- Atlanta Rhythm Section, Knuckleheads; Krewella, The Truman; Lost Kings, Mosaic; Misterwives, Kansas City Live; Queens Of The Stone Age, Crossroads; The Crystal Method, The Riot Room

Oct. 14 -- Bob Seger & The Silver Bullet Band, Sprint Center; Borgore, Uptown Theater; Lucas Oswald, The Rino; Soulfly, The Riot Room; The Grisly Hand, recordBar; Trashcan Sinatras, Gospel Lounge @ Knuckleheads; Trick Pony, Knuckleheads

Oct. 15 -- Greensky Bluegrass, Uptown Theater; Humming House, The Riot Room; Pixies, Arvest Bank Theatre At The Midland; The Magpie Salute, Knuckleheads

Oct. 17 -- Craig Finn. recordBar; Ghost Key, Holy Cow Market And Music

Oct. 18 -- Elder, The Riot Room; Lilly Hiatt, Knuckleheads; Old 97's, Knuckleheads; Penny and Sparrow, Madrid Theatre; Wheeler Walker Jr., Knuckleheads

Oct. 19 -- Genitorturers, The Riot Room; Hoodie Allen, The Truman; Janet Jackson, Sprint Center; Junior Brown, Knuckleheads; LÉON, recordBar

Oct. 20 -- Bobby Flores, Knuckleheads; Little River Band, Arvest Bank Theatre; Needtobreathe, Uptown Theater

Oct. 21 -- Bastard Sons Of Johnny Cash, Knuckleheads; Brett Young, The Truman; Kelley Hunt, Knuckleheads; Rebecca Black, Gem Theatre

Oct. 22 -- Max Frost, The Riot Room; The Afghan Whigs, recordBar; The B-52's, ptown Theater; The Beach Boys, Arvest Bank Theatre

Oct. 23 -- Kesha, Uptown Theater; Sound Of Ceres, recordBar

Oct. 24 -- David Ramirez, The Riot Room; Dead Horses, recordBar; LANY, The Truman

Oct. 25 -- Nick Lowe, Los Straitjackets, Knuckleheads; Sammy Johnson, The Riot Room

Oct. 26 -- Maren Morris, Arvest Bank Theatre

Oct. 27 -- Cults, The Riot Room; Flamin' Groovies, Knuckleheads; Katy Perry, Sprnt Center; Luke Combs, The Truman; Ministry, Uptown Theater; Sarah Neufeld, Minibar

Oct. 28 -- Davy Knowles, Knuckleheads; Elizabeth Cook, Knuckleheads; Griz, Arvest Bank Theatre; Lee Ritenour, Folly Theater; Trombone Shorty & Orleans Avenue, The Truman

Oct. 29 -- Poco, Knuckleheads; Regina Spektor, Uptown Theater; Trombone Shorty & Orleans Avenue, The Truman

Oct. 31 -- The Used, Uptown Theater; Yellow Claw, The Truman

Nov. 1 -- Have Mercy, Davey's Uptown Ramblers Club; Nahko, Uptown Theater

Nov. 2 -- A Boogie Wit Da Hoodie, The Truman; David Archuleta, Knuckleheads; Hymn For Her, Davey's Uptown Ramblers Club; Modern English, recordBar; Sebastian Maniscalco, Arvest Bank Theatre

Nov. 3 -- Charlie Musselwhite, Bobby Rush, William Bell, Folly Theater; Less Than Jake, Uptown Theater; Marc Broussard, Knuckleheads; Psychostick, The Riot Room; Slowdive, The Truman; Tommy Emmanuel, David Grisman, Arvest Bank Theatre

Nov. 4 -- Ambrosia, Knuckleheads

Nov. 5 -- Blues Traveler, Uptown Theater; Scott Bradlee's Postmodern Jukebox, Arvest Bank Theatre

Nov. 7 -- Our Lady Peace, The Truman; Victor Wooten, Madrid Theatre

Nov. 8 -- Bleachers, Arvest Bank Theatre; Death From Above, The Truman

Nov. 9 -- Bob Schneider, Knuckleheads; Brother Ali, The Riot Room; The Infamous Stringdusters, The Travelin' McCourys, Madrid Theatre; Tyler, The Creator, The Truman

Nov. 10 -- Demetri Martin, Folly Theater; Grandtheft, Mosaic; J. Views, The Riot Room

Nov. 11 -- Bret Michaels. Ameristar; Kishi Bashi, The Riot Room; O.A.R., Uptown Theater; Paul Cauthen, recordBar; Trivium, The Truman

Nov. 12 -- Great Good Fine OK, recordBar; John Mulaney, Arvest Bank Theatre; Mason Jennings, The Truman

Nov. 13 -- Bebe Rexha, Marc E. Bassy, The Truman

Nov. 15 -- Lady Gaga, Sprint Center

Nov. 16 -- Combsy, The Ship; Flying Lotus, The Truman; Jessica Lea Mayfield, The Riot Room; Slow Magic, recordBar

Nov. 17 -- Cindy Wilson, The Riot Room; Jai Wolf, The Truman; Jim Suhler And Monkey Beat, Knuckleheads; Seven Lions, Uptown Theater

Nov. 18 -- James McMurtry, Knuckleheads; Wade Bowen, The Truman

Nov. 19 -- St. Vincent, Uptown Theater; Swingin' Utters, The Riot Room

Nov. 21 -- I Prevail, The Truman ; The Deslondes, The Riot Room

Nov. 22 -- Danielle Nicole, Knuckleheads; Mac Lethal, The Truman

Nov. 25 -- Joywave, The Truman; Rittz, The Riot Room; The Elders, Knuckleheads

Nov. 29 -- Straight No Chaser, Arvest Bank Theatre

Nov. 30 -- Chad Prather, The Truman; Damien Escobar, Arvest Bank Theatre; Southern Avenue, Knuckleheads

Lawrence, Kan. 

Wednesday -- Benjamin Booker, The Bottleneck; Rainbow Kitten Surprise, Granada Theatre

Thursday -- Big Thief, The Bottleneck; Hanson, Granada Theatre

Oct. 13 -- Knuckle Puck, The Bottleneck; VNV Nation, Granada Theatre

Oct. 14 -- Beats Antique, Granada Theatre

Oct. 16 -- Blu & Exile, Lucia Beer Garden & Grill; Clean Bandit, Granada Theatre

Oct. 17 -- Liquid Stranger, Granada Theatre

Oct. 19 -- Boris, Granada Theatre; Girlpool, Little White Schoolhouse; The World Is A Beautiful Place & I Am No Longer Afraid To Die, The Bottleneck

Oct. 20 -- Barb Wire Dolls, The Bottleneck

Oct. 21 -- Béla Fleck & Abigail Washburn, Lied Center Of Kansas; Sherwood, Jackpot Music Hall; Thee Commons, The Bottleneck

Oct. 24 -- Iration, Granada Theatre; Rosetta, Replay Lounge

Oct. 25 -- Crowder, Lied Center Of Kansas

Oct. 26 -- SahBabii, Granada Theatre

Oct. 28 -- Brujeria, Granada Theatre; The Stone Foxes, The Bottleneck

Oct. 29 -- Susan Werner, Lied Center

Oct. 30 -- The Maine, Granada Theatre

Oct. 31 -- Gogol Bordello, Granada Theatre

Nov. 1 -- Snakehips, Granada Theatre

Nov. 3 -- Timeflies, Granada Theatre

Nov. 4 -- Theory Of A Deadman, Granada Theatre

Nov. 5 -- Gwar, Granada Theatre; Turnover, The Bottleneck

Nov. 7 -- Spafford, The Bottleneck

Nov. 8 -- Tyler Childers, The Bottleneck

Nov. 9 -- 6LACK, Granada Theatre; Passafire, The Bottleneck

Nov. 11 -- Aaron West And The Roaring Twenties, The Bottleneck

Nov. 12 -- Consider The Source, The Bottleneck

Nov. 16 -- Cut Copy, Granada Theatre

Nov. 17 -- Noname, Liberty Hall; Wavves, The Bottleneck

Nov. 19 -- AJJ, Granada Theatre

Nov. 20 -- As It Is, Waterparks, Sleep On It, Chapel, Granada Theatre

Nov. 24 -- Citizen, Granada Theatre

Reach the writer at 402-473-7244 or kwolgamott@journalstar.com.

On Twitter @LJSWolgamott.

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0

Load comments